Radek Drahný "> Nechme tetřívky v klidu tokat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nechme-tetrivky-v-klidu-tokat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Nechme tetřívky v klidu tokat

17. března 2014 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Jaro je v živočišné říši dobou námluv a rozmnožování. Nejinak je tomu u tetřívků obecných (Tetrao tetrix). Ti jsou jedním z nejvzácnějších druhů[1], které žijí na území Krkonošského národního parku. Žije zde pouze 120 samců[2]. Doba jejich toku, kdy spolu tetřívčí kohoutci zápolí o slepičku, právě začíná. Rušit je mohou zvědaví pozorovatelé ale i zásobování hřebenových bud.

„Jsme si vědomi jedinečnosti této naší populace. Proto již řadu let podnikáme kroky k vytvoření vhodného prostředí pro jejich přežití,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „V rámci projektu Stabilizace významných lesních ekosystémů KRNAP, který je podpořen z fondů EU, se snažíme vytvořit vhodné životní prostředí pro udržení jeho populace. Rozvolňujeme přehoustlé mladé porosty, aby v nich tetřívek mohl hnízdit i tokat, vysazujeme pionýrské dřeviny, jako například břízu a jeřáb, a obnovujeme původní vodní režim na v minulosti meliorovaných lokalitách,“ upřesnil Hřebačka. „Navíc se snažíme s provozovateli objektů na hřebenech hor domluvit, aby průjezdy přes tokaniště směřovali do doby, kde tetřívky nebudou rušit. Takové lokality jsou například oblast Pančavské a Labské louky a oblast mezi Výrovkou a Klínovými Boudami. S provozovatelem Labské i Luční boudy, který při zásobování přes obě lokality projíždí, jsme se proto společně domluvili na usměrnění provozu na denní dobu mezi 8. a 17. hodinu,“ dodal.

Počet tetřívků bohužel mírně klesá. „Při sčítání krkonošských tetřívků v roce 2001 jsme zjistili 135 tokajících samců, v roce 2005 128 samců a v roce 2011 již jen 116 samců, tedy o 14 % méně,“ říká Jiří Flousek, zoolog Správy KRNAP. „Důvody jsou zejména tři. Prvním je úbytek vhodných stanovišť, kdy postupné zarůstání imisních holin snižuje plochu vhodných biotopů, ale tetřívkům v Krkonoších stále zbývá dostatek prostoru především v ledovcových karech a nad horní hranicí lesa, částečně i na výše položených lučních enklávách. Druhým důvodem je nárůst počtů jejich přirozených nepřátel – do stále vyšších nadmořských výšek stoupají divoká prasata a rostou i jejich počty. Roste také počet lišek, protože u nás již vymizela vzteklina a stavy lišek tak nesnižuje toto onemocnění. Lišky a prasata žerou na zemi hnízdícím tetřívkům vajíčka i kuřata. Třetím důvodem je nadměrné rušení člověkem. Přispívají k němu zejména zimní nelegální aktivity, například pohyb mimo vyhrazené turistické trasy, nebo skialpinismus a horolezení v ledovcových karech, kde tetřívci tráví spoustu času především v zimním období, protože tu nad sněhovou pokrývku často vyčnívají jehnědy a pupeny vrb a jeřábů, důležitá složka jejich potravy,“ upřesnil Flousek. Krkonoše spolu s Krušnými horami jsou zřejmě poslední oblasti v České republice, o nichž se odborníci domnívají, že tu má tetřívek perspektivu zachování dlouhodobě udržitelných populací. „Domnívám se, že v Krkonoších má tetřívek největší perspektivu na přežití, a troufnu si i tvrdit, že krkonošská populace je z výše uvedených důvodů klíčová pro jeho přežití v celé České republice,“ dodal Flousek.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Poznámky:
[1] Zvláště chráněný druh v kategorii silně ohrožený, předmět ochrany Ptačí oblasti Krkonoše v rámci soustavy Natura 2000.
[2] Při posledním sčítání v roce 2011 bylo zjištěno 116 samců. Sčítají se tokající samci, neboť sčítat plaché a téměř „neviditelné“ samice je prakticky nemožné.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist