Tiskové zprávy
Česká krajina: Největší dárek? Pod vánoční stromeček míří zubři z milovické rezervace
Může vážit téměř tunu a pod vánoční stromeček by se ve skutečnosti nevešel. Přesto mohou lidé nyní nadělit některého ze zubrů světoznámé rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice.
Symbolickým darováním zubra k Vánocům, ať už sobě, příbuzným, kamarádům, známým nebo kolegům v zaměstnání, dají lidé nejenom originální dárek, ale navíc výrazně pomohou české přírodě. Stačí jen kliknout na darovací aplikaci zubrpodstromecek.cz a vybrat některého ze zubrů, od mláděte až po mohutného zubřího býka. Získaný certifikát s vyobrazením zubra pak může být milým dárkem pod vánočním stromkem.
„Zubři jsou nejenom impozantní zvířata, největší suchozemští obratlovci české přírody, ale zároveň výrazně pomáhají naší krajině. Obnovují prostředí pro vzácné květiny, motýly i ptáky. Symbolické darování zubra tak pomůže nejenom záchraně tohoto impozantního druhu, ale obnově celé přírody,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.
Návrat zubrů do české přírody se v posledních letech stal jedním z nejviditelnějších projektů tuzemské ochrany přírody. Zubři zachraňují nejenom stovky hektarů vzácné přírody v bývalém vojenském prostoru Milovice, ale mláďata narozené v této rezervaci pomáhají vytvářet nové populace tohoto vzácného druhu na několika místech v České republice. Zároveň posilují stáda v rezervacích na různých místech Evropy, včetně Francie nebo Nizozemí.
„V předchozích letech byl zájem o nadělení zubra obrovský, takže jsme měli problém stihnout odeslání všech certifikátů včas. Proto jsme letos tuto část posílili, aby všechny certifikáty doputovaly k adresátům včas,“ doplnil Dalibor Dostál.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.
se v posledních letech stal jedním z nejviditelnějších projektů tuzemské ochrany přírody. Zubři zachraňují nejenom stovky hektarů vzácné přírody v bývalém vojenském prostoru Milovice, ale mláďata narozené v této rezervaci pomáhají vytvářet nové populace tohoto vzácného druhu na několika místech v České republice. Zároveň posilují stáda v rezervacích na různých místech Evropy, včetně Francie nebo Nizozemí. „V předchozích letech byl zájem o nadělení zubra obrovský, takže jsme měli problém stihnout odeslání všech certifikátů včas. Proto jsme letos tuto část posílili, aby všechny certifikáty doputovaly k adresátům včas,“ doplnil Dalibor Dostál. Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí. Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.