Michael Pfann "> Největší setkání evangelických kazatelek a kazatelů v Česku se zabývalo ekologickou krizí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejvetsi-setkani-evangelickych-kazatelek-a-kazatelu-v-cesku-se-zabyvalo-ekologickou-krizi?fbclid=IwAR3J5mGNjwyWt_N5xDXuQgCTbp0GXZ7diornyHoWOjoUJ6COHkd_jME0Hbw
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek evangelických kazatelů: Největší setkání evangelických kazatelek a kazatelů v Česku se zabývalo ekologickou krizí

27. ledna 2023 | Spolek evangelických kazatelů
Autor: Michael Pfann, tel: 605 028 995
„Nové nebe, nová země,“ biblický verš z knihy Zjevení Janovo, byl ústředním heslem letošního Farářského kurzu, který tento týden probíhal na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kurz organizoval Spolek evangelických kazatelů (SpEK) Českobratrské církve evangelické a téma přednášek, prezentací a workshopů - otázka „Čím nás křesťanství vybavuje pro ekologickou krizi?“ – přilákalo přes 200 farářek a farářů i výpomocných kazatelek a kazatelů a dalších hostů z Česka i zahraničí.

Letošní Farářský kurz svým účastníkům nabídl setkání s myšlenkami řady inspirativních zahraničních teologů, například nizozemské feministické a ekologické teoložky Trees van Monfoort, amerického procesuálního teologa Jaye McDaniela, či britské profesorky teologie zvířat Clair Linzey. Na kurzu přednášeli ale také čeští hosté – teolog a etik Jan Zámečník, ekofyziolog z ústavu CzechGlobe Akademie věd ČR Michal V. Marek, či psychoterapeut a básník Adam Borzič. Mezi hosty kurzu byla i Barbora Mudrová z Amnesty International ČR, či Radek Kubala z platformy Re-set.

„Považovali jsme za velmi potřebné zvednout právě toto ekologické téma. Trochu jím navazujeme i na téma loňského kurzu ´V co (ne)věří generace Z´. Současný svět se nachází v klimatické krizi, zásadním poklesem biodiverzity, energetické krizi. Na letošním Farářském kurzu SpEK se pokoušíme společně znovu promýšlet teologickou, křesťanskou, ale i praktickou odpověď na tyto ekologické problémy,“ říká Michael Pfann, vrchlabský farář a člen výboru SpEK.

Kurz byl zahájen bohoslužbami v kostele u Martina ve Zdi, kde nechyběla ani chrámová sbírka. Organizátoři se jejím výtěžkem v konečné výši přes 11 000 Kč rozhodli podpořit aktivity na podporu ochrany biodiverzity, péče o českou krajinu a lepší správy lesů v Česku, které činí Hnutí DUHA.

Spolek evangelických kazatelů, který každoroční Farářské kurzy organizuje, vznikl na přelomu let 1989 a 1990 a navázal na předchozí stavovské organizace evangelických duchovních – Spolek evangelických duchovních české národnosti (1904), Spolek českobratrského duchovenstva (1922) a Spolek českobratrského evangelického duchovenstva (1951), který byl zakázán v roce 1974.

SpEK má od středy obměněný výbor. V jeho vedení skončili vršovický farář Matěj Opočenský a farářka z Pardubic Hana Ducho. Novým předsedou je vrchlabský farář Michael Pfann a ve výboru nově působí i duchovní z Litoměřic Jiří Šamšula a farářka z Roztok a Smíchova Anna Pokorná.

Kontakt pro novináře:
Alžběta Hanychová, farářka v Praze – Horních Počernicích, tel. 733 424 080, alzbeta.hanychova@evangnet.cz
Petr Sláma, Evangelická teologická fakulta UK v Praze, tel. 734 252 006, slama@etf.cuni.cz
Michael Pfann, předseda Výboru SpEK, farář ve Vrchlabí, tel. 605 028 995, pfannmichael@gmail.com
Michael Pfann, tel: 605 028 995
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist