Dalibor Dostál "> Nekonečný souboj s pneumatikami po sovětské armádě pokračuje. Ochránci uklidili další část rezervace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nekonecny-souboj-s-pneumatikami-po-sovetske-armade-pokracuje.ochranci-uklidili-dalsi-cast-rezervace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Nekonečný souboj s pneumatikami po sovětské armádě pokračuje. Ochránci uklidili další část rezervace

22. dubna 2022 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Další část rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice zbavili dnes staré ekologické zátěže ochránci přírody. Z někdejšího vojenského cvičiště odvezli další návěs naplněný pneumatikami po sovětské armádě, které v předchozích dnech sesbírali s pomocí techniky na rozsáhlých plochách výcvikového prostoru.

Současná etapa úklidu bývalého vojenského prostoru začala počátkem března a měla skončit po třiceti dnech. „Vzhledem k tomu, že v prostoru nacházíme další a další černí skládky a zbytky po činnosti sovětské armády, protáhly se úklidové práce až do druhé poloviny dubna a budou pokračovat i v příštích dnech. Vyčerpává to naše kapacity i finanční prostředky, ale snažíme se uklidit maximum toho, co průběžně objevujeme,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

V průběhu minulých týdnů ochráncům přírody opakovaně podpořili také dobrovolníci. „S dnešní nakládkou nám pomohli filmaři, kteří přijeli do rezervace natáčet velké kopytníky. Všem dobrovolníkům za jejich pomoc děkujeme,“ doplnil Dalibor Dostál. Úklid podpořilo také město Milovice, které bezplatně poskytlo možnost odevzdat staré pneumatiky v recyklačním dvoře.

Období na přelomu zimy a jara je pro úklid rezervace nevhodnější. „Po zimě je spasená stará tráva a nová ještě naplno nevyrazila. Velcí kopytníci tak pastvou pomohli odhalit řadu skládek a odpadků, které byly do té doby zarostlé. Je to poměrně krátké období několika týdnů, kdy je úklid odpadků možný, než znovu zmizí v bujné vegetaci,“ vysvětlil Dalibor Dostál, proč se ochranářská organizace snaží odklidit maximum černých skládek právě v tomto období, přestože jí rozsah úklidových prací začíná dostávat do finančních potíží. Loni a letos organizace vynaložila na úklid černých skládek, zbytků armádních objektů a vegetace poničené vojenskou technikou stovky tisíc korun.

„Je trochu paradoxní, že sovětská armáda využívala prostor jen dvě desetiletí, ale připomínky její přítomnosti nacházíme ještě více než třicet let po jejím odchodu. I proto se snažíme úklid maximálně urychlit, aby se se stopami invaze z roku 1968 v krajině nesetkávala další generace,“ zmínil Dalibor Dostál.

Při úklidu vojenského prostoru ochránci přírody využívají digitální technologie. V rámci průzkumů lokality zaznamenávají místa nálezů černých skládek do mapových aplikací, aby byl jejich následný úklid s pomocí techniky co nejefektivnější. „Každá hodina práce techniky, kterou platíme, je velmi drahá, proto se snažíme maximálně spořit a jezdit jen na konkrétní místa,“ uzavřel Dalibor Dostál. Skládky ochranáři vyhledávají i s pomocí analýzy leteckých snímků oblasti.

Většinu černých skládek tvoří pozůstatky po sovětské armádě, ale i odpadky nahromaděné v oblasti za tři desetiletí po jejím odchodu. V posledních dvou letech navíc začaly do unikátní přírodní oblasti zalétávat lehké plasty z nedaleké skládky komunálního odpadu společnosti AVE u Benátek nad Jizerou.

Sovětská armáda odešla z bývalého vojenského prostoru Milovice v roce 1991. Společnost Česká krajina pořádá úklidové akce a dobrovolnické dny v této oblasti od roku 2014, kdy začaly přípravy na založení rezervace velkých kopytníků, která pak vznikla v roce 2015. Od té doby se na úklidu bývalého vojenského prostoru podílely stovky dobrovolníků, organizace zároveň vynaložila stovky tisíc korun na financování odklízení těžších a rozsáhlejších pozůstatků s pomocí techniky.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist