https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/neni-zahrada-jako-zahrada-tipy-pro-ekologicke-zahradniceni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekocentrum Koniklec: Není zahrada jako zahrada - Tipy pro ekologické zahradničení

21. května 2012 | Ekocentrum Koniklec
Ať máte velkou zahradu u domu či na chalupě, zahrádku na malém prostoru nebo jen několik truhlíků na balkóně, všude můžete o užitkové a okrasné rostliny pečovat v přírodním duchu. Využíváním ekologicky šetrných prostředků a postupů si můžete sami vybudovat přírodní zahradu. Přidejte se mezi zahradníky, kteří věří, že i když je zahrádka plochou přetvořenou k obrazu svého hospodáře, je především kouskem přírody.

Ekologické zahradničení se jinak nazývá udržitelné, ekologické, bezúdržbové nebo též permakultura. Je jednou z nabízejících se možností, jak se můžeme chovat šetrně a udržitelně k přírodě. Zahrnuje ochranu půdy, která tak není nevratně zničená ani vyčerpaná, pěstování rostlin typických pro dané přírodní a klimatické podmínky, šetření zdroji a využívání přírodních obnovitelných zdrojů. Sympaticky od nás také vyžaduje mnohdy menší zásahy. Nepotřebuje tolik chemických a mechanických ošetření, zato musíme lépe poznat a spoléhat se na přírodní děje. Odměnou za vše je dobrý pocit, estetický požitek a v případě užitkových rostlin i čerstvá bio zelenina a ovoce. Výnosy sice mohou být nižší a plody menší, ale nenechte se zmást – zelenina a ovoce jsou zdravější, chutnější, plné tělu prospěšných látek.

Jak tedy na to? Existuje několik pravidel, které nás – uplatňujeme-li je jednotlivě nebo všechny najednou – přiblíží k cíli udržitelného zahradničení.

Nepoužíváme chemické hnojení umělými hnojivy, ale používáme hnojiva, která poskytuje sama příroda (např. kompost, hnůj, výluhy z rostlin). Dosáhneme tím nejen zdravější sklizně, kterou můžeme na rozdíl od výpěstků hnojených obvyklým způsobem bez obav konzumovat, ale zlepšujeme i kvalitu půdy a vody. Herbicidy a pesticidy totiž prosakují půdou, kontaminují zpětně vodní zdroje a škodlivé látky se tak vrací zpátky do oběhu. Místo bojování proti nemocem a škůdcům chemickými prostředky můžeme posilovat přirozené obranné funkce rostlin a podporovat rozmnožování živočichů, kteří v boji pomáhají.

Kompostujeme. Kompostování je základní metodou udržitelného zahradničení, kterou zvyšujeme objem organické hmoty v zahradě, vracíme půdě zpět potřebné výživné látky a zároveň tak zmenšujeme objem odpadu z domácnosti.

Vysazujeme smíšené kultury a rostliny původní a typické pro dané prostředí. Nejlepším a přitom nejlevnějším designérem pro vaši zahradu je sama příroda. Najděte rostliny, které přesně podle vašich klimatických podmínek tolerují sucho, vlhko, přímé slunce. Ušetří vám to dodatečnou energii ale třeba i vodu při úsilí udržet vaši zahradu krásnou. Vysazováním smíšených kultur podporujeme rozmanitost přírody, tzv. biodiverzitu.

Šetřete vodu. Voda je vzácná, proto je třeba chránit vodu i její kvalitu. Jako zodpovědný zahrádkář se neobejdete bez sudů na vodu nebo jiného systému pro zadržování dešťové vody. Ušetříte tím vodu, kterou byste museli brát z městské kanalizace nebo jiných zdrojů, a šetříte tím pochopitelně i vaši kapsu. Žádoucí jsou úpravy, které zadrží déle vodu v půdě a zabrání nadměrně rychlému vysoušení. Čím více povrchu je zakryto (např. pokosenou trávou, odpadem z rostlin, kůrou atd.), tím méně vody je odpařeno vlivem přímého slunce a větru. Odpadá tak nutnost instalace zavlažovacích systémů. Kvalitu vody chráníme, jak již bylo řečeno, zejména omezováním herbicidů a pesticidů.

Méně zásahů. Příznivci dokonale sestříhaných anglických trávníků obklopených řadou tújí vědí, že jejich zahrada vyžaduje velké množství energie, spoustu vody a chemických látek, které udrží trávu v perfektním stavu, a energie potřebné k tomu, aby byl trávník vždy bezvadně posekán. Permakulturní řešení představuje zahrada spíše zarostlá květinami a užitkovými rostlinami na úkor nízkých trávníků. Většinou vám šetří čas a vždy peníze na údržbu.

Mgr. Barbora Týcová, Ekocentrum Koniklec
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
22. 5. 2012
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist