Jan Mikulička "> Netopýři mají klidný zimní spánek. I díky péči Libereckého kraje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-maji-klidny-zimni-spanek.i-diky-peci-libereckeho-kraje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Netopýři mají klidný zimní spánek. I díky péči Libereckého kraje

4. prosince 2024 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička
Zimy v uplynulých letech jsou sice poněkud mírnější, některé zákonitosti přírody se však nemění. Jednou z nich je i zimování netopýrů a vrápenců, kteří pro svůj životní cyklus zimní spánek nezbytně potřebují.

„Život netopýrů je tak trochu zahalen tajemstvím. Možná proto, že se probouzí večer, když my už pomalu míříme k odpočinku. Je důležité tyto excelentní užitečné letce chránit a umožnit jim klidné nocování,“ prohlásil náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště.

Pro zimování využívají různé biotopy, a to i lidská sídla, především střešní prostory, spáry na panelových domech a podobně. Největší a často druhově velice zajímavá bývají zimoviště v podzemních prostorách – v jeskyních či starých důlních dílech. Některá leží v chráněných územích, o které Liberecký kraj pečuje.

Za nejvýznamnější lze považovat podzemní prostory na vrchu Velký Vápenný, který je přírodní rezervací. Součástí rezervace je Západní jeskyně, kde zimuje devět druhů netopýrů: netopýr velký, Brandtův, vodní, řasnatý, vousatý, brvitý, severní, večerní a ušatý, spolu s vrápencem malým, pro jehož ochranu je tato jeskyně zařazena mezi evropsky významné lokality. Zajímavostí je, že se jedná o nejsevernější okraj rozšíření tohoto druhu.

Jeskyně není veřejnosti přístupná. Vchod je zabezpečen ocelovými vraty se speciálně upraveným otvorem, který umožňuje netopýrům vlétnout do zimoviště. O tento vchod i další technická zabezpečení zimovišť na Ještědském hřbetu pečuje Český svaz ochránců přírody Chiroptero z Liberce. Na údržbu přispívá Liberecký kraj; v letech 2021 až 2023 činil příspěvek šestnáct tisíc korun. Dalšími významnými zimovišti jsou například přírodní památka Naděje v Lužických horách, jeskyně Krtola či Sklepy pod Troskami v Českém ráji, přírodní památka Skalice u České Lípy či přírodní památka Panský lom v Liberci-Horním Hanychově.

Velká skupina netopýrů zimuje ve starých stromech, a to nejen v lesích, ale velice často i v parcích měst či na zahradách. Právě v období zimování mohou být významně ohroženi při kácení stromů. „Na to je třeba pamatovat a kmeny pokácených dřevin prohlédnout, zda je neobydleli netopýři. Při jejich nálezu je žádoucí zavolat záchrannou stanici a její zaměstnanci si pro ně pak přijedou. Jinak by jim hrozilo uhynutí,“ dodal Klápště. Stejně je třeba postupovat i v případech, kdy se zimující netopýři objeví během zimy v domech.

Od 31.října 2023 do 31. března 2024 přijala záchranná stanice Archa, která působí v rámci liberecké zoologické zahrady, celkem 633 netopýrů, kteří byli vyrušení ze zimování a nalezeni v budovách či v pokácených stromech.


Druhy přijatých netopýrů

Netopýr hvízdavý - 611
Netopýr pestrý - 9
Netopýr rezavý - 9
Netopýr vodní - 1
Netopýr ušatý - 1
Netopýr večerní - 1
Netopýr vousatý - 1

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist