https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-noci-v-pribrami-a-tynci-nad-sazavou-lakaji-na-setkani-s-tajuplnymi-savci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů a Ochrany fauny ČR: Netopýří noci v Příbrami a Týnci nad Sázavou lákají na setkání s tajuplnými savci

Netopýří noci se uskuteční v sobotu 29. srpna od 17:00 v Příbrami v okolí Junior klubu a Fialova rybníka a v pátek 4. září od 18:00 na hradě v Týnci nad Sázavou. Na děti i dospělé čeká na obou místech netopýří stezka, přednáška a blízké setkání s ochočenými handicapovanými netopýry. Chybět nebudou ani vycházky s ultrazvukovým detektorem či tradiční prohlídka úkrytu letní kolonie ve věži Týneckého hradu.

Netopýří noci se uskuteční v sobotu 29. srpna od 17:00 v Příbrami v okolí Junior klubu a Fialova rybníka a v pátek 4. září od 18:00 na hradě v Týnci nad Sázavou. Na děti i dospělé čeká na obou místech netopýří stezka, přednáška a blízké setkání s ochočenými handicapovanými netopýry. Chybět nebudou ani vycházky s ultrazvukovým detektorem či tradiční prohlídka úkrytu letní kolonie ve věži Týneckého hradu.

Mezinárodní noc pro netopýry je akce určená široké veřejnosti, jež se letos koná již po čtyřiadvacáté. Jen v ČR se lidé s netopýry mohou od poloviny srpna do konce září setkat na téměř padesáti místech, mezi nimi i v Příbrami a v Týnci nad Sázavou. Díky různorodému programu vedenému odborníky mají návštěvníci možnost seznámit se zblízka s těmito pozoruhodnými živočichy, jejich výzkumem a ochranou.

„Netopýři jsou aktivní v noci, lidem tak jejich přítomnost zůstává většinou skryta. A to i přesto, že jsou mnohdy doslova našimi sousedy. Mohou totiž v létě sídlit na půdách hradních věží či kostelů, ale také v podstřeší rodinných domů nebo paneláků. Ve městech netopýři obývají také staré stromy v parcích, k lovu často využívají rovněž okolí vodních toků nebo rybníků. Netopýří noc je pro širokou veřejnost skvělou příležitostí k bližšímu seznámení s těmito pozoruhodnými živočichy,“ vysvětluje Petra Schnitzerová z ČESON.

V Příbrami i Týnci očekává děti i dospělé pestrý program s hravou netopýří stezkou, přednáškou s promítáním a také setkání s ochočenými handicapovanými netopýry. Po setmění se na obou místech lidé mohou těšit na vycházku s ultrazvukovým detektorem. „Návštěvníci akce konané v Příbrami budou mít navíc možnost seznámit se s metodou odchytu netopýrů do sítí, v Týnci nad Sázavou se mohou lidé již tradičně podívat s průvodcem do úkrytu letní kolonie netopýra velkého v hradní věži“, láká Jitka Kocíková z Ochrany fauny ČR. „Akce v Příbrami začíná poslední srpnovou sobotu v 17:00 hodin u Junior klubu, v sousedství sportovního areálu Nový rybník. Netopýří stezka na hradě v Týnci nad Sázavou startuje o týden později v pátek od 18:00 hodin“, doplňuje Kocíková.

„Netopýří zážitky zprostředkované odborníky z ČESON a doplněné o hravé aktivity, a především setkání se skutečnými živými zvířaty bývá nejen pro děti nezapomenutelným zážitkem. Věříme, že tyto akce přispívají k pozitivnímu náhledu lidí na tyto pozoruhodné živočichy. Bez pochopení a spolupráce veřejnosti se totiž ochrana netopýrů žijících v našem sousedství rozhodně neobejde“, zdůrazňuje Schnitzerová.

Akce pořádá ČESON ve spolupráci s Ochranou fauny ČR a Městským muzeem v Týnci nad Sázavou v rámci projektu „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“. Projekt je realizován s finanční podporou MŽP a SFŽP ČR. Více informací na: napude.sousednetopyr.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist