Jiří Nezhyba, Jan Rovenský, Markéta Plechatá "> Nevládní organizace spojily síly. Chtějí čistší a účinnější elektrárnu v Prunéřově. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nevladni-organizace-spojily-sily-chteji-cistsi-a-ucinnejsi-elektrarnu-v-prunerove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPS: Nevládní organizace spojily síly. Chtějí čistší a účinnější elektrárnu v Prunéřově.

Chomutov, úterý 26. května 2009 – Greenpeace společně s Ekologickým právním servisem a místními lidmi dnes v Chomutově zahájili společnou kampaň za snížení emisí a zvýšení účinnosti elektrárny Prunéřov (1). ČEZ v současnosti připravuje komplexní obnovu této elektrárny, které je největším zdrojem znečištění ovzduší v České republice (2). Nevládní organizace požadují, aby ČEZ buď zvýšil tzv. čistou účinnost elektrárny na zákonem požadovaných 42 %, nebo jí v brzké době úplně odstavil. Občané Chomutova a okolních měst mohou od dnešního dne podepsat petici „Nechceme šrot v Prunéřově!“

Technologie, kterou by chtěl ČEZ v Prunéřově další čtvrtstoletí používat, by zvýšila účinnost elektrárny ze současných 32 % (3) na pouhých 38 %. Nejlepší dostupná technologie (BAT) využívající tzv. nadkritické parametry páry má přitom účinnost 42 až 44 %. ČEZ ji však v Prunéřově instalovat odmítá. Použití nejlepší dostupné technologie přitom investorovi ukládá evropská i česká legislativa (4).

Právník Jiří Nezhyba z programu GARDE Ekologického právního servisu upozorňuje na podivné okolnosti obnovy elektrárny již druhým rokem: „ČEZ se snaží obejít platný zákon o tzv. integrované prevenci. Tvrdí, že jde o pouhou rekonstrukci, ačkoliv jde zjevně o novou elektrárnou s jinou technologií a vyšším instalovaným výkonem. Z původní elektrárny zůstanou pouze holé zdi. Tímhle trikem se snaží vyhnout povinnosti zajistit čistou účinnost 42 % - ta se totiž podle zákona vztahuje pouze na nová zařízení.“

ČEZ je nejbohatší česká firma, v loňském roce vydělal 47,4 miliard Kč, tedy téměř pětkrát více, než byl rozpočet celého Ústeckého kraje. Přesto umístění nejlepší dostupné technologie v Prunéřově odmítá z ekonomických důvodů. Investice do kvalitnějšího zařízení by se prý za třicet let, na které zbývá zdejší uhlí, nevrátila. ČEZ nicméně nedokáže vysvětlit, jak je možné, že probíhající stavba nové elektrárny v Ledvicích s účinností 42 % a životností právě 30 let se mu vyplatí (5).

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dnes uvedl: „ČEZ se snaží do karosérie Škody 120 namontovat motor z Favorita a jezdit s ní dalších 25 let. Má přitom odvahu vydávat to za ekologický počin. Pokud nemá na skutečně moderní a čistou technologii, měl by na obnovu Prunéřova zapomenout a nejpozději v roce 2015 ho úplně odstavit.“

Právě kvůli obnově Prunéřova vzniklo minulý týden nové občanské sdružení „Chomutov - pod pokličkou ČEZ“. Jeho první aktivitou je výše zmíněná petice (viz přílohu), kterou mohou ode dneška podepisovat občané chomutovského i mosteckého okresu.

Mluvčí sdružení Markéta Plechatá je přístupem elektrárenské společnosti rozhořčena: „ČEZ vydělává miliardy, zatímco následky neseme my. Dvacet let od převratu stále trpí Chomutovsko nejvyššími emisemi oxidů síry a nejkratší délkou života v republice. Máme proto právo, aby byly elektrárny v našem kraji vybaveny těmi nejlepšími a nejčistšími technologiemi, které jsou v Evropě k dispozici. I kdyby nebyly plány ČEZu ušetřit na úkor našeho zdraví v rozporu se zákonem, jde to projev bezohlednosti a arogance, která snad panu řediteli Romanovi neprojde .“


Poznámky pro editory:
(1) Elektrárna Prunéřov má dvě části: Prunéřov I (440 MWe), který je v provozu od roku 1968 (tedy 41 let), a Prunéřov II (1050 MWe), který je v provozu od roku 1982 (tedy 27 let). Plánovaná obnova se týká pouze Prunéřova II.

(2) Jde o:
• největší český zdroj emisí oxidu uhličitého, který každoročně vypustí do atmosféry více tohoto skleníkového plynu, než všechny česká osobní auta dohromady (přes 10 miliónů tun/rok),
• největší český zdroj emisí oxidů síry (16 400 tun/rok) a oxidů dusíku (18 000 tun/rok),
• druhý největší český zdroj emisí polétavého prachu (854 tun/rok) a kadmia (271 kg/rok).
(zdroj: Integrovaný registr znečištění, http://www.irz.cz. Jde o agregované údaje za celou elektrárnu Prunéřov – údaje pouze pro Prunéřov II evidovány nejsou).

(3) S 32 % účinností se z energie obsažené v uhlí přemění na elektřinu necelá třetina. Zbývající dvě třetiny se ve formě odpadního tepla bez užitku a nenávratně znehodnotí v chladicích věžích, které doslova topí „pánubohu do oken“.

(4) Podle platné evropské i české legislativy (směrnice o IPPC, zákon o integrované prevenci č. 76/2002 Sb.) jsou všichni investoři velkých průmyslových zařízení povinni použít tzv. nejlepší dostupnou technologii. Její minimální parametry jsou stanoveny v referenčních dokumentech (BREF) platných pro celou EU. Pro velká spalovací zařízení včetně elektráren jsou tyto parametry velmi podrobně popsány v BREF LCP (viz http://www.ippc.cz/bref/LCP/lcpcz.zip). Jedním z klíčových požadovaných parametrů je právě čistá účinnost alespoň 42 %.

(5) Stejnou elektrárnu, jakou odmítá postavit v Prunéřově (instalovaný výkon 660 MW, účinnost přes 42 %, nadkritické parametry páry), nyní ČEZ staví v Ledvicích. Podle oficiálních dokumentů samotného ČEZu je její ekonomická návratnost právě 30 let. „Ekologické limity, které stanovují množství dispozičního uhlí nebudou při provozu a počítané ekonomické návratnosti (30 let) nového bloku překročeny,“ píše se na str. 122 Oznámení o vlivech elektrárny Ledvice na životní prostředí. Jak ČEZ vysvětlil, že v Ledvicích se mu kvalitnější elektrárna na 30 let vyplatí, zatímco v Prunéřově určitě ne? Zatím nijak, ekonomickou analýzu celého projektu prý sice má, ale utajuje ji i před úředníky ministerstva životního prostředí.

Kontakty:
• Jiří Nezhyba, právník programu GARDE Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 073, E-mail: jiri.nezhyba@eps.cz
• Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR
Tel: +420 723 623 238, E-mail: jan.rovensky@greennpeace.org
• Markéta Plechatá, mluvčí přípravného výboru sdružení. „Chomutov – pod pokličkou ČEZ“
Tel: +420 606 400 036, E-mail: cvppc@seznam.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist