https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nizkoemisni-zony-cpzpz-vita-schvaleni-mestum-nabidne-zahranicni-zkusenosti-s-jejich-zavadenim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro životní prostředí a zdraví: Nízkoemisní zóny: CpŽPZ vítá schválení, městům nabídne zahraniční zkušenosti s jejich zaváděním

6. září 2011 | Centrum pro životní prostředí a zdraví
Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) vítá, že poslanci dnes přehlasovali veto prezidenta Václava Klause a schválili novelu zákona o ovzduší, která obcím umožňuje vyhlašovat tzv. nízkoemisní zóny. V současné době nízkoemisní zóny úspěšně fungují v desítkách měst v Německu, Dánsku, Švédsku, Velké Británii nebo Holandsku a připravují se např. ve Francii, Rakousku, Itálii a dalších zemích.

„Problém se znečištěním ovzduší mají nejen silně průmyslové oblasti Moravskoslezského a Ústeckého kraje, ale i mnohá města s intenzivní automobilovou dopravou jako Praha, Brno, Plzeň, Tábor a další,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z CpŽPZ (1) a dodal „Už od podzimu 2010 jsme sondovali v některých městech politickou vůli komunálních politiků vyhlásit nízkoemisní zóny a předběžná jednání probíhala nadějně. Jsme připraveni zprostředkovat českým městům zahraniční zkušenosti se zaváděním nízkoemisních zón. Plánujeme osobní návštěvu zahrani� �ních odborníků v České republice i pracovní návštěvu některé z úspěšně fungujících zón v zahraničí.“

Například švédský Göteborg dosáhl zavedením nízkoemisní zóny snížení emisí prachových částic z nákladní dopravy o 40 %. Ve Stockholmu snížila zóna emise oxidů dusíku o 10 až 20 % a emise jemných prachových částic o 40 %. Dobré zkušenosti s fungováním nízkoemisní zóny má také německé hlavní město Berlín.


Poznámky:
(1) Centrum pro životní prostředí a zdraví vzniklo koncem roku 2009 jako občanské sdružení, jehož aktivity se zaměřují zejména na oblast nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší z hlediska jejich vlivu na životní prostředí a lidské zdraví.

Kontakty:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika, Centrum pro životní prostředí a zdraví
tel.: 608 775 754, e-mail: miroslav.suta (zavináč) centrum.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist