Lukáš Viktora "> Noční příroda v Ornitologickém parku Josefovské louky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nocni-priroda-vornitologickem-parku-josefovske-louky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Noční příroda v Ornitologickém parku Josefovské louky

6. června 2008 | Česká společnost ornitologická
Autor: Lukáš Viktora, tel: 777 579 542
Dne 3.6.2008 proběhla od 19:00 hod. v Josefově u Jaroměře akce pro veřejnost s názvem Noční příroda. Smyslem akce kterou pořádala Česká společnost ornitologická spolu s Českým svazem ochránců přírody JARO Jaroměř a křesťanko – ochranářskou organizaci A-Rocha bylo seznámit účastníky s územím budoucího ornitologického parku Josefovské louky a jeho rostlinnými a zvířecími obyvateli.

"Snažili jsme se připravit bohatý program, který by umožňoval představit veřejnosti co největší množství přírodnin v budoucím ornitologickém parku a jeho nejbližším okolí", říká ornitolog a budoucí správce první "soukromé" ornitologické rezervace v České republice Miloslav Hromádko. "Proto jsme pozvali pestrou škálu odborníků, kteří nás poutavým způsobem seznámili s jednotlivými přírodními fenomény", doplňuje další z hlavních organizátorů akce David Číp, z ČSOP JARO Jaroměř.

Zájem veřejnosti o akci předčil očekávání organizátorů. "Ještě půl hodinu před zahájením akce bylo Jaroměřsko bičováno lijáky, takže jak pozvaní odborníci tak i potenciální účastníci akce nás zahlcovali telefonáty s dotazy, zda akce nebude za tohoto velmi nepříznivého počasí akce zrušena. Protože jsme podle předběžného zájmu věděli, že k nám míří přírodomilové ze všech koutů Královéhradeckého kraje, přišlo nám líto akci zcela zrušit a byli jsme připraveni uspořádat alespoň nějakou hodně zkrácenou verzi. Jak se ukázalo, bylo to správné rozhodnutí a dokonce jsme nakonec byli za ten déšť i tak trochu rádi", líčí organizační peripetie David Číp. I přes nepříznivé povětrnostní podmínky totiž nakonec dorazilo přes padesát účastníků. "Jak jsme se později dozvěděli, velké množství lidí nepřízeň počasí odradila a zůstali doma. To je sice na jednu stranu škoda, ale pokud by bylo hezky, dorazilo by nejspíše více jak sto padesát osob a takový dav by šel již těžko organizačně zvládnout", dodává farář a zároveň ředitel České pobočky A- Rocha – křesťané v ochraně přírody Pavel Světlík.

Navzdory očekávání se počasí už chvíli před zahájením akce umoudřilo a déšť ustal. Účastníky nejprve přivítalo roztomilé mládě sovy kalouse ušatého a další ptáčata z nedaleké Záchranné stanice v Jaroměři. Pracovníci stanice tak využili příležitosti k osvětlení problematiky často zbytečně zachraňovaných, jen zdánlivě vypadlých a opuštěných mláďat. Následovala botanická část exkurze vedená botanikem Národního muzea v Praze Michalem Ducháčkem. Některé ze zajímavých rostlin mohli lidé nejen spatřit, ale dokonce i ochutnávat, k vidění byly dokonce i dva druhy evropských orchidejí nebo dnes již kriticky ohrožený koukol polní. Spolupracovník Kroužkovací stanice Národního muzea ornitolog Jiří Kult měl pro změnu na starost odchyt a kroužkování ptáků: "Bohužel za deště se ptáci odchytávat nedají, proto jsem mohl nastražit sítě až když se počasí trochu umoudřilo. Za pomoci magnetofonové nahrávky jsem pak odchytil budníčka menšího nebo pěnici černohlavou, takže lidé si nakonec měli co prohlédnout." Ptactvu byla věnována i další část programu, kdy se ornitologové snažili naučit přítomné rozeznávat hlasy ptáků ozývajících se během vycházky. Ornitolog Václav Zámečník z České společnosti ornitologické podrobněji představil i myšlenku Ornitologického parku Josefovské louky. Zároveň shrnul důvody, proč pro první ptačí rezervaci v České republice, která bude zcela v majetku a správě této ochranářské organizac, byla vybrána zrovna tato lokalita. David Číp pak přítomným ukázal i první pozemky, které se pro Ornitologický park již podařilo vykoupit.

Nastupující noc patřila netopýrům, o kterých velice poutavě hovořil Josef Hotový z České společnosti na ochranu netopýrů. Následně předvedl i metody zjišťování a rozeznávání jednotlivých druhů netopýrů podle detektoru, který převádí ultrazvukové hlasové projevy netopýrů na zvuky slyšitelné i pro lidské ucho.
Poslední velkou atrakcí bylo lákání nočního hmyzu na světelný zdroj, které zajišťoval pracovník Muzea východních Čech v Hradci Králové Miroslav Mikát. "Podmínky pro přilákání hmyzu byly docela dobré, takže přiletěli i atraktivní noční motýli jako lišaj lipový, nebo lišaj kyprejový, ze vzácnější druhů jsme přilákali i chobotnatku pupalkovou, což je krásný noční motýl chráněný v rámci celé Evropy", pochvaluje si Mikát.

"Jsme potěšeni zájmem veřejnosti a s celou akcí jsme náramně spokojeni. Jak je vidět, zájem lidí přírodu a její ochranu stále stoupá, nasvědčuje tomu i zvyšující se počet podobných akcí – takřka každý víkend se teď na území východních Čech koná nějaká akce pro přírodomily. Proto jsme nakonec termín Noční exkurze přesunuli na všední den, aby se s ničím podobným nekryla. Měli jsme trochu obavu, zda lidé ve všední den přijdou a nakonec to dopadlo tak, že někteří nadšenci vydrželi pozorovat noční hmyz až do půlnoci. Je to tedy pro nás jasný signál, že Ornitologický park bude tím pravým způsobem, jak skloubit ochranu přírody, turistický ruch i šetrné obhospodařování krajiny, neskrývá nadšení Miloslav Hromádko. Konečnou tečku pak za celou akcí povedeným způsobem připravil král našich pěvců – slavík obecný, který se s účastníky exkurze loučil do půlnoci svým krásným zpěvem.

Více informací o Ornitologickém parku Josefovské louky je na www.birdlife.cz, nebo na níže uvedených kontaktech:

Miloslav Hromádko 733 521 691, cz976159@tiscali.cz
Lukáš Viktora, 777 579 542, cso@birdlife.cz
David Číp, 603 847 189, coracias@seznam.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist