Petra Kušková "> Nová kniha rozebírá situaci naší země ve vztahu k udržitelnému rozvoji - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-kniha-rozebira-situaci-nasi-zeme-ve-vztahu-k-udrzitelnemu-rozvoji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy: Nová kniha rozebírá situaci naší země ve vztahu k udržitelnému rozvoji

Česká republika 2003 – „Deset let udržitelného ? rozvoje” je titul knihy, kterou právě vydalo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Zmíněná publikace prezentuje hlavní trendy v environmentální, sociální a ekonomické oblasti v České republice od počátku devadesátých let do roku 2001.

Jak je patrné z názvu, kniha se situaci v naší zemi snaží hodnotit z hlediska udržitelného rozvoje a to pomocí vybraných ukazatelů -„indikátorů udržitelného rozvoje”. Stav a vývoj České republiky je z tohoto hlediska srovnáván se sousedními zeměmi: členy EU Rakouskem a Německem a přistupujícími zeměmi Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Kniha nenabízí kromě hrubých náčrtů možných cest k udržitelnosti žádné návody či shrnutí. Je čistě na čtenáři, jaký názor si na základě předložených údajů a doplňujících informací utvoří .

Knihu je možné zdarma získat v Centru pro otázky životního prostředí, tel.

Úryvek z textu:

Současný industriální model ekonomiky vznikl v historicky jiných ekonomických, společenských i civilizačních podmínkách – v čase, kdy byl zdánlivě dostatek zdrojů i prostoru pro neomezený růst, jejich neomezenou spotřebu a neomezenou produkci odpadů. Podle současných poznatků však již lidstvo naráží i překračuje limity nosné kapacity planety, čímž se tento ekonomický systém stává neudržitelným a jeho nahrazení alternativním systémem respektujícím principy udržitelného rozvoje je významnou podmínkou zachování rozmanitosti živých forem a příznivého prostředí pro život člověka. Stále více ekonomů si už uvědomuje omezenost a konečnost zdrojů, které ekonomika využívá pro růst produkce, toků peněz a spotřeby. Podle amerického ekonoma Dalyho je ekonomika subsystémem planetárního ekosystému a jako součást takového nerostoucího systému nemůže její kvantitativní růst pokračovat donekonečna. Současný růst by mohl podle Dalyho pokračovat, pouze pokud by se průměr Země zvětšoval úměrně k úrokové sazbě.

Je nezbytné snižovat zátěž planety, což samozřejmě neznamená „návrat na stromy“, ale je třeba efektivně hospodařit se zdroji, odebírat z přírody jen tolik, kolik se stačí znovu obnovovat, využívat šetrné (ekoefektivní) technologie, v co nejvyšší míře recyklovat odpady, snižovat zbytečnou spotřebu.

Snaha o přechod k udržitelnému rozvoji, tedy takovému rozvoji, který zajistí naplnění potřeb současné společnosti, aniž by ohrozil možnost splnění potřeb generací příštích, je během na dlouhou trať. Dalo by se také říci: nikdy nekončícím komplexním procesem dotýkajícím se všech oblastí činnosti lidí a zejména lidí samotných a jejich životních stylů a vyznávaných hodnot. Udržitelný rozvoj je nemyslitelný nejen bez rovnováhy ve smyslu ekologickém, ale zejména důležitá je vyváženost v sociální a ekonomické oblasti. Některé změny jsou již nastartovány, současně však přetrvává mnoho problémů.

Představíme-li si celou ekonomickou soustavu, nakonec za vším stojí lidé jako konzumenti všeho, co se vyprodukuje: potravin, nejrůznějšího zboží od oblečení po automobily, využívání služeb atd. Konzumenti utvářejí hlavní poptávku a v souvislosti s hodnotami, jež vyznávají, určují velikost a podobu potřeb, kterým se pak snaží vyhovět průmysl a trh. Životní prostředí, ekonomický rozvoj a sociální oblast není možné vnímat odděleně.

Česká republika prodělává od pádu komunismu řadu velkých změn. Restrukturovala svoji průmyslovou soustavu směrem od tradičních těžkých odvětví, což přineslo výrazné zlepšení některých ukazatelů životního prostředí. S razantní přeměnou průmyslu se však objevilo mnoho problémů v ekonomické, potažmo i v sociální oblasti. Došlo například k propadu hrubého domácího produktu a k růstu nezaměstnanosti. Zatímco propady HDP na počátku a v druhé polovině 90. let jsou v současnosti již překonané, míra nezaměstnanosti vyvrcholila v roce 2000. Změny ve společnosti vedou k tomu, že roste poptávka po kvalifikované pracovní síle, což dokazují i nejvyšší podíly nezaměstnaných mezi méně vzdělanými skupinami populace...

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist