https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-pravidla-o-energeticke-narocnosti-budov-prinesou-velke-uspory-i-vetsi-nezavislost-na-rusku-rika-piratsky-europoslanec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Nová pravidla o energetické náročnosti budov přinesou velké úspory i větší nezávislost na Rusku, říká pirátský europoslanec Peksa

15. března 2023 | Česká pirátská strana
Na plénu Evropského parlamentu dnes poslanci schválili výsledky jednání o třech opatření v rámci klimatického balíčku Fit for 55 i nové znění směrnice o energetické náročnosti budov. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy je to cesta k úsporám, zbavení se závislosti na Rusku a ochraně klimatu.

Europoslanci dnes podpořili podporu energeticky účinných budov, což je dobrá zpráva pro klima, energetickou nezávislost Evropy na Rusku i naše peněženky. „Stále platí, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Budovy jsou ideální sektor, kde můžeme energii ušetřit,” vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláše Peksa. Opatření přináší také větší energetickou soběstačnost Evropy a postupnou eliminaci závislosti na autoritářských režimech, jako je Rusko.

„Máme teď dva hlavní cíle. Cílevědomě bránit změně klimatu a snížit lidem účty, třeba právě za energie. A přesně tohle navržená zpráva dělá. Masivní renovace energeticky neefektivních budov a požadavek na nulové emise nových budov od roku 2028 jsou k dobru věci. Díky podpůrným programům a finanční podpoře bude možnost renovace přístupná pro všechny, včetně zranitelných domácností,“ přibližuje Peksa.

Zpráva zahrnuje také ochranu nájemníků, například zákaz nepřiměřené zvyšování nájemného. „Ve zprávě jsou zahrnuty i výjimky pro památky. A co se týče energetické soběstačnosti a transformace, text myslí na důsledné využívání obnovitelných zdrojů energie a na místa pro nabíjení elektromobilů,“ dodává Peksa. Nová legislativa navíc pomůže ekonomice vytvořením nových kvalitních, lokálních pracovních míst ve stavebnictví, renovacích i odvětví OZE.

__________________________

Evropský parlament také schválil opatření v rámci balíčku Fit for 55, která se týkají využívání půdy a lesnictví (LULUCF), obchodování s emisními povolenkami a cílů pro snižování emisí skleníkových emisí pro členské státy. „Evropské radě, komisi i parlamentu se povedlo v rámci trialogů najít kompromisy, které chápou nutnost vysokých ambicí v boji proti změně klimatu, ale také zohledňují možnosti a kapacity jednotlivých členských států,” komentuje hlasování pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

LULUCF

V rámci opatření LULUCF, které zahrnuje lesnictví a využívání půdy, se EU zavazuje k celkovému cíli čistého pohlcení ve výši 310 milionů tun ekvivalentu CO2. „Lesy jsou našimi přirozenými spojenci v boji proti změně klimatu díky své schopnosti ukládat uhlík. V současné době jich ale v Evropě ubývá, a to jak v důsledku dopadů změny klimatu, tak z důvodu nevhodného hospodářství. Pokud se nám podaří díky tomuto opatření trend zvrátit, můžeme do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o desítky procent,“ vysvětluje Peksa.

„V Česku už je přirozených lesů jen desetina, máme tu rozšířené smrkové monokultury, které jsou málo odolné vůči škůdcům a dopadům změny klimatu. K čemu to vede, jsme viděli minulé léto v Českém Švýcarsku,“ dodává Peksa.

MSR

„Téměř čtvrtina emisních povolenek ETS bude nyní umístěna do rezervy tržní stability na řešení případné budoucí nerovnováhy na trhu s povolenkami, čímž trh ochrání před případnými otřesy a učiníme ho předvídatelnějším,“ říká k novému návrhu Mikuláš Peksa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist