https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-publikace-unep
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Informační centrum OSN v Praze: Nová publikace UNEP

Měnící se životní prostředí aneb z Ria do Ria+20.

Nová zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) mapuje změny globálního životního prostředí během posledních dvou desetiletí. Tato publikace vychází jako část výroční studie UNEP Global Environmental Outlook (GEO), letos s pořadovým číslem 5. To je vlajková loď OSN v oblasti analýzy stavu, trendů a perspektiv globálního prostředí. GEO-5 vyjde v květnu 2012, měsíc před konferencí OSN v Riu de Janeiro (Rio+20).

Zpráva Keeping Track of our Changing Environment: From Rio to Rio+20 poukazuje na rychlý nárůst emisí skleníkových plynů, pokles biodiverzity i 40procentní nárůst využívání přírodních zdrojů. To vše probíhá rychleji než růst světové populace. Zpráva UNEP současně upozorňuje na to, že pokud bude svět schopen rázně a rychle jednat, může dramaticky změnit trajektorii nebezpečných trendů ohrožujících životní podmínky lidí. Vynikajícím příkladem může být akce proti ničení ozonové vrstvy,“ říká výkonný ředitel UNEP a zástupce generálního tajemníka OSN Achim Steiner.

„Konference v Riu, která se bude zabývat dvěma hlavními tématy – 1. zelená ekonomika v kontextu udržitelného rozvoje a odstraňování chudoby a 2. institucionální rámec udržitelného rozvoje – může za předpokladu řádné politické vůle podnítit nezbytné změny a pozitivní trendy. Právo na rozvoj pak může platit pro všechny a nikoli jen pro některé, jak je tomu nyní,“ dodává Achim Steiner.

Nová zpráva UNEP obsahuje širokou škálu informací, dat, grafů i satelitních snímků k tématům populace, klimatické změny, energetiky, využívání přírodních zdrojů, lesů i k tématům potravinové bezpečnosti a vody.

Populace
· Počet obyvatel Země dosáhl 7 miliard. Podíl městské populace přitom od roku 1992 vzrostl o 45 procent.
· Podíl obyvatelstva chudinských slumů v letech 1990-2010 naopak poklesl na třetinu, a to díky zlepšeným podmínkám bydlení a sanitace (zejména kanalizace a přístup k pitné vodě).
· Počet velkoměst (10 milionů lidí a více) vzrostl z deseti (1992) na 21 (2010), tzn. 110procentní nárůst.
· 1,4 miliardy lidí nemá spolehlivé dodávky elektřiny, nebo nemá elektřinu vůbec.

Klimatická změna
· Globální emise CO2 dále rostou vlivem zvýšeného využívání fosilních paliv. 80 procent globálních emisí způsobuje pouhých 19 zemí.
· Množství CO2 na každý jeden dolar HDP se ale od roku 1992 snížilo o 23 procent. To znamená, že dochází k určitému oddělování ekonomického růstu od využívání zdrojů.
· Téměř všechny horské ledovce na světě odtávají a ztenčují se. Již dnes to výrazně ovlivňuje životní prostředí a život lidí.
· Tající ledovce ovlivňují hladinu moří, ale i živobytí asi jedné šestiny světové populace.
· Od roku 1992 narůstá hladina moří průměrně o 2,5 mm za rok.

Energetika
· Zpráva sleduje trendy v energetice od roku 1992 a ukazuje, že podíl obnovitelných zdrojů (včetně biomasy) činí 16 procent (2010).
· Podíl sluneční a větrné energie činí pouhých 0,3 procenta z celkové globální energie. Zvýšení investic do obnovitelných zdrojů o 540 procent v letech 2004-2010 svědčí o narůstajícím uznání nutnosti nastoupit cestu nízkouhlíkaté a z hlediska zdrojů efektivní energetiky.
· Díky poklesu cen technologií a přijetí nových právních úprav činil nárůst biodieselu jako obnovitelného zdroje energie 300 tisíc procent, využívání solární energie 30 tisíc procent, větrné energie o šest tisíc procent a biopaliv o 3 500 procent.

Využívání zdrojů
· Globální využívání přírodních zdrojů vzrostlo v letech 1992 až 2005 o 40 procent. Zpráva UNEP varuje, že lidská činnost může zničit přírodní prostředí, na němž je závislá ekonomika i život lidí.

Lesy
· Přes zalesňování, jehož jsme svědky v Evropě, Severní Americe a Asii a Pacifiku, se celková plocha lesů snížila od roku 1990 o 300 milionů hektarů. Důvodem je pokračující odlesňování v Africe, Jižní Americe a Karibiku
· Počet lesů s certifikátem udržitelného lesního hospodařství roste ročně o 20 procent. Jejich podíl činí dnes ale pouhých deset procent všech lesů.
· Plocha nově vysázených lesů dosahuje rozlohy Tanzanie.

Potravinová bezpečnost a využívání půdy
· Produkce potravin vzrostla od roku 1992 o 45 procent. Vyšší sklizně ale velmi závisí na využívání hnojiv, která mohou zároveň mít negativní vliv na životní prostředí.
· Roste podíl půdy využívané pro bio zemědělství, v současné době činí nárůst 13 procent za rok.

Pitná voda
· Cíl zajistit k pitné vodě (do roku 2015 snížit na polovinu počet lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě) bude určitě splněn. Podle předpokladů bude mít do cílového roku Rozvojových cílů tisíciletí až 90 procent lidí v rozvojových zemích přístup ke zdrojům pitné vody (77 procent v roce 1990).


O publikaci:
Keeping Track of our changing environment je ke stažení na stránkách GEO-5: http://www.unep.org/GEO/pdfs/Keeping_Track.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist