Martin Mach Ondřej "> Nové RVP, klima a učitelé - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-rvp-klima-a-ucitele
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

BEZK: Nové RVP, klima a učitelé

6. prosince 2024 | BEZK
Autor: Martin Mach Ondřej
České pedagogické prostředí prochází dvěma souběžnými procesy: revizí rámcových vzdělávacích programů a posilováním klimatického a udržitelného vzdělávání na školách.

Lze předpokládat, že revidovaný RVP významným způsobem zohlední problematiku klimatického a udržitelného vzdělávání.

Naplnění souvisejících očekávaných výstupů ale bude předpokládat posun v praxi směrem ke kompetenčnímu učení, projektové a tematicky integrované výuce. Naplnění těchto trendů předpokládá zajištění dostačující metodické opory pro učitele, ale i pro vzdělavatele pedagogických pracovníků.

Kde se dají získat metodické informace? Formou online přednášek je připravil Jan Činčera a spolek BEZK, a jsou volně dostupné na portálu www.evvoprednasky.cz. Přednášky jsou rozděleny na pět tematických okruhů:

Akce pro udržitelnost: 9. ročník – přednáška rozebírá postup k rozvíjení tzv. akčních kompetencí žáků na druhém stupni: jejich schopnost spolupracovat na společných akcích na podporu životního prostředí a udržitelnosti. Ukazuje příklady vybraných školních projektů a diskutuje hlavní zásady k jejich realizaci.

Akce pro udržitelnost: 5. ročník – přednáška ukazuje, jak začít s rozvojem akčních kompetencí již na prvním stupni ZŠ. Uvádí konkrétní příklady projektů a aktivit realizovaných školami a poskytuje materiály k další podpoře učitelů.

Klimatické vzdělávání – přednáška navrhuje postup pro sestavení školního tematického celku o klimatické změně na 2. stupni ZŠ. Diskutuje jednotlivé části, které by takový celek měl obsahovat, zejména pak v propojení přírodovědných a společenskovědních témat.

Odpovědné chování – přednáška rozebírá postup k rozvoji žákovských kompetencí k odpovědnému individuálnímu chování na 1. stupni ZŠ. Upozorňuje na důležitost rozvíjení kritického myšlení pro zvažování efektu možných opatření ve vztahu k náročnosti jejich prosazení.

Propojení s místem – přednáška diskutuje možný postup k rozvíjení schopnosti žáka přemýšlet o místě, ve kterém žije, příčinách jeho současného stavu i jeho možném vývoji. Je určena pro vyučující na 1. stupni ZŠ.

Na portálu jsou k dispozici i přednášky, které se věnují dalším tématům EVVO. Mezi autory přednášek jsou Kateřina Jančaříková, Jan Kroufek, Karel Stibral, Lenka Skoupá či Barbora a Jiří Patokovi. Celou řadu přednášek pak připravil Jan Činčera.

Pokud i vy máte nějaké své přednášky a rádi byste se o ně prostřednictvím portálu evvoprednasky.cz podělili, napište nám na e-mail bezk@bezk.cz.

Projekt Nové RVP, klima a učitelé je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Za BEZK Martin Mach Ondřej
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist