Aleš Miklík "> Nové vládě chybí jasný ekologický plán. Hnutí DUHA a Zelený Kruh upozorňují na priority - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-vlade-chybi-jasny-ekologicky-plan.hnuti-duha-a-zeleny-kruh-upozornuji-na-priority
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Zelený kruh: Nové vládě chybí jasný ekologický plán. Hnutí DUHA a Zelený Kruh upozorňují na priority

17. prosince 2021 | Hnutí DUHA a Zelený kruh
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Nové členky a členové čerstvě jmenované vlády Petra Fialy před sebou mají zásadní výzvy také v oblasti změny klimatu, modernizace energetiky a péče o českou krajinu. Koaliční smlouva je přitom v těchto bodech příliš obecná. Ekologické organizace proto upozorňují na témata a kroky, které by mělo obsahovat následné programové prohlášení, pokud chce vláda řešit klíčové problémy: stanovení termínu odklonu od uhlí na rok 2030, jasný cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů, změnu zemědělských dotací, aby pomáhaly oživit krajinu, chránit přírodu a adaptovat se na klimatickou změnu či zrychlení a zkvalitnění povolování staveb zavedením závazného jednotného environmentálního povolení zahrnujícího účast veřejnosti.

Dle hodnocení koaliční smlouvy [1] se stranám podařilo dostat kvalitní předvolební program alespoň jedné z koalic do koaliční smlouvy jen ve čtyřech případech (zdravé lesy, chráněná území a druhy, zadržování vody v krajině a obnovitelné zdroje energie). V šesti případech je koaliční smlouva slabší, než program Pirátů a STAN - jedná se o odpady, jadernou energetiku, dopravu, těžbu surovin, účast občanů při posuzování stavebních záměrů a klimatickou politiku jako celek. Ve čtyřech příkladech pak koaliční smlouva nezahrnuje některé předvolební sliby ani jedné z koalic - ovzduší, půda a zemědělství, odklon od uhlí, úspory energií. Ekologické organizace proto vyzývají vznikající vládu k zpřesnění ve finálním programovém prohlášení.

Ambiciózní předvolební plány pro půdu a zemědělství [2,3] se do koaliční smlouvy propsaly jen částečně. Programové prohlášení by mělo zahrnout také:
* rozvoj ekologického zemědělství na orné půdě (v tuto chvíli máme většinu ekologického zemědělství na loukách a pastvinách, efekt snižování environmentální zátěže je tak omezený)
* revizi dotací ze Společné zemědělské politiky a jejich podmínek, taky aby podporovaly péči o krajinu adaptovanou na klimatickou změnu a chránící biodiverzitu a ochranu půdy před erozí
* podporu výzkumu a poradenství v ekologickém zemědělství
* snižování využívání umělých hnojiv a pesticidů.

Koaliční smlouva nenavrhuje stanovení konkrétního roku konce uhlí, pouze říká, že “Budeme vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí dříve než v roce 2038.” Programové prohlášení by mělo v souladu s předvolebním programem Pirátů a STAN [4] a předvolebními deklaracemi KDU-ČSL [5], TOP 09 [6] či ODS [7] a Pirátů [8] stanovit termín - ideálně rok 2030. Česko potřebuje také závazný cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů, aby uhlí nebylo nahrazováno zejména zemním plynem.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
“Nové vládní strany deklarují omezení záborů půdy a ničení krajiny. To ale nejde s klientelistickým a chaotickým stavebním zákonem, který ochranu půdy i přírody naopak drasticky omezuje. Vláda musí prosadit, aby o záborech půdy, kácení zeleně a dalších dopadech staveb na životní prostředí rozhodovaly odborné orgány státní správy a ne stavební úřady. Měly by tak činit rychle a efektivně v jediném závazném správním řízení za účasti veřejnosti - tzv. Jednotném environmentálním povolení.”

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Že s uhlím musíme skončit dříve, než v roce 2038 není nic nového. To bylo jasné už když Babišova vláda hodila takový plán ministru Havlíčkovi na hlavu. Mezitím konec uhlí zkrátila z roku 2038 na rok 2030 i nová německá vláda. Česká vláda nesmí otálet a měla by hned na začátek udělat podobně jasné rozhodnutí a rozběhnout přípravu české energetiky na odklon od uhlí ideálně do roku 2030.”

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
“Vláda musí revidovat Společnou zemědělskou politiku tak, aby zajistila, že se do krajiny vrátí remízky, meze, mokřady a další krajinné prvky. Jen tak udržíme rozmanitost venkovské krajiny. Z polí musí zmizet nebezpečná chemie, která tráví nejen hmyz a ptáky, ale otravuje pomalu a tiše i nás.
I když spotřeba biopotravin v Česku roste, zemědělců hospodařících v režimu ekologického zemědělství přibývá jen velmi pomalu. Pomůže jim především dobré poradenství, výzkum, který aplikuje nejmodernější poznatky, a větší podpora při hospodaření na orné půdě.”


Kontakty:
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, tel.: 724 215 068, e-mail: daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, tel.: 723 559 495, e-mail: jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, tel.: 608 283 530, e-mail: eliska.voznikova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/hodnoceni-od-ekologickych-organizaci-v-koalicni-smlouve-chybi-klicove-predvolebni-sliby
[2] https://www.piratiastarostove.cz/program/zdrava-a-odolna-krajina/
[3] https://www.spolu21.cz/program/spolu-pro-udrzitelny-zivot
[4] V programu uvádí: “Budeme prosazovat odklon od uhlí v roce 2033 vzhledem k exportnímu přebytku a vývoji hospodářství.”
[5] Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve speciálu Událostí a komentářů “Zelená země” 2. června 2021: “Můžeme tady x.krát říkat jestli 2038 nebo 30, to není to nejzásadnější, nicméně když chcete datum, my ho v našem programu SPOLU máme a říkáme, že bychom to chtěli zvládnout k roku 2030.” https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411033260603-zelena-zeme/ (1:08:20)
Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě DVTV 24. září 2021: „Jako koalice SPOLU bychom chtěli udělat maximum pro to, abychom od uhlí mohli odcházet kolem roku 2030. A odklon od uhlí a chybějící zdroje lze nahradit zdroji obnovitelnými jako je fotovoltaika. I nadále pak musíme spoléhat na jádro,“ vysvětlil Jurečka s tím, že klíčový nadále zůstane i plyn.” https://www.kdu.cz/aktualne/z-medii/marian-jurecka-(kdu-csl)-koalice-spolu-udela-maxim
[6] Markéta Pekarová Adamová na Facebooku 15. června 2021: Je 21. století – čas skoncovat s dobou uhelnou! Ochrana životního prostředí je jeden z nejsilnějších závazků, které vůči příštím generacím máme a jeden ze základních pilířů našeho programu. Chceme, aby se nám v Česku dobře žilo a dobře dýchalo. Proto je naším cílem do roku 2030 prosadit ukončení těžby uhlí! (doprovodný obrázek uvádí heslo “SPOLU za konec doby uhelné” a loga KDU-ČSL, ODS a TOP 09): https://www.facebook.com/marketa.pekarova.adamova.top09/photos/a.517867848296800/4130718580345024/
[7] Petr Bendl (ODS) ve speciálu Události a komentáře “Zelená země” 2. června 2021: “Marian Jurečka už to tady řekl. 2030. Za předpokladů, které tady uvedl. Já bych to jenom opakoval” https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411033260603-zelena-zeme/ (1:14:03)
[8] V anketě ekologických organizací Piráti podpořili konec uhlí 2030, STAN 2033 (Otázka byla: „Podpoříte postupný odklon české energetiky od spalování uhlí s ukončením v roce 2030 a přijetí legislativy, která to zajistí?“ https://volby.hnutiduha.cz/sites/default/files/HD_ZK_Hodnoceni_predvolebnich_programu_2021.pdf
Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

17.12.2021 15:04
Hnutí DUHA a Zelený kruh fungují jako 5 tá kolona ANOfertu. To, že mají nějakou podporu ještě neznamená, že se nesnaží vydělávat na devastaci přírody podporou OZE a spol.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist