Martin Štěpánek "> Nové výrobky získávají právo užívat ekoznačku „Ekologicky šetrný výrobek“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-vyrobky-ziskavaji-pravo-uzivat-ekoznacku-ekologicky-setrny-vyrobek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CENIA: Nové výrobky získávají právo užívat ekoznačku „Ekologicky šetrný výrobek“

5. prosince 2005 | CENIA
Autor: Martin Štěpánek, tel: 267 225 239
Ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek propůjčí právo užívat ekoznačku „Ekologicky šetrný výrobek“ novým výrobkům a jejich českým výrobcům. Firmy převezmou ocenění v rámci slavnostního setkání a předání Ceny ministra životního prostředí za rok 2005, které se koná 6. prosince 2005, od 18 hodin v klášteře sv. Anežky české, U Milosrdných 17, Praha 1.

Při příležitosti předání Ceny ministra životního prostředí za rok 2005, budou rovněž oceněny aktivity čtyř firem, českých výrobců takových výrobků, které splňují náročné požadavky stanovené mezinárodními normami a předpisy pro environmentální značení výrobků. Tři firmy převezmou z rukou ministra životního prostředí certifikát „Ekologicky šetrný výrobek“ a jedna firma převezme „Osvědčení - environmentální prohlášení o výrobku“.

Kvalita výrobků, kvalita a vztah k životnímu prostředí, konkurenční prostředí na trhu a marketingové využívání změn v chování spotřebitelů - to jsou některá slovní spojení, se kterými se denně jako spotřebitelé setkáváme. Výrobci na jejich obsah citlivě reagují. Jedním z prostředků sloužících ke komunikaci mezi výrobci a spotřebiteli jsou různé typy environmentálního značení a prohlášení. Především v posledních patnácti letech začaly firmy pro tyto účely používat různé a svou úrovní velmi odlišné značky, prohlášení a tvrzení. Aby bylo možné se na takové značky spolehnout, byly vytvořeny a zavedeny mezinárodní normy. Tyto normy upravují environmentální značení výrobků a zajišťují určitou srovnatelnost hodnocení a posuzování výrobků.

První z norem, (s číslem 14024), platí pro národní programy, v jejichž rámci jsou udělovány národní ekoznačky. Norma stanovuje zásady a postupy pro tento I. typ environmentálního značení - ecolabelling.

Na základě této normy je v ČR realizován Národní program označování ekologicky šetrných výrobků. Existuje nejdelší dobu a je nejvíce rozšířen. Český program patří do rodiny národních programů, které se uskutečňují v řadě zemí světa včetně Evropské unie. Tyto programy jsou průběžně harmonizovány. Evropská unie pak má vlastní ekoznačku – The Flower.

Držiteli české ekoznačky je 83 firem a jejich více než 300 výrobků. Držitelem evropské ekoznačky se již stal jeden český výrobce textilních výrobků, firma Hybler. Cílem ekoznačky „Ekologicky šetrný výrobek“, která je umísťována přímo na výrobku, je ovlivňovat rozhodování spotřebitele při nákupu ve prospěch výrobků, které ovlivňují životní prostředí méně než jiné výrobky s obdobnými užitnými vlastnostmi.

Předání certifikátu „Ekologicky šetrný výrobek“

1) Oceněným výrobkem jsou interiérové dveře a obložkové zárubně, jejichž základním výchozím materiálem je povrchově upravená dřevotřísková deska. Výrobky splňují kritéria stanovená pro jejich hodnocení i z pohledu lidského zdraví, neuvolňují žádné škodliviny typu formaldehydu. Můžeme je tedy bez obav použít ve svých bytech nebo domech.
Oceňovaným výrobcem je společnost SOLODOOR a.s., Nádražní 166, 342 53 Sušice

2) Druhým oceněným výrobkem je tekuté mýdlo s obchodním názvem CREME. Jedná se o bezfosfátový, dobře rozložitelný koncentrovaný mycí prostředek s optimálním složením jak z hlediska pH, tak z hlediska minimální dráždivosti pro lidskou pokožku.
Oceňovaným výrobcem je společnost ALFA CLASSIC a.s., Černokostelecká 740/92, 251 01 Říčany

3) Třetím oceňovaným ekologicky šetrným výrobkem jsou celulózová vlákna vyrobená ze sběrového papíru. Celulózová vlákna jsou užívána v řadě výrobků, ve stavebně izolačních hmotách, v různých průmyslových aplikacích, např. jako přísada do asfaltových silničních koberců. Za zmínku určitě stojí skutečnost, že společnost CIUR byla první firmou, která v roce 1994 získala ekoznačku pro svoji tepelně izolační hmotu vyráběnou ze sběrového papíru.
Oceňovaným výrobcem je společnost CIUR a.s., Pražská 1012, 250 01 Brandýs nad Labem

Předání „Osvědčení - environmentální prohlášení o výrobku“

Druhá norma, (s číslem 14025), stanovuje zásady a postupy pro III. typ environmentálního značení – Environmental Product Declaration. A jejím cílem není udělení ekoznačky, ale vypracování a vystavení Environmentálního prohlášení o výrobku.
K hlavním rozdílům mezi prohlášením a ekoznačkou patří to, že prohlášení je určeno především průmyslovým zákazníkům a představuje kvantifikovanou výpověď o environmentálních aspektech výrobku, a to ve všech fázích jeho životního cyklu.

V rámci programů vyhlášených Ministerstvem životního prostředí v roce 2005 bylo ve spolupráci odborných pracovišť a především Elektrotechnickho zkušebního ústavu Praha, zpracováno Environmentální prohlášení o výrobku III. typu ve výrobním podniku ETA Hlinsko. „Osvědčení - environmentální prohlášení o výrobku“ získává
vysavač typu „ETA PROXIMO 1450“
Výrobce: ETA a.s. Hlinsko, Poličská 444, 539 16 Hlinsko

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist