Jan Šrytr "> Nově vytvořená aliance Nebe nad Ostravou dnes veřejně vyzvala hutní gigant ArcelorMittal Ostrava k okamžitému snížení emisí. Zapojit se mohou i občané prostřednictvím SMS.   - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-vytvorena-aliance-nebe-nad-ostravou-dnes-verejne-vyzvala-hutni-gigant-arcelormittal-ostrava-kokamzitemu-snizeni-emisi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPS: Nově vytvořená aliance Nebe nad Ostravou dnes veřejně vyzvala hutní gigant ArcelorMittal Ostrava k okamžitému snížení emisí. Zapojit se mohou i občané prostřednictvím SMS.  

21. října 2008 | EPS
Autor: Jan Šrytr, tel: 775 154 087
Zástupci programu GARDE, Ekologický právní servis (GARDE-EPS) a občanského sdružení „Vzduch“ dnes společně oznámili vznik aliance Nebe nad Ostravou, jejímž cílem je přesvědčit  nadnárodní společnost ArcelorMittal Ostrava, aby učinila urychlené kroky k řešení extrémního znečištění ovzduší způsobeného jejím hutním závodem v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice. „Snížení emisí arsenu a benzo(a)pyrenu“, jejichž zákonné limity v ovzduší jsou překračovány o desítky až stovky procent, „zveřejnění harmonogramu všech nutných opatření ke snížení emisí“ ze závodu a „sankce za jeho nedodržení“ – to jsou některé z celkem šesti konkrétních požadavků aliance Nebe nad Ostravou (viz. příloha), které mohou prostřednictvím SMS zprávy ode dneška adresovat přímo předsedovi představenstva ArcelorMittal Ostrava Sanjayovi Samaddarovi také všichni občané.

Otevřený dopis s požadavky aliance, kterou doposud veřejně podpořilo 14 nevládních organizací z celé ČR, byl dnes odeslán vedení ArcelorMittal Ostrava. Zároveň byl zřízen informační portál www.nebenadostravou.cz, kde se mohou občané dozvědět informace o problému znečištění ovzduší způsobovaném společností ArcelorMittal Ostrava a způsobech, jakými se mohou do činnosti aliance zapojit.

„Pro širokou veřejnost jsme připravili jednoduchou možnost jak vyzvat přímo vedení společnosti ArcelorMittal Ostrava k okamžitému řešení znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích. Odesláním obyčejné SMS zprávy přijde předsedovi představenstva ArcelorMittal Ostrava předem připravená výzva kopírující požadavky aliance Nebe nad Ostravou,“ uvádí Jan Šrytr z GARDE-EPS. „V případě, že se lidé do této akce zapojí v dostatečném počtu, vedení ArcelorMittal Ostrava, které otevřenou komunikaci a spolupráci s dotčenou veřejností prezentuje jako svou prioritu, nebude moci tyto požadavky jednoduše ignorovat,“ dodává.[1]

Ve snaze zabránit dalšímu ohrožování zdraví lidí protiprávním jednáním společnosti ArcelorMittal, podali právníci GARDE – EPS již 4 žaloby. Ve dvou případech právníci zastupují přímo občany Radvanic a Bartovic proti hutnímu koncernu, ve dvou případech jde o tzv. žaloby správní.
Podle nedávno zveřejněných odborných studií Vysoké školy báňské v Ostravě a Zdravotního ústavu v Kolíně je ArcelorMittal Ostrava jednoznačným původcem překračování zákonných limitů znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích a způsobuje významná zdravotní rizika pro místní obyvatele. Populace Radvanic a Bartovic je tak v důsledku znečištění arsenem a benzo(a)pyrenem např. vystavena téměř desetinásobně vyššímu riziku nádorového onemocnění než obyvatelé jiných částí Ostravy a jen prašnost pocházející z provozů ArcelorMittal pravděpodobně zapříčiňuje cca 8 úmrtí na kardiovaskulární a nádorová onemocnění ročně.

„ArcelorMittal v reakci na naše žaloby oznámila plán modernizace provozů. Není však jediného důvodu mu věřit, že své sliby bude skutečně plnit. Pokud by se občané Ostravy nezačali brát za svá práva, ArcelorMittal by pravděpodobně nepřistoupil k žádným opatřením na snížení svých negativních dopadů. To nepůsobí příliš důvěryhodně“, říká Jan Šrytr. „Arcelor Mittal na jednu stranu hlasitě veřejně deklaruje, že bude modernizovat provoz, na druhou stranu však chce v tichosti navýšit objem výroby, který rozhodně ke snižování emisí nesměřuje,“ dodává vedoucí programu GARDE Pavel Franc.

Kontakt:
Jan Šrytr
program GARDE-Globální odpovědnost
Ekologický právní servis
Dvořákova 13, 602 00 Brno
mobil: 775 154 087
email: jan.srytr@eps.cz

[1] Občané mohou podpořit požadavky aliance Nebe nad Ostravou přímou výzvou adresovanou předsedovi představenstva ArcelorMittal Ostrava Sanjayovi Samaddarovi. Po odeslání sms zprávy ve tvaru: EPS NEBE JMENO PRIJMENI na tel. číslo: 9030908
přijde předsedovi představenstva email podporující požadavky aliance Nebe nad Ostravou. Cena sms zprávy je 8 Kč. Více informací, včetně textu požadavků na www.nebenadostravou.cz

Text otevřeného dopisu Sanjayovi Samaddarovi:

Vážený pane Samaddare,
 
ArcelorMittal Ostrava a.s. (dále jen „ArcelorMittal Ostrava“) dlouhodobě patří mezi ekonomicky nejúspěšnější společnosti v České republice. Tento úspěch je však vykoupen také zdravím občanů žijících v jeho sousedství. Dlouhodobá měření v městském obvodu Radvanice a Bartovice ukazují, že stav znečištění ovzduší v této lokalitě nemá obdoby nejen v České republice, ale v celé Evropě. Zákonné limity znečištění ovzduší byly v Radvanicích a Bartovicích v roce 2007 překročeny u arsenu téměř o 90%, u prachu o 500% a  u benzo(a)pyrenu dokonce o 800%. Bezprostředně jsou zasaženy tisíce občanů.

S takto výrazným znečištěním je přitom spojena řada velmi závažných zdravotních rizik. Podle výsledků analýzy, kterou v březnu letošního roku zpracoval Zdravotní ústav v Kolíně, jen samotná prašnost pravděpodobně způsobuje úmrtí 8 ze zhruba 5 000 obyvatel Radvanic a Bartovic ročně (!) Velká část obyvatel těchto obvodů také žije v téměř desetinásobně vyšším riziku onemocnění rakovinou z dlouhodobého působení arsenu než ostatní obyvatelé Ostravy. Navíc jsou vystaveni i neúnosné míře rizika onemocnění nádorem plic, spojeného s inhalací benzo(a)pyrenu.

Hlavním zdrojem znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích je právě ArcelorMittal Ostrava. V obydlených oblastech Radvanic a Bartovic se podílí na imisích prachu až z cca 60 % a u imisí arsenu a benzo(a)pyrenu je tento podíl zcela dominantní: až 92%. Tyto hodnoty vycházejí z výsledků rozptylové studie zpracované v prosinci loňského roku Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Ve studii byly na základě objednávky programu GARDE Ekologického právního servisu (dále jen „GARDE-EPS“) vzaty v potaz nejen zdroje ArcelorMittal Ostrava, ale i všechny další relevantní zdroje znečišťování ovzduší. Jednoznačně tak byly vyvráceny domněnky o tom, že katastrofální stav ovzduší v této lokalitě je zapříčiněn především lokálními topeništi, silniční dopravou a přeshraničním znečištěním z Polska. Pomocí zmíněných neodložených dohadů přitom představitelé společnosti ArcelorMittal Ostrava její zcela dominantní podíl na této situaci donedávna popírali.

Právníci GARDE-EPS na počátku letošního roku vyzvali podnětem Krajský úřad Moravskoslezského kraje, aby využil svou zákonnou pravomoc a zahájil přezkum povolení vydaných pro provozy ArcelorMittal Ostrava. Krajský úřad však v této věci jednat odmítl. Potvrzuje se, že orgány státní správy, jejichž úkolem je chránit život a zdraví občanů, v případě povolování provozu zařízení ArcelorMittal Ostrava ve své funkci selhávají. ArcelorMittal Ostrava tak provozuje svou výrobu na základě povolení, která v rozporu se zákonem ignorují zdejší alarmující stav znečištění ovzduší.

Tato situace logicky vyústila v silnou reakci místních občanů, kteří sepsali protestní petici požadující urychlené řešení stavu znečištění ovzduší. K petici se do dnešního dne připojilo přibližně 2300 místních občanů a byla předložena i představitelům ArcelorMittal Ostrava. Dodnes však zůstala bez oficiální odezvy. V dubnu letošního roku místní občané vyjádřili svůj protest veřejnou demonstrací za zlepšení ovzduší, které se v centru Ostravy zúčastnilo téměř tisíc lidí a následně podáním občanskoprávních žalob proti ArcelorMittal Ostrava ke krajskému a okresnímu soudu v Ostravě. Těmito žalobami se občané Radvanic a Bartovic ,ve spolupráci s GARDE-EPS, domáhají snížení znečištění ovzduší na zákonnou úroveň.

Po podání těchto žalob společnost ArcelorMittal Ostrava oznámila, že provede investice do nejmodernějších technologií, které znečištění ovzduší působené jejími provozy sníží. Věříme, že se jedná o upřímně míněný krok a vítáme i Vaši snahu o posouzení investičních záměrů ArcelorMittal Ostrava experty z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Zůstává zde však celá řada otazníků, které náš optimismus ve vztahu k Vámi prezentovanému plánu zmírňují.
 
1)      Není jasné, zda Vámi představené projekty skutečně povedou ke zlepšení ovzduší na přijatelnou úroveň.
Sliby ArcelorMittal Ostrava nejsou podloženy komplexní analýzou, která by jednoznačně identifikovala, jaká opatření musí být přijata, aby se imisní situace v Radvanicích a Bartovicích trvale zlepšila na úroveň, která neohrožuje lidské zdraví. ArcelorMittal Ostrava tak představil pouze izolované modernizační projekty. Je však možné, že dostatečného zlepšení nebude možno dosáhnout pouhou modernizací stávajících technologií, ale bude třeba uvažovat i o zásadních provozních změnách, případně omezení a nahrazení nejrizikovějších výrobních procesů jako např. koksování. Vámi představený plán se těmito otázkami vůbec nezabývá. 
 
2)      ArcelorMittal Ostrava trvale prokazuje, že cílem jeho investic je především navýšení výroby a nikoliv zdraví v sousedství žijících občanů.
            Dosavadní zkušenosti s investicemi ArcelorMittal v Ostravě ukazují, že hlavní motivací společnosti je především nutnost obnovit zastaralá zařízení, která brzdí produkci, a to za co nejmenších nákladů. Příkladem může být situace z loňského podzimu, kdy se ArcelorMittal Ostrava pod hlavičkou ekologizace provozu pokusil vybudovat novou koksovnu. Předložený projekt předpokládal využití nevyhovující, více než 30 let staré technologie. Zástupce ArcelorMittal Ostrava, pan Dušan Chmelík, přitom použití modernější technologie veřejně odmítl s poukazem na to, že by pro ArcelorMittal Ostrava byla ekonomicky nevýhodná.  
 
3)      ArcelorMittal Ostrava se snaží navyšovat produkci na stávajících zastaralých zařízeních, a to bez ohledu na zájmy občanů
Od roku 2002, kdy nadnárodní korporace ArcelorMittal převzala bývalou Novou Huť Ostrava, vzrostla roční produkce oceli v této huti o téměř 50 %. ArcelorMittal Ostrava přitom nadále navyšuje výkon svých zastaralých zařízení bez ohledu na to, že s navýšením produkce rostou i emise škodlivých látek do ovzduší. Příkladem může být nedávné rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kterým bylo společnosti ArcelorMittal Ostrava povoleno fakticky navýšit roční kapacitu ocelárny o téměř půl milionu tun oceli oproti současné produkci. V průběhu povolování navíc nebyla dodržena pravidla pro účast veřejnosti na rozhodování vyplývající z právní úpravy tzv. integrovaného povolování podle zákona č. 76/2002 Sb. Práva občanů, kteří jsou činností ArcelorMittal Ostrava dlouhodobě a výrazně zasaženi, byla nezákonným způsobem a ve prospěch ArcelorMittal Ostrava opomenuta, když jim bylo znemožněno se k jejímu záměru byť jen vyjádřit. 
           
Ve stejném období se ArcelorMittal Ostrava v rámci procesu integrovaného povolování bránil zavedení emisního stropu na tuhé znečišťující látky pro vysoké pece, a to i přesto, že hodnota emisního stropu byla vypočítána z průměrných hodnot emisí dosahovaných na těchto vysokých pecích v letech 2002-2005.
 
4)      ArcelorMittal v minulosti opakovaně ignoroval požadavky občanů i sliby dané mezinárodním finančním institucím.
ArcelorMittal je největším světovým výrobcem oceli, který působí ve více než 60 zemích světa. Na mnoha místech, kde provozuje své hutní závody a uhelné doly projevuje značnou dávku bezohlednosti. Např. občané Clevelandu (USA), kde ArcelorMittal provozuje od roku 2005 hutní závod, zaslali vedení podniku do dnešního dne téměř 40 000 žádostí, osobních dopisů, peticí, proseb a výzev k řešení extrémního znečištění ovzduší pocházejícího z hutí. Vedení ArcelorMittal však tyto aktivity občanů trvale ignoruje, podobně jako vedení ArcelorMittal Ostrava ignorovalo nedávnou petici místních občanů.

V Kazachstánu se již v roce 1997 ArcelorMittal zavázal zlepšit úroveň ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce v jím provozovaných uhelných dolech a hutích. Na základě tohoto závazku obdržel od Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj a Mezinárodní finanční korporace cca 400 mil. dolarů ve formě nízko-úročené půjčky. Svůj závazek však ArcelorMittal nedodržel. Od roku 1997 zemřelo v Kazachstánu v důsledku pracovních úrazů téměř 200 horníků a místní zdroje uvádějí, že v dolech ArcelorMittal jsou trvale porušovány pracovní předpisy a zaměstnancům trvale chybí nezbytné ochranné vybavení. 

5)      Investice ArcelorMittal, pokud budou realizovány, se projeví až za dlouho dobu, občané jsou tak odsouzeni ještě po další roky podstupovat neúnosná zdravotní rizika.
Představené projekty ArcelorMittal Ostrava budou, podle Vašich slov, realizovány v průběhu několika let. Závažnost zdravotních rizik, která ohrožují tisíce občanů Radvanic a Bartovic, si ovšem žádá přijetí okamžitých opatření, která sníží emise škodlivých látek ze závodu. Takovým opatřením může být např. dočasné snížení výroby do doby, než se projeví efekt realizovaných investic do ekologie.
 
Vážený pane Samaddare, jménem GARDE-EPS, občanského sdružení obyvatel Radvanic a Bartovic „Vzduch“ a níže uvedených členů Aliance Nebe nad Ostravou se na Vás tímto obracíme s výzvou, aby společnost ArcelorMittal Ostrava a.s.:
 
- okamžitě přijala opatření, která v krátké době omezí emise arsenu tak, aby byla do 31. 12. 2008 na měřící stanici provozované v Radvanicích a Bartovicích Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě dosažena hodnota aritmetického průměru naměřených koncentrací arsenu v ovzduší ve výši maximálně 8, 65 ng.m -3 (tj. jeho nadlimitní koncentrace sníženy oproti roku 2007 o min. 50 %), a dále realizovala opatření, která každoročně zajistí další adekvátní snížení emisí arsenu směrem k dosažení cílového limitu 6 ng.m -3 v roce 2012;
 
- okamžitě přijala opatření, která v krátké době omezí emise benzo(a)pyrenu tak, aby byla do 31. 12. 2008 na měřící stanici provozované v Radvanicích a Bartovicích Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě dosažena hodnota aritmetického průměru naměřených koncentrací benzo(a)pyrenu v ovzduší v Radvanicích a Bartovicích ve výši maximálně 4, 9 ng.m -3 (tj. jeho nadlimitní koncentrace sníženy oproti roku 2007 o min. 50 %), a dále realizovala opatření, která každoročně zajistí jeho další adekvátní snížení směrem k dosažení cílového limitu 1 ng.m -3 v roce 2012;
 
- vypracovala komplexní analýzu a harmonogram kroků nutných k udržitelnému dosažení stavu, kdy v Radvanicích a Bartovicích nebudou překračovány zákonné limity znečištění arsenem, benzo(a)pyrenem a prachem. Bez takovéto analýzy nelze prakticky ověřit reálný dopad investic ArcelorMittal na ovzduší v jejím okolí;
 
- v případě, že se na základě výše zmíněné analýzy ukáže pouhá modernizace existujících zařízení jako nedostatečná, omezila a nahradila produkci některých rizikových provozů – např. koksování;
  
- smluvně se zavázala k dodržení výše uvedeného harmonogramu, a to pod hrozbou finančních sankcí. Stranami této dohody by měly být občanská sdružení „Vzduch“ a Ekologický právní servis a, v případně jejich zájmu, též městský obvod Radvanice a Bartovice a město Ostrava;
 
- veškeré investiční akce připravovala a realizovala důsledně v souladu s právními předpisy České republiky a dbala na účast široké veřejnosti.
 
 
Tyto požadavky korespondují se závazkem společnosti ArcelorMittal ke společenské odpovědnosti jako klíčovému prvku udržitelnosti svých aktivit, učiněném slovy Lakshmiho N. Mittala, generálního ředitele nadnárodní korporace ArcelorMittal, ve výroční zprávě ArcelorMittalu o odpovědnosti v roce 2007. Tato zpráva deklarovala životní prostředí a dialog s občany jako jedny z  hlavních priorit podnikání ArcelorMittalu („Taking responsibility for transforming tomorrow“, Corporate Responsibility Report 2007).
 
Žádáme Vás tímto, aby ArcelorMittal Ostrava dostála svým závazkům vyplývajícím z její politiky společensky odpovědného chování.  Věříme, že ekonomický úspěch společnosti ArcelorMittal Ostrava nemusí být realizován nutně za cenu závažných zásahů do zdraví obyvatel a životního prostředí v jejím sousedství. Trvale odpovědné chování společnosti ArcelorMittal Ostrava je navíc klíčem ke zlepšení životních podmínek v celém ostravském regionu.
 
Dovolujeme si očekávat Vaši oficiální reakci na níže uvedených kontaktních adresách do 15. listopadu 2008.
K alianci Nebe nad Ostravou a této výzvě se připojili:
 
AREKA  - ČSOP Opava, ARNIKA,Bioinstitut, o.p.s., Calla - sdružení pro záchranu prostředí, ČSOP Nový Jičín, Děti Země, Greenpeace ČR, Hnutí Duha, Hnutí Duha Ostrava, NESEHNUTÍ, VERONICA, VITA o.s., Zelený kruh, Změna 2021
František Tetour, Zdeněk Poštulka 

Problematice dalších velkých znečišťovatelů ovzduší v kraji a procesu přípravy Programu ke zlepšení kvality ovzduší Moravskoslezského kraje, se ve svých projektech věnuje také sdružení Arnika (www.arnika.org).


Podpořeno Nadací Open Society Fund Praha v rámci programu Posilování role práva (www.osf.cz) a Nadací Partnerství.
Jan Šrytr, tel: 775 154 087
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist