Lucie Moravcová "> Nový dokumentární film z Číny opět potvrzuje bezcitný přístup ke zvířatům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-dokumentarni-film-z-ciny-opet-potvrzuje-bezcitny-pristup-ke-zviratum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Nový dokumentární film z Číny opět potvrzuje bezcitný přístup ke zvířatům

1. března 2010 | Svoboda zvířat
Autor: Lucie Moravcová, tel: 736 766 188
Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes představuje zcela nový dokumentární film, který v utajení natočil slavný švýcarský investigativní novinář Mark Rissi v Číně. Film s názvem „Děsivý průmysl v Číně“ mapuje životní podmínky a způsoby zabíjení tzv. kožešinových zvířat na čínských farmách a tržištích.

Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes představuje zcela nový dokumentární film, který v utajení natočil slavný švýcarský investigativní novinář Mark Rissi v Číně. Film s názvem „Děsivý průmysl v Číně“ mapuje životní podmínky a způsoby zabíjení tzv. kožešinových zvířat na čínských farmách a tržištích.

„Poprvé jsem podobný průzkum v Číně provedl v roce 2005. Zacházení se zvířaty bylo tehdy nepředstavitelně kruté - ať už se jednalo o stahování zvířat z kůže ještě zaživa či další mučivé praktiky při manipulaci bezbrannými zvířaty. Rozhodl jsem se, že po čtyřech letech se tam vydám znovu, abych zjistil, zda se situace za tu dobu změnila,“ vysvětluje Rissi a pokračuje: „Bohužel, záběry, které se mi podařilo natočit, jsou úplně stejné jako před čtyřmi roky: psíci mývalovití stahovaní na trhu z kůže ještě při plném vědomí nebo zabíjení psů pro kožešiny jsou zde na denním pořádku. Jediné, co se změnilo, je zvýšená ostražitost místních farmářů před kameramany ze zahraničí.“ V dokumentu uvidíte také, v jakých podmínkách se chovají lišky nebo norci na tamějších farmách.

„Ochrana zvířat v Číně je opravdu velký problém, neboť zde stále téměř neexistují zákonné předpisy na ochranu zvířat,“ uvádí Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat. Evropská unie v reakci na kruté zacházení se zvířaty v asijských zemích schválila Nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zakazuje uvádět na trh, dovážet do Společenství a vyvážet z něj kočičí a psí kůže a výrobky obsahující tyto kůže. „Jak se ale ukázalo, v České republice tento zákon není dodržován. Při posledním šetření ČOI se zjistilo, že téměř polovina kontrolovaných obchodníků stále prodávala psí nebo kočičí kožešiny či výrobky z nich,“ dodává Popp.

Dokument však poukazuje i na problematiku chovu ostatních tzv. kožešinových zvířat. Český komentář k němu namluvil herec Petr Vacek. Můžete jej shlédnout na tomto odkazu: https://www.youtube.com/Svobodazvirat (případně na webu www.protisrsti.cz).

Další informace:
Více informací – tiskové zprávy:
• http://www.svobodazvirat.cz/novinky/temer-polovina-kontrolovanych-prodejen-porusila-zakaz-obchodovani-s-psimi-a-kocicimi-kozesinami.htm,
• http://www.svobodazvirat.cz/novinky/ceske-firmy-ignoruji-zakaz-obchodu-s-psimi-a-kocicimi-kozesinami-v-cr-si-stale-muzete-zakoupit-kabat.htm.
Weby:
• www.protisrsti.cz,
• www.svobodazvirat.cz.

Čína
V Číně se v současné době za pomoci zahraničních organizací na ochranu zvířat (např. britské Královské společnosti pro ochranu zvířat – RSPCA) pracuje na prosazení historicky prvního zákona na ochranu zvířat. Nyní je zákon ve stavu připomínkování. Odhady hovoří o tom, že bude schválen nejdříve za 1 – 3 roky. Zákon obsahuje mimo jiné tyto návrhy: zákaz zabíjení psů a koček za účelem potravy (pouze na úrovni některých regionů) nebo zákaz pořádání zvířecích zápasů. V Číně se kvůli kožešinám velmi krutě zabije až 2 miliony psů, stejný počet psíků mývalovitých a 8 milionu norků za rok. Ve státě, kde stahování zvířat z kůže ještě zaživa není trestné, se dnes nachází těžiště celého kožešinového průmyslu (dle odhadů až 85 % světové kožešinové produkce pochází z Číny).

Mark Rissi
Investigativní filmař ze Švýcarska se specializuje na odhalování krutého zacházení se zvířaty. V roce 1983 zdokumentoval chovy tzv. kožešinových zvířat ve Skandinávii. Tyto záběry obletěly celý svět a iniciovaly vznik protikožešinového hnutí. Během svého života Rissi zdokumentoval produkci kožešin v Rusku, Koreji, USA, na Ukrajině, v Polsku, Litvě, Maďarsku, Finsku, Švédsku, Dánsku, Norsku a Číně. Jeho filmy obdržely než 30 ocenění a uznání na různých filmových festivalech. Další podobná témata, představovaly „The Last Dance“ – Poslední tanec (Dancing Bears in Turkey – Tančící medvědi v Turecku), Bear Baiting in Pakistan – Štvanice na medvědy v Pákistánu, Bear Farms in China – Meděvdí farmy v Číně, Bear Paw Restaurants in Vietnam – Restaurace s medvědími prackami ve Vietnamu, Live Plucking of Goose Down – Škubání hus zaživa, Piglet Castration without Anesthetics – Kastrace prasat bez umrtvení, Long Distance Transports – Transporty na dlouhé vzdálenosti, Puppy Trade – Obchod se štěňaty, Foals for Slaughter – Hříbata na porážku, Slaughtering Turtles in Bali – Zabíjení želv na Bali, „Fun Fur? – Fur Production in China“ – „Kožešina pro zábavu? – Produkce kožešin v Číně“ a mnoho dalších. V letech 1995 – 1999 režíroval půlhodinový týdeník „Tierreport/Animal Report“ pro Swiss National Broadcasting Corp. Od roku 2001 je Rissi koproducentem švýcarského televizního programu „Tierisch“. Natočil celkem 6 filmů: „The Black Spider“ (1985), „Bread and Stones“ (1978), „The Grief of the Afghan“ (1986), „Lisi ind der General“ (1986), „Der Gatte“ (1989) a „De Grotzepuur“ (1975).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist