Martin Hyťha "> Nový projekt upozorní na nebezpečné chemické látky Děti Země otestují výrobky v plzeňských obchodech na nebezpečné chemikálieve spotřebním zboží - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-projekt-upozorni-na-nebezpecne-chemicke-latky-deti-zeme-otestuji-vyrobky-v-plzenskych-obchodech-na-nebezpecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Nový projekt upozorní na nebezpečné chemické látky Děti Země otestují výrobky v plzeňských obchodech na nebezpečné chemikálieve spotřebním zboží

18. února 2009 | Děti Země
Autor: Martin Hyťha, tel: 377 240 772, 606 104 784
Děti Země otestují výrobky v plzeňských obchodech na nebezpečné chemikálie

Děti Země – Plzeň zahajují nový projekt, jehož cílem je otestovat běžné výrobky vyskytující se v plzeňských obchodech na přítomnost nebezpečných chemických látek, které mohou ohrožovat lidské zdraví nebo životní prostředí.

Projekt se zaměří na chemikálie, o jejichž případném zákazu má být rozhodnuto v rámci nového systému evropské chemické politiky – REACH (1). Jde o látky, které jsou rakovinotvorné, mutagenní, toxické pro reprodukci, perzistentní, bioakumulativní nebo jinak nebezpečné. Řada z nich se používá např. jako přísady plastů, zpomalovače hoření nebo součást čistících prostředků.

„Při určování testovaných látek vycházíme ze širší skupiny nebezpečných chemikálií, které by měly být ve spotřebním zboží nahrazeny bezpečnějšími alternativami (2). Rozhodnutí o zadání konkrétních laboratorních analýz vybraných výrobků nyní konzultujeme s evropskými odborníky a dalšími organizacemi,“ uvedl Martin Hyťha, koordinátor projektu Dětí Země.

V rámci projektu dále vznikne nová výstava, která bude informovat veřejnost o rizikových chemických látkách ve výrobcích denní potřeby a o možnostech, jak se těmto látkám a jejich negativním vlivům vyhnout. Zahájení projektu je umožněno díky grantu Nadačního fondu Zelený poklad. (3)

Kontakty:
• Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Poznámky:

(1) Pro novou chemickou politiku Evropské unie se užívá zkratka REACH složená z prvních písmen klíčových slov jejího obsahu - registrace, evaluace a autorizace chemických látek. V rámci ní musí do stanoveného termínu výrobci a dovozci chemikálií ohlásit jejich vlastnosti (registrace) a u nebezpečných látek bude provedeno jejich podrobnější zhodnocení z hlediska rizik pro zdraví lidí a životní prostředí (autorizace). Nejnebezpečnější chemikálie pak budou povinně podrobeny procesu autorizace, který prozkoumá, zda za ně existuje bezpečnější náhrada.

(2) Databázi nazvanou REACH SIN List 1.0 (for Substitute It Now!) představil 17. září 2008 na konferenci v Bruselu Mezinárodní sekretariát pro chemické látky (ChemSec). Jedná se o seznam téměř 270 nejnebezpečnějších chemických látek, které jsou běžně používány; cílem databáze je pomoci urychlit jejich náhradu v rámci systému REACH.

(3) Nadační fond Zelený poklad vznikl v roce 1999 z Nadace životního prostředí města Plzně - Zelený poklad. Jeho zřizovatelem je město Plzeň a jeho posláním je podporovat projekty zaměřené na ochranu přírody, revitalizaci veřejných prostranství a ekologickou výchovu dětí, mládeže a široké veřejnosti.
Martin Hyťha, tel: 377 240 772, 606 104 784
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist