https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-zajisteni-dopravni-obsluznosti-se-bude-dal-jednat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: O zajištění dopravní obslužnosti se bude dál jednat

26. dubna 2017 | Liberecký kraj
Autor: Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624
Veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) na dočasné zabezpečení autobusové dopravy pro oblasti Východ a Sever byly zrušeny. Důvodem jsou vysoké požadavky dopravců. O zrušení rozhodla na mimořádném zasedání rada kraje, protože zastupitelé tyto body nezařadili na program svého včerejšího jednání. O zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje po 1. červnu 2017 za akceptovatelnou cenu budou s dopravními firmami dále vyjednávat hejtman Martin Půta a jeho statutární náměstkyně Jitka Volfová. Pověřila je tím rada kraje.

Postup výběru dopravců prostřednictvím JŘBU kraj zvolil, aby naplnil nařízení vlády o zvýšení tarifních mezd řidičů v regionální autobusové dopravě, na což musel ze svého rozpočtu vyčlenit 65,5 mil. Kč. Při JŘBU oslovil dopravce zapojené do integrovaného dopravního systému Libereckého kraje. V únoru ale od dvou majoritních dopravců obdržel sdělení, že podle jejich výpočtů není tato suma dostatečná a na zvýšení mezd řidičů vystačí nejpozději do pololetí. Hned začátkem března kraj na mimořádnou situaci reagoval a vypsal veřejné zakázky formou JŘBU na oblasti Sever a Východ, které byly nyní zrušeny. „Dopravci oslovení v jednacím řízení bez uveřejnění nabídli podle názoru rady kraje vysoké ceny. Liberecký kraj by ročně přišel o zhruba 30 milionů Kč oproti odhadovaným nákladům. Nemůžeme připustit, aby se narovnání platů řidičů dotklo občanů Libereckého kraje předražením veřejné autobusové dopravy. Zdůrazňuji, že v době stávky na začátku dubna byla doprava, kterou objednává a platí Liberecký kraj zajištěna, protože jsme s dopravci a odboráři jednali a snažili se najít cestu okamžitě, když jsme se dozvěděli o nařízení vlády. Hospodaříme s veřejnými prostředky a nátlak na další a vyšší požadavky odmítáme," zdůrazňuje hejtman Martin Půta. „Uvědomujeme si riziko omezení veřejné autobusové dopravy, avšak neobhajitelným cenám ustupovat nemůžeme. Konečná cena nemůže ohrozit rozsah dopravy a ani mít vliv na výši jízdného. Máme zhruba měsíc na to, abychom našli řešení. Věřím, že k rozumné dohodě dojdeme, že se s dopravci dokážeme domluvit. Naším cílem je zajištění autobusové dopravy za udržitelnou cenu i po 1. červnu a doufám, že takový zájem mají i dopravci. Průběh JŘBU mě utvrzuje v tom, že by do budoucna bylo jistější a pro občany kraje stabilnější, aby měl Liberecký kraj svého vlastního dopravce," uzavírá hejtman.
Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist