https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obcanska-iniciativa-pro-ochranu-zivotniho-prostredi-a-atomstopp-pozaduji-od-svych-politiku-rozsahle-havarijni-cviceni-v
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

OIŽP a Atomstopp: Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Atomstopp požadují od svých politiků rozsáhlé havarijní cvičení v Jižních Čechách a Horním Rakousku.

21. dubna 2010 | OIŽP a Atomstopp
Místo akce: louka u rozvodny Kočín - GPS souřadnice: 49°9'21.495"N, 14°21'28.482"E
Začátek akce: 23. 4. 2010 ve 12.00 hodin
Popis akce: Start 1 000 balónků s pohlednicemi „Pozdravy z Temelína“ a s požadavkem na provedení rozsáhlého havarijního cvičení.

„V případě závažné nehody v jaderné elektrárně Temelín, při níž by se uvolnilo velké množství radioaktivních látek, by mohlo dojít k zamoření rozsáhlých oblastí, tedy především Jižních Čech a Horního Rakouska. Podle vývoje povětrnostní situace by v takovém případě hrozilo Jižním Čechám i Hornímu Rakousku radioaktivní zamoření, srovnatelné s katastrofou v jaderné elektrárně Černobyl z 26. dubna 1986 a s tím spojené vysídlení těchto oblastí. Helmut Hirsch došel již v roce 2001 ve svém stanovisku pro zemi Horní Rakousko k závěru, že například v oblasti Lince by se mohla objevit kontaminace půdy cesiem Cs-137 v rozsahu 1.500.000 až 5.000.000 Bq/m2. Obyvatelé území s kontaminací nad 1.500.00 Bq/m2 byli v Bělorusku po nehodě v jaderné elektrárně Černobyl vysídlováni,“ říkají Pavel Vlček, předseda sdružení OIŽP a Roland Egger a Gabriele Schweiger, zástupci sdružení Atomstopp_oberoesterreich.

Havarijní cvičení se v České republice koná pouze v zónách havarijního plánování jaderných elektráren, v případě jaderné elektrárny Temelín se tedy jedná maximálně o vzdálenost do 13 km kolem této elektrárny. Občané ostatních obcí v Jižních Čechách však zůstávají na havarijní situaci v jaderné elektrárně Temelín nadále naprosto nepřipraveni.

Naším cílem je zlepšení neuspokojivé situace v ochraně před následky havárií. Havarijní cvičení omezená pouze na třináctikilometrovou zónu havarijního plánování okolo jaderné elektrárny Temelín považujeme za zcela nedostatečná. Obyvatelé ostatních obcí v Jihočeském kraji tak na havarijní situaci v jaderné elektrárně Temelín zůstávají nadále zcela nepřipraveni. I obyvatelé těchto obcí by měli vědět, jak se v případě havarijní situace zachovat -to znamená kde se mohou ukrýt, kterou trasu zvolit v případě samoevakuace tak, aby nedocházelo k zácpám na silnicích. Měli by vědět, kde se nachází stanoviště autobusů pro řízenou evakuaci.

„Proto požadujeme provedení rozsáhlého havarijního cvičení na území celého Jihočeského kraje, které ukáže skutečnou připravenost Jihočeského kraje na případnou havárii a které by mohlo v případě skutečné havárie zachránit velké množství občanů našeho regionu. S tímto požadavkem se také obrátíme na hejtmana Jihočeského kraje. Navrhujeme, aby rozšíření havarijního cvičení financovalo z prostředků, které byly poskytnuty Jihočeskému kraji společností ČEZ prostřednictvím rámcové dohody, uzavřené v loňském roce v souvislosti s možným rozšířením JE Temelín,“ dodává Pavel Vlček, předseda sdružení OIŽP.

Další informace:
Mgr. Pavel Vlček, předseda sdružení OIŽP, tel: 777 006 241
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist