Radovan Holub "> Obnova drobných památek na Šumavě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnova-drobnych-pamatek-na-sumave
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Obnova drobných památek na Šumavě

10. listopadu 2004 | Správa NP Šumava
Autor: Radovan Holub, tel: 388 450 229, 723 667 835
Drobné kamenné památky z 19.století, ale i z dřívějších dob byly na Šumavě během několika devastačních vln uplynulých desetiletí většinou zničeny, ukradeny nebo aspoň povaleny. Péčí správy NP a CHKOŠ a za finanční pomoci organizace Rotary International, Rotary klubu Praha, jeho partnerských klubů v Německu a Rakousku a Česko-německého fondu budoucnosti byla tato náboženská, historická a umělecká díla od roku 2000 postupně opravována.

Šlo většinou o kříže, boží muka a kameny a jejich celkový počet dosáhl čísla 250. Největším dílem byla oprava Stifterova obelisku nad Plešným jezerem a horní portál Schwarzenberského plavebního kanálu v Jeleních Vrších. „Nejpočetnějšími opravenými památkami jsou křížky,“ řekl Josef Jiřička ze správy NP a CHKOŠ, který práce během pěti let koordinoval. „Život těch, kteří kdysi šumavské kříže a křížky stavěli nebo se u nich modlili, byl obtížný a někdy i smutný, neboť jej vyplňovala těžká práce a zápas s drsným podnebím.“ Drobné památky byly obnovovány v oblasti Zhůří u Javorné, na Prášilsku a v okolí Hůrky, na Stodůlkách a v okolí Srní, Modravy, Filipovy Hutě, Horské Kvildy, Kvildy, Bučiny, Borových Lad, Strážného, Českých Žlebů a Nové Pece. Šlo o náročnou práci, které se účastnilo mnoho profesí od památkářů po kameníky. Byly svařovány trosky křížů nebo odvrtávány jejich zbytky z kamenů a podle archivních dokladů nahrazovány repasovanými kříži ze hřbitovů ve vnitrozemí. Celkové náklady na opravu památek od započetí prací a včetně výroby publikace Zapomenuté dědictví se blíží 5 mil. Kč. Z toho je suma 1,5 mil. Kč sponzorovaná.

Soubornou dvojjazyčnou publikaci s tematikou drobných historických památek a nazvanou Zapomenuté dědictví – Vergessenes Erbe vydala u příležitosti ukončení prvního cyklu prací správa NP a CHKOŠ. Kniha s mnoha barevnými fotografiemi Vladislava Hoška bude v běžném prodeji s dotovanou cenu 190 Kč. Slavnostní prezentace knihy proběhla 9.11.2004 v Muzeu Šimona Adlera na Dobré Vodě. Kniha je doplněna historickými mapkami, které vlastnil pradědeček ředitele správy NP a CHKOŠ Aloise Pavlíčka, povoláním c.k. vrchní oficiál četnictva v Prachaticích. „Povědomí o kamenech, křížích i technických památkách je pro nás mimořádně důležité,“ zdůraznil během slavnostní prezentace v Dobré Vodě ředitel správy a dodal: „Renovace památek znamená obnovu historických souvislostí, jejichž vědomí na Šumavě chybí.“ Prezentace se zúčastnila celá řada kulturních osobností kraje. „Tyto drobné památky nám připomínají, že na Šumavě vymizela německá a židovská národnost, které po staletí spoluvytvářely charakter zdejší krajiny a dějiny tohoto regionu,“ řekl historik z Jihočeské univerzity Jan Podlešák. Historik z Muzea Šumavy Vladimír Horpeniak dodal, že kříže a boží muka byly nejvíce ohroženy po 2.světové válce. „Krajině se jejich obnovou vrací kulturní tvář a historická paměť,“ řekl.
Radovan Holub, tel: 388 450 229, 723 667 835

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist