Jiří Římánek "> Obnova vodních ploch v Lomnici nad Popelkou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnova-vodnich-ploch-v-lomnici-nad-popelkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut pro udržitelný rozvoj o. p. s.: Obnova vodních ploch v Lomnici nad Popelkou

V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.
V lokalitě Nad Zámečkem, v blízkosti oblíbené odpočinkové zóny města Lomnice nad Popelkou u bývalého loveckého zámečku Obora vznikne soustava 10 tůní o celkové rozloze cca 1 200 m2, různých tvarů, hloubek a stupně oslunění, která zadrží vodu v krajině a zároveň vytvoří pestrou nabídku biotopů nejen pro obojživelníky. Vedle toho jsou plánovány i úpravy zdejších uměle zahloubených vodních příkopů.
Obyvatelé Lomnice nad Popelkou tuto oblast hojně využívají k rekreačnímu i sportovnímu vyžití. Přerod rákosím zarostlé louky v biologicky hodnotnou, esteticky příjemnou soustavu tůní s pozitivním vlivem na zadržování vody v krajině povede ke zlepšení informovanosti obyvatel o funkci vody v krajině a jejího pozitivního vlivu na biologickou rozmanitost území.
Druhým projektem je obnova dlouhodobě nefunkčního historického rybníku Matouš v Lomnici nad Popelkou a obnovení jeho vodohospodářských, ekologických a rekreačních funkcí. Projekt připravilo město Lomnice a chce na něj navíc získat i evropské dotace. Rybník, který město získalo od soukromého majitele již v havarijním stavu, je zanesený sedimenty, hráz i výpustní objekt jsou zásadně poškozeny, jeho retenční schopnost je prakticky nulová.
V rámci projektu dojde k celkové rekonstrukci hráze tak, aby mohla plnit svou funkci další desítky let a byl zajištěn bezpečný odtok vody pomocí nového bezpečnostního přelivu. Okolí rybníka bude doplněno o zázemí pro návštěvníky, aby byl po rekonstrukci rybníka využit rekreační potenciál celého území.
Ekolog Jan Korytář k tomu říká: „Vážíme si aktivního přístupu města Lomnice k vytváření nových míst pro přírodu na jeho pozemcích a věříme, že v dalších letech budeme pokračovat s obnovou dalších lokalit.“
Oba projekty mohou být inspirací pro další města a obce, jak ve prospěch svých občanů i přírody spolupracovat s ekologickými organizacemi.

Bližší informace:
Jan Korytář, tel. 776 561 736, www.cmelak.cz
Jiří Římánek, tel. 777 124 879, e-mail: rimanek@ipur.cz, www.ipur.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist