Martin Skalský "> Obyvatelé Žacléře předali petici hejtmanovi - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obyvatele-zaclere-predali-petici-hejtmanovi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Obyvatelé Žacléře předali petici hejtmanovi

5. února 2007 | Arnika
Autor: Martin Skalský
Lidé ze Žacléře předali hejtmanovi Královéhradeckého kraje petici. Nesouhlasí s ukládáním odpadů v důlních dílech a lomech, tak jak to činí firma Gemec. Petici již podepsalo přes 600 místních lidí.

Cílem petice je:
- okamžité ukončení zpracovávání a ukládání odpadů firmou Gemec-Union, a.s. přehodnocení stanovisek státních orgánů k již povolené činnosti, při které se zpracovávají a využívají odpady či výrobky z nich, neboť zde nebyly dodrženy zákonné podmínky (nebylo provedeno posouzení vlivu na životní prostředí - EIA)

- přehodnocení vydaných certifikátů vydaných Technickým zkušebním ústavem stavebním (TZÚS) tak, aby splňovaly požadavky stávající legislativy a současných poznatků, např. z hlediska rizika persistentních organických látek, a to včetně posouzení z hlediska dlouhodobé stability certifikovaných výrobků nezávislou právní analýzu celé činnosti firmy na dole J. Šverma v Žacléři a prověření všech povolení vydaných pověřenými orgány (Ministerstvo životního prostředí, Krajský úřad Královéhradeckého kraje – odbor životního prostředí, Městský úřad Trutnov – odbor životního prostředí, Městský úřad Žacléř – odbor výstavby, ÚP a ŽP, Báňské úřady apod.).

Firma Gemec Union sanuje důl Jan Šverma již přes 10 let. V dole končí desítky tisíc tun odpadů ročně. Více podrobností naleznete zde: http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/lampertice/index.shtml.

============================================================================

Příloha (dopis hejtmanovi Královéhradeckého kraje):

Vážený pane hejtmane,

odevzdáváme Vám petici, kterou vyjadřujeme nesouhlas s činností společnosti GEMEC – UNION a.s. v oblasti zpracovávání a nakládání s odpady v Žacléři. Obracíme se i na Vás, neboť tato činnost se netýká jen území obcí Žacléře a Lampertic, nýbrž celého Královéhradeckého kraje. Společnost přijímá odpady, a to i nebezpečné, z celé České republiky, míchá je do směsí, kterými potom zakládá volné prostory (důlní díla, lomy apod.) k povrchu. Směsi tímto způsobem využívá nejen v žacléřském mikroregionu, ale podle našich informací i jinde (např. Jaroměř, Petříkovice u Malých Svatoňovic apod.).

Firma využívá certifikátů, které vydal zkušební ústav stavební Praha. Opomíjí se zde skutečnost, že vstupními komponenty pro vzniklý „výrobek“ jsou i nebezpečné odpady (obsahující např. perzistentní organické látky). Není posuzována např. ani dlouhodobá stabilita.

V areálu firmy na Dole J. Šverma v Žacléři zpracovává ročně 20 – 65 000 tun odpadů, což podle našeho názoru vyžaduje posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí (dle zákona je to nutné již při zpracovávání nad 1 000 tun ročně).

Zacházení s odpady v areálu firmy přímo poškozuje životní prostředí. Máme k dispozici fotodokumentaci, která dokazuje, že dochází k silnému prášení odpadů a úniků do ovzduší, složené odpady nejsou chráněny před povětrnostními vlivy, odplavováním za deště apod. Obdrželi jsme dokonce i fotografie nebezpečných odpadů zcela bez úpravy složených přímo v lomu, kde vůbec nemají být skládány. Limity vypouštěných důlních vod, povolené KÚ Královéhradeckého kraje, jsou neúměrně vysoké (např. u štoly Egidi). Kontrolu činnosti firmy ze strany státních orgánů považujeme za zcela nedostatečnou a formální. Vzorky odpadů či směsí si odebírá firma sama a zpracovává ve vlastní laboratoři. Neexistuje monitoring ovzduší, vod atd.

Podle našeho názoru prováděný způsob ukládání odpadů ohrožuje životní prostředí hlavně z dlouhodobého hlediska, především je zde nebezpečí postupné kontaminace spodních vod. Podle našich informací podloží žacléřské oblasti např. komunikuje s podložím Broumovského výběžku.

Nyní probíhá na Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Královéhradeckého kraje řízení ve věci vydání integrovaného povolení, o které požádala firma GEMEC – UNION a.s. Týká se v podstatě dalšího povolení činnosti firmy v této oblasti.

Proto Vám předáváme tuto petici a žádáme o projednání této problematiky na krajském zastupitelstvu. Petiční archy byly prozatím shromážděny pouze ze Žacléře, jsou však umístěny i v jiných městech, celkový počet podpisů je tedy podstatně vyšší. Vzhledem k současné aktuálnosti jsme se rozhodli zaslat petici již nyní.

Děkujeme a jsme s pozdravem.
Za petiční výbor:
Žacléř 25. ledna 2007.
Jiří Jirásek, Lukáš Kammel
Kontaktní telefon: 774 032 776.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist