Tiskové zprávy
Česká krajina: Ochránci dnes odklidili z rezervace desítky kilogramů nebezpečných zbytků po armádě
„Tyto zrezavělé, často ostré nebo jinak nebezpečné kovové předměty představují riziko nejen pro divoké koně a zubry, ale i pro další druhy zvířat, které žijí v rezervaci velkých kopytníků,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Nebezpečné jsou například zbytky ocelových lan, které mohou vytvářet smrtící smyčky, nebo železné tyče trčící ze země na místě někdejších vojenských objektů.
Ochranáři je v průběhu minulých měsíců sbírali a sváželi na jedno místo, dnes je přepravili do výkupu železa. Utržené peníze pak zaslali na sbírkové konto, z něhož se financuje péče o ohrožená zvířata v rezervaci.
Zpět ze sběrny si odvezli jen články tankových pásů. Ty totiž obsahují příměs dalších látek a nejsou tak pro tavení v běžných hutích vhodné. „Nakonec jsme tuto památku po činnosti vojáků předali místním klubům branných činností, které jimi rozšíří svoji sbírku předmětů upomínajících na činnost armády v těchto místech,“ doplnil Dalibor Dostál.
Vedle pozůstatků po výcviku armády ochranáři nasbírali také další odpad, především množství sklenic, plechovek a PET lahví od různých nápojů.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk