https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ochranci-pozvali-myslivce-na-seminar
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Rokycany: Ochránci pozvali myslivce na seminář

7. března 2011 | ČSOP Rokycany
Napilno měli o minulém víkendu rokycanští ochránci přírody, kteří pro myslivce, ochránce přírody i další zájemce připravili v pořadí již třetí seminář zabývající se společnými tématy. První v pořadí s názvem „ Problematika koroptve a zajíce ve volné krajině „ proběhl v Rokycanech a zabýval se nejen chovem obou druhů, ale i přípravou prostředí na následné vypouštění odchovaných jedinců i možností získávání a čerpání dotací. Druhým v pořadí byl terénní seminář „ Biopásy v praxi „, který volně navázal na předchozí a zavedl zájemce do obce Čilá na Rokycansku. Zabýval se zlepšováním prostředí tvorbou biopásů pro zvěř. Účastníci se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, jak lze zvýšit nejen potravní nabídku, ale i estetičnost okolní krajiny. Třetím a zatím v pořadí posledním byl sobotní s názvem „ Myslivost a ochrana přírody „, který proběhl v salonku Sokolovny v Rokycanech.

Je sobotní ráno a organizátoři netrpělivě vyhlížejí první příchozí. Ti pozvolna zaplňují salonek. Více než padesát zájemců předčí očekávání organizátorů, neboť v předstihu jich bylo přihlášeno jen několik. Pestrý program s mírnými úpravami může začít. Po akademické čtvrthodince spojené s přivítáním přítomných dochází k představení i hlavního záměru semináře. Tím je nastolení vzájemné spolupráce mezi myslivci a ochránci přírody, hledání společných témat k řešení či představení svých aktivit s možností propojení prováděných činností v přírodě. Poté začíná první přednáška. Místo Karla Makoně, který řešil neodkladné terénní problémy se tématu „Zvěř v záchranných stanicích" ujímá předseda rokycanských ochranářů Pavel Moulis. Zhruba v hodinové prezentaci představuje poslání záchranných center, důvody přijímání živočichů, nejčastější pacienty se zaměřením na zvěř, nepůvodní druhy zvěře a právní aspekty této problematiky.

Po krátké přestávce dostává slovo Petr Sejkora ze Zbiroha – zakladatel hudebního seskupení „ Přátelé z Rokycan „, které se zabýval propagací lovecké hudby v praktické myslivosti. Kromě historického vývoje lovecké hudby nás Petr Sejkora společně s několika dalšími členy souboru provedl loveckou akcí. Tím si vysloužil potlesk přítomných. Svým působivým vyprávěním oslovil celou řadu potencionálních trubačů, kteří jistě budou pokračovat v této nesmírně zajímavé tradici. Dopolední blok uzavírá poutavá přednáška zkušeného Milana Cihelky z Hudlic na Berounsku, který se zabýval tématem vývoje nožů v myslivecké praxi. Společnost mu dělal uznávaný plzeňský nožíř Karel Hons, který přivezl i několik svých výrobků. Společný chutný oběd v místní restauraci – svíčková s houskovým knedlíkem – navodil tu správnou přátelskou atmosféru na odpolední cyklus přednášek. Ten ještě doplnil Milan Cihelka o broušení nožů, problematice pouzder a představil i svojí preparátorskou činnosti. Poté se už ujal slova majitel lovecké cestovní kanceláře Safarex ing. Zdeněk Blacký z Černošic, který zájemcům přiblížil nejen vývoj lovectví, ale i možnosti lovu v zahraničí. Sympatické bylo i vzpomenutí možnosti fotografické výpravy za zvířaty světa. Na něho navázal praktickou ukázkou fotopastí Tomáš Kuba z Dobřichovic. Zajímavým způsobem představil nový fenomén a to nejen v myslivosti, ale i při ochraně majetku. S těmito přístroji se lze blíže seznámit i na webových stránkách www.fotopast.cz.

Cyklus přednášek odborného semináře uzavřel fotograf Karel Brož z Oseka, který seznámil přítomné s problematikou fotografování zvířat v přírodě. Nechyběli ani praktické ukázky fotografií. Tím byl odborný program zcela vyčerpán. Po něm následoval „ Country večer se skupinou Ahasver´s „ a to nejen pro dospělé, ale především pro děti. V neméně zajímavém programu vystoupil kouzelník Zdeněk Burghauser, předtančení předvedla Ekoškolka Dobřív a vystoupil i rytíř Pavel Řehka s lovčím Matějem. Magnetem podvečera byla autogramiáda režiséra a scénáristy Václava Chaloupka. V rámci drobného prodeje byli k mání nejrůznější druhy kamenů ze sbírky Jana Sedláčka, korálky od Lucie Vonáskové a své umění předvedl i řezbář Petr Dobrý z Nižboru.

A co říci závěrem? Více než-li padesát lidí z nejrůznějších míst se stejným zájmem našlo společnou řeč v Rokycanech při odborném semináři pořádaném rokycanskými ochránci přírody. Ti se jako jedni z mála snaží o navázání vzájemné spolupráce mezi myslivci a ochránci přírody. A je potěšitelné, že se práce daří. Máte-li i Vy chuť přiložit ruku k dílu, dejte vědět. Již nyní připravujeme další, v pořadí již čtvrtý seminář a hledáme vhodná témata. Víte-li o něčem co Vás trápí, ozvěte se. Třeba se nám podaří problém vyřešit. Podařená víkendová akce rokycanských ochránců přírody je tím nejlepším důvodem, proč i přes některé nesnáze pokračovat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist