Miroslav Šuta "> Ochrání nás Evropská komise před nejnebezpečnějšími chemikáliemi? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ochrani-nas-evropska-komise-pred-nejnebezpecnejsimi-chemikaliemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EEB, WWF, Greenpeace a Friends of the Earth: Ochrání nás Evropská komise před nejnebezpečnějšími chemikáliemi?

7. května 2003 | EEB, WWF, Greenpeace a Friends of the Earth
Autor: Miroslav Šuta, tel: 0603/443 140
Evropská komise dnes neschválila principy nové chemické politiky EU, kterou předložili evropští komisaři Wallstromová a Liikanen. Ekologické organizace obviňují předsedu komise, že nedokázal přivést komisi k „jedné z nejvýznamějších reforem“, které měla tato komise uskutečnit. V sázce je přitom ochrana lidského zdraví a životního prostředí.V Evropě je v současnosti na trhu více než 100 tisíc chemikálií, které se používají bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí. Komise bohužel nerozhodla o nebezpečných chemikáliích, navzdory množství důkazů o kumulaci chemikálií v našich tělech a životním prostředí.

Kromě toho Komise přijala celou řadu podmínek ze strany průmyslové lobby, což vyústí v další zbytečné zpoždění a oslabení reformy ve prospěch veřejného zdraví a životního prostředí. Prodloužení internetové konzultace o návrhu ustanovení o 5 až 8 týdnů kvůli formálním nedostatkům ohrožuje vykolejení celého vývoje legislativy a neumožní, aby komise zveřejnila svoje návrhy ještě před začátkem léta. V důsledku tohoto se neuskuteční první čtení v Evropském parlamentu a ani Rada nebude schopná vydat obecné stanovisko před rozšířením EU. Nejméně jeden rok bude takto ztracen a moment politického rozhodnutí bude v ohrožení!

Ekologické nevládní organizace velmi důvěřovaly reformě načrtnuté v Bílé knize Komise z února 2001, kterou silně podporoval Evropský parlament a rada. Bílá kniha navrhovala, aby průmysl byl nucen poskytovat údaje o bezpečnosti prodávaných chemikálií a aby se vytvořil nový systém pro vyřazování nejnebezpečnějších 1500 chemikálií z užívání. Nicméně nyní je zřejmé, že komisaři Wallstromová a Liikanen rezignovali na ústřední složky reformy – závazky průmyslu, aby zastavil používání nejnebezpečnějších chemikálií, které jsou nahraditelné bezpečnějšími náhražkami, opuštění práva veřejnosti na informace a zajištění řádné ochrany před chemikáliemi v importovaných produktech. Takto zredukovaná reforma nebude vytvářet tlak na chemický průmysl, aby přešel na používání bezpečných látek. Oba komisaři se nyní s tímto návrhem musí vrátit a vyřešit tyto problémy v nadcházejích týdnech.

Stefa Scheuer z EEB dnes řekl: „Prodiho nezvládnutí tohoto tématu je příčinou dalšího zpoždění – zpoždění, které podle údajů samotné Komise bude příčinou až 4300 dalších zbytečných výskytů rakoviny během jednoho roku. Prodiho role je stát v čele reforem a zajistit, aby přání společnosti byly reflektovány v jejím výsledku – a ne pouze krátkodobé partikulární zájmy průmyslu.“

Michael Warhurst z WWF dodal: „Nabízí se otázka – chceme skutečně přestat používat chemikálie, které se kumulují ve volně žijících zvířatech a v našich organismech, a které narušují hormonální systém, čemuž jsou vystaveny i nenarozené děti? Věřím, že evropská veřejnost to chce – a Evropská komise tento zásadní úkol nikam neposunula.“

MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace dodal: „ Skutečnost, že tyto chemikálie se nacházejí v běžných spotřebitelských produktech – televizích, parfémech, sportovním oblečení, hygienických produktech – pouze ukazuje úroveň, jak neregulované chemikálie pronikly do naší společnosti a životního prostředí. Dokonce běžný prach z domácností obsahuje tyto chemikálie. Kvůli ochraně zdraví obyvatel a životního prostředí Evropa potřebuje legislativu, která přiměje průmysl, aby nahradil nebezpečné chemikálie bezpečnějšími alternativami.“

Mary Taylor z Friends of the Earth dodala: „Podle nedávného průzkumu veřejného mínění se 38 % Evropanů velmi obává užívání chemikálií. Více než 40 % se velmi obává znečištění vzduchu, vody, půdy a potravin, ve většině případech způsobené chemikáliemi. Komise se rozhodla ignorovat obavy veřejnosti ve jménu potenciálních rizik v souvislosti s chemickým průmyslem.“


----------------------------------------------------

Další informace:

Stefan Scheuer
European Environmental Bureau
Tel: +32 2 2891304
Stefan.scheuer@eeb.org

Dr A. Michael Warhurst
WWF European Policy Office
Tel: +32 2 740 0926
mwarhurst@wwfepo.org

Jorgo Iwasaki-Riss
Greenpeace International, European Unit Tel: 32 2 274 1907
Jorgo.riss@diala.greenpeace.org

Mary Taylor
Friends of the Earth,
Tel: + 44 20 7566 1649
maryt@foe.co.uk

Patricia Cameron
BUND (Friends of the Earth Germany),
Tel: +49 175 5963816,
patricia.cameron@bund.net
(or +49 171 3578233, Uwe Schneidewind)

MUDr. Miroslav Šuta
odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 0603/443 140, tel.: 02/2431 9667, fax: 02/3333 2289
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org


----------------------------------------------------


Web sites
WWF’s EU chemicals web site (includes introductory briefing):
http://www.panda.org/epo/toxics
EEB Chemicals web site:
http://www.eeb.org/activities/chemicals/main.htm
Friends of the Earth’s Safer Chemicals Campaign:
http://www.foe.co.uk/saferchemicals
Greenpeace report ‘Consuming Chemicals’ and cyberaction:
http://www.greenpeace.org/homepage
Miroslav Šuta, tel: 0603/443 140
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist