https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/od-zitrka-bude-agentura-ochrany-prirody-a-krajiny-spravovat-uz-13-jeskyni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Od zítřka bude Agentura ochrany přírody a krajiny spravovat už 13 jeskyní

30. června 2004 | AOPK ČR, tel: 222 581 535
Zítra, tedy ve čtvrtek 1. července 2004, převezme ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) Martin Dušek provoz Jeskyní Na Turoldu od České speleologické společnosti a města Mikulov. Slavnostní akce se uskuteční v 18.00 hodin na Správě Jeskyní Na Turoldu (U lomu 54). AOPK ČR bude nyní spravovat celkově 13 veřejnosti zpřístupněných jeskyní v České republice. Návštěvníci si mohou jeskyni Na Turoldu prohlédnout s průvodcem každý den od května do října.

Jeskyně se nalézá v bývalém lomu ve vrchu Turold (385,2m), na severovýchodním okraji Mikulova, v přírodní rezervaci Turold. Portál je v patě východní stěny v přední části lomu v úrovni 286 m n.m. Složitý labyrint chodeb a síní, vytvořených v několika úrovních podél zlomů, výrazných puklin a vrstevních spár, má délku cca 1 200 m. Klasická krápníková výzdoba, známá z jiných jeskyní, je zde jen vzácně. V nejspodnější části je i jezírko s velmi proměnlivou výškou vodní hladiny.

Od roku 1980 byla správcem jeskyně Česká speleologická společnost Jihomoravský kras a jeskyně byla v těchto letech přístupná jen po předchozí domluvě pro odborné exkurze. Veřejnosti ji mohla navštěvovat pouze několikrát do roka v rámci dne otevřených dveří.


Poznámky:

Jeskyně Na Turoldu je naší největší jeskyní v druhohorních vápencích a také největší jeskyní krasu Pavlovských vrchů. V návaznosti na horotvorné procesy, vytvářející v průběhu třetihor dnešní Alpy a Karpaty, vznikala jeskyně v bloku jurských vápenců, nasunutých na jižní Moravu jedním z příkrovů flyšového pásma jižní části Západních Karpat.

Jeskyně je pestrým labyrintem chodeb a síní, vytvořených podél zlomů, výrazných puklin a vrstevních spár. Vznikla převážně korozí a pozdějším odlamováním a postupným zřícením stěn a stropů v tektonicky extrémně porušených vápencích. Jeskynní vchod vede do systému velmi členitých chodeb o několika úrovních. Nejvýše položené patro tvoří holé puklinovité chodby mezi mohutnými skalními bloky. Prostornější síně má patro střední. Spodní patro tvoří strmě klesající chodby, uzavřené vodou. Stěny prostor mají neobvyklou morfologii. Vápence jsou tu korodovány do mimořádně členitých tvarů, připomínají podmořské korálové útesy s množstvím dutinek, jejich bělostná kamenná pěna přechází místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s trsy drobných třpytivých krystalků čistého kalcitu.

Nejstarší zmínka o původní Jeskyni Na Turoldu, která však byla posléze odlámána, pochází z roku 1669 z pera J. F. Hertoda. Další jsou v rozsáhlé topografii Moravy z let 1835-1842, jejímž autorem je Gregor Wolny. Dnešní labyrint jeskyní byl objeven při průzkumných akcích mikulovských jeskyňářů pod vedením B. Závady v roce 1951 a po malých úpravách byl v letech 1958–1967 dokonce zpřístupněn veřejnosti. V letech 1976–1977 mikulovští jeskyňáři objevili další nové chodby.

Technické parametry:
Název chráněného území: Turold
Katastrální území: Mikulov
Celková výměra: 18,3498 ha
Kategorie: přírodní rezervace
Vyhlášeno: vyhláškou Okresní správní komise v Mikulově č. 8963/1-VII z 10.5.1946 a vyhláškou MŽP ČR 395/92 S., ze dne 11.6.1992
Délka zpřístupněné trasy: 300 m
Předpokládaná průměrná: doba prohlídky 40 min.
Teplota vzduchu: od 7,6 °C do 9,1 °C
Teplota vody: 8 °C

Otvírací doba: Po – Ne,
květen 9 – 16 hod.
červen – září 8 – 18 hod
říjen 9 – 16 hod.
listopad – duben zavřeno
, tel: 222 581 535

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist