Aleš Miklík "> Odborníci se shodují: Green Deal je důležitější než kdy dřív - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-se-shoduji-green-deal-je-dulezitejsi-nez-kdy-driv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Odborníci se shodují: Green Deal je důležitější než kdy dřív

8. března 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
V souvislosti s válkou na Ukrajině a z toho plynoucími zásadními změnami v energetické strategii EU se často objevují otázky a komentáře k budoucnosti plánu Green Deal. Dovolujeme si Vám proto zaslat výběr stanovisek významných politiků či odborníků k této problematice spolu se stručnou rekapitulací faktů:

* Plán Evropské komise nazvaný European Green Deal byl zveřejněn na konci roku 2019. Jeho cílem je razantní změna evropské ekonomiky s cílem dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, ale také zastavení úbytku biodiverzity, ochrana zemědělské půdy nebo zrychlení tempa rekonstrukce budov směrem k udržitelnosti. Do celého plánu hodlá Evropská unie investovat stovky miliard eur.
* Problém závislosti Evropské unie na dovozech fosilních paliv z Ruska je dlouhodobě známý, EU má strategii energetické bezpečnosti mířenou tímto směrem již od roku 2014, reálně však EU na své energetické nezávislosti nijak významně nepracovala: v roce 2013 Rusko dodávalo 39 % do EU celkového objemu zemního plynu, dnes je to 40 %.
* Česko je jedna z výrazně závislých zemí v Evropě: podíl ruského plynu na importu plynu už dosahuje 87 % a jen za uplynulý týden jsme režimu Vladimira Putina poslali přes Gazprom cca 2 miliardy korun.

Cesty, jak ve střednědobém horizontu opustit plyn (či jak se zachovat krátkodobě v momentě, pokud by Rusko přerušilo dodávky), obsahuje podrobně analýza Hnutí DUHA.

* Krátkodobé přerušení dodávek a příští zimu lze zvládnout při zavedení evropského managementu zásobníků a distribuce LNG (jak ukazuje naše analýza, omezení se nedotkne domácností, ale některých odvětví průmyslu) - sociální dopady tohoto scénáře budou muset být vykryty kompenzacemi.

* LNG ovšem nemůže pokrýt energetické potřeby EU dlouhodobě, otázkou je zde také cena takto vyrobené energie - EU proto musí sáhnout k rychlé diverzifikaci svých energetických zdrojů - krátkodobě to může znamenat znamenat i udržení uhelných elektráren v rezervě nebo prodloužení provozu jaderných elektráren (jak např. ohlásilo Německo). S ohledem na klimatickou změnu je to ale pouze dočasné řešení - dlouhodobě je tedy třeba hledat cestu tam, kde se potkávají klimatické cíle a cíl energetické bezpečnosti. Takovou cestu nastavuje v energetice právě Green Deal svým důrazem na úspory (na zajištění vytápění a provozu budov připadne v Evropské unii 40 % celkové spotřeby energie) a rozvoj obnovitelných zdrojů.


Toto stanovisko podporuje rostoucí počet hlasů odborníků, analytiků a institucí v ČR i v zahraničí. Z nich vybíráme:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen: "Musíme se zbavit závislosti na fosilních palivech z Ruska. V Evropské unii právě diskutujeme strategický přístup, plán jak urychlit investice do obnovitelných zdrojů, jak diverzifikovat naše dodávky energie, například s vámi, našimi přáteli v USA s LNG nebo dalšími přáteli různě po světě, jak intenzivně investovat do bioplynu a do vodíku, který bude domácí. Není to jen strategická investice do naší energetické bezpečnosti, ale je to také dobré pro klima." (tisková konference 6.3.2022, Politico)
Německý spolkový ministr hospodářství a klimatickou politiku, Robert Habeck: “V základu je nezávislost a suverenita v energetické politice a klimaticky neutrální produkce energie to samé. Čím více se spolehneme na vlastní zdroje energie a nebudeme závislí na jejich dovozu, tím suverénnější budeme v naší zahraniční politice. To myslíme tím, když říkáme, že obnovitelné zdroje nám vytváří více svobody nebo také volnější prostor pro zahraničně-politické jednání. To také znamená heslo: energetická politika je bezpečnostní politika. Krátkodobě tedy z opatrnosti a abychom se připravili na nejhorší, budeme muset držet uhelné elektrárny v rezervě a možná je dokonce provozovat. V tom musí pragmatismus určit každé politické rozhodnutí. Bezpečnost zásobování musí být zajištěna a to také udělám. Už střednodobě ovšem už nestojí tyto dvě věci proti sobě, ale to jediné, co nikomu nepatří, je vítr a slunce. Proto je rozumné jít touto cestou a dojde na to, že tyto energie pak také budou bezprecedentně výhodné, až budou vystavěné.” (2. 3. 2022 v rozhovoru pro Deutschlandrundfunk)

Ministerstvo živ. prostředí ČR: “Válka pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu. Zelená dohoda pro Evropu je právě součástí řešení, jak se zbavit závislosti na drahých fosilních palivech. Tato řešení musí být zároveň sociálně citlivá a nabízet podporu domácnostem, které by mohly být ohroženy i v důsledku ruské invaze a případně omezených energetických dodávek.” (MŽP reaguje na tvrzení "Kvůli ruské invazi na Ukrajinu je Zelená dohoda pro Evropu mrtvá", 26. 2. 2022)

Marian Jurečka: “Putin posílá na západ tanky, my mu posíláme miliardy euro za zemní plyn týdně. Toto je dost nezdravá závislost. Ideální čas pro vyhlášení programu energetické nezávislosti, toto musí být jednou z priorit vlády, zateplení a soláry na každou střechu, či podpora bioplynu apod.” (Twitter 22. 2. 2022)

Miroslav Lopour, Deloitte ČR: “Rozumnou a akcelerovanou energetickou politikou může Česko realisticky eliminovat více než 14 TWh ruského zemního plynu. To činí přibližně 14 procent dnešní spotřeby České republiky. Při ceně dvaceti EUR/MWh se jedná o úctyhodných 280 milionů eur a při loňské ceně okolo 80 EUR/MWh je to dokonce 1,1 miliardy eur na roční bázi. To vše při posílení vnitřní ekonomiky investicemi, zajištění vlastní energetické bezpečnosti a omezení příjmu ruského státu.” (Nová energetická politika Česka musí posílit bezpečnost a omezit ruské příjmy z plynu, Ekonews.cz, 28. 2. 2022)

Pavel Řežábek, hlavní ekonom, ČEZ: “Málokdo udělal pro solární elektrárny tolik jako Putin v posledních dnech.” (Twitter, 28. 2. 2022)

Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti: „Z energetiky se stane imperativ nejen pro českou, ale i evropskou politiku. Nesmí se už stávat, že země, které jsou více závislé na dodávkách plynu z Ruska, jsou najednou v kleštích a obtížně se jim manévruje. I když bývalý premiér Andrej Babiš ve čtvrtek ve sněmovně z aktuálního dění vyvodil závěr, že máme opustit Green Deal, ono to nakonec bude naopak. Každý litr benzinu z ruské ropy, který nahradíme elektřinou v automobilech nebo vodíkem, je dobrý.“ (Respekt, 25. 2. 2022)

Michal Kocůrek, EGÚ Brno: “Příjmy z prodeje ropy a plynu podle ruského ministerstva financí tvoří 36 procent příjmů státního rozpočtu a meziročně vzrostly o více než 70 procent. Je načase tento penězovod přiškrtit.” (Seznam Zprávy, 28. 2. 2022)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist