Tiskové oddělení MŽP "> Odborníci v Praze diskutovali o odolnosti udržitelné budoucnosti EU - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-v-praze-diskutovali-o-odolnosti-udrzitelne-budoucnosti-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Odborníci v Praze diskutovali o odolnosti udržitelné budoucnosti EU

21. října 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ve dnech 18. a 19. října 2022 uspořádalo české předsednictví v Radě EU a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) na Ministerstvu životního prostředí expertní workshop na téma posílení odolnosti EU během přechodu k udržitelnému způsobu života. Diskuse se zaměřila na regionální perspektivy budoucího rozvoje udržitelné Evropy.

"Téma odolnosti evropské udržitelné transformace je vzhledem k současné bezprecedentní politické situaci důležitější než kdy jindy. Souběh energetické a klimatické krize potvrzuje, že řešení současné situace vyžaduje kolektivní opatření ve všech oblastech odbornosti a politiky,“ řekl na zahájení workshopu účastníky Jan Dusík, náměstek ministryně životního prostředí.

V rámci workshopu se účastníci zaměřili na pět prioritních oblastí, ve kterých dospěli ke klíčovým závěrům.

Za prvé, strategická odolnost evropské ekonomiky závisí na přechodu k udržitelné ekonomice. Zelená dohoda pro Evropu je v tom klíčovým faktorem, a ne překážkou budoucí odolnosti Evropské unie. Především díky tomu, že Zelená dohoda nabízí plán nejen pro proměnu energetiky, ale také pro řešení dalších zásadních problémů, kterým čelíme – změně klimatu, ztrátě biodiverzity a růstu znečištění.

Účastníci dialogu také zdůraznili, že hlavní hnací silou proměny by se měly stát regiony EU, dále se zabývali financováním přechodu k udržitelnosti, decentralizovanou výrobou energie, využíváním regionálních řešení pro oběhové hospodářství a úlohou regionů ve spravedlivém přechodu prostřednictvím cílené rekvalifikace a budováním kapacit.

Setkání bylo v pořadí druhým během projektu pod názvem "Zkoumání dlouhodobé odolnosti evropského přechodu k udržitelnosti v kontextu systémových otřesů“, který zaštiťuje EEA.

Třetí workshop se plánuje na jaro 2023 a to se zaměřením na cílená sdělení pro tvůrce politik EU. Výstupy z pražského workshopu budou využity i při aktivitách v rámci strategického plánování v politice životního prostředí nebo pro aktuálně revidovaný Strategický rámec udržitelného rozvoje ČR 2030.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist