Jana Zvettlerová "> Oddělení středisek environmentální výchovy Správy představilo nový česko - německý projekt - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/oddeleni-stredisek-environmentalni-vychovy-spravy-predstavilo-novy-cesko-nemecky-projekt
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Oddělení středisek environmentální výchovy Správy představilo nový česko - německý projekt

29. března 2011 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Za českou stranu projekt zpracovalo Oddělení středisek environmentální výchovy (SEV) Správy NP a CHKO Šumava. V budově Správy vznikla česko - německá učebna, vybavená moderní technikou, byla zakoupena řada německých knih věnovaných přírodě a historii Národního parku Bavorský les, které budou k dispozici i místním studentům a zároveň budou sloužit jako podklad při přípravě česko-německých programů. Zároveň vznikla zcela nová edice propagačních materiálů tzv. určovací klíče.

Učebna SEV ve Vimperku prošla významnou změnou díky společnému projektu Správ NP Bavorský les a Šumava, který byl za účasti ředitele Správy NP a CHKO Šumava Jana Stráského, starosty města Vimperk Bohumila Petráška, místostarostky Jaroslavy Martanové, manažera projektu Wolfganga Bäumla z NP Bavorský les a dalších hostů slavnostně představen. Navrhovatelem a zpracovatelem projektu s názvem „Nová koncepce St.Oswald“, v jehož rámci byla provedena celková rekonstrukce a modernizace Muzea historie lesa St.Oswald, je Wolfgang Bäuml z Národního parku Bavorský les. Česko – německá spolupráce začala nabídkou partnerství na projektu Správě NP a CHKO Šumava.

„Chceme podpořit česko - německou spolupráci se školami v regionu a vytvořit ideální podmínky pro možnost získání znalostí nejen o šumavské přírodě, ale i o přírodě Národního parku Bavorský les,“ řekla manažerka projektu za českou stranu Martina Kučerová.

Pro zefektivnění a zkvalitnění environmentálního vzdělávání byla pro SEV zakoupena moderní technika, jako např. měřicí přístroje Pasco pro zjišťování kvality vody, mikroskop s možností připojení k počítači. „Díky těmto pomůckám se budeme moci zapojit do nového směru v environmentálním vzdělávání tzv. BIONIKY, tedy propojení techniky a přírody. Jedná se o nový směr, který je určen především cílovým skupinám mládež a veřejnost a v současné době je již velice úspěšně realizován ve středisku EV v Jugendwaldheimu v NP Bavorský les,“ doplnila Martina Kučerová.

Jedním z dílčích výsledků společného projektu je 10 krabic s česko – německými pomůckami o fauně a flóře šumavské přírody, z nichž 5 bylo slavnostně předáno německé straně. Další částí projektu jsou tzv. určovací klíče - jedná se o jedinečný materiál na českém trhu, který seznamuje jak děti a mládež, tak širokou veřejnost s faunou a flórou tohoto přeshraničního území. Intenzivní spoluprací vzniklo 7 různých titulů – Les – živočichové, Les – rostliny, Voda – živočichové a rostliny, Bezlesí – živočichové a rostliny, Rašeliniště – živočichové a rostliny, NP Šumava – příroda, historie, NP Bavorský les. Klíče jsou jedinečné i svými ilustracemi, které všechny namaloval uznávaný ilustrátor české přírody Pavel Procházka.

„Tyto určovací klíče budou využity pro realizaci výukových programů a pro poznávání a určování flóry a fauny. Zároveň budou sloužit k výuce českého a německého jazyka v odborné terminologii. Praktické provedení je určené především pro terénní výuku a samostatnou činnost účastníků výukových programů. Tento materiál obdrží všechny partnerské školy Národního parku Šumava a zároveň je bude možné zakoupit ve všech informačních střediscích Správy. Klíče na téma NP a CHKO Šumava a NP Bavorský les budou k dispozici do letní sezóny 2011,“ upřesnila Martina Kučerová.

Součástí projektu jsou také dílčí celoroční soutěže pro cílové skupiny děti a mládež – např. česko-německá výtvarná soutěž pro menší účastníky „Království živočichů a rostlin aneb Národní parky očima dětí.

Projekt „Nová koncepce St.Oswald“, který vznikl díky spolufinancování z Evropské Unie z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj - Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika - Svobodný stát Bavorsko, končí v roce 2012, ale již nyní jsou úspěšně podpořeny další navazující projekty.

„Společným zájmem je, aby tento užitečný projekt představil prostřednictvím výchovy i těm nejmladším přírodu na obou stranách hranic. Věřím, že bude dětmi velmi příznivě přijat,“ řekl ředitel Správy Jan Stráský.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist