https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odval-barre-nepredstavuje-riziko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ÚZSVM: Odval Barré nepředstavuje riziko

14. července 2005 | ÚZSVM
ÚZSVM sděluje veřejnosti výsledek prezentace činnosti firmy ECO - F, a. s., jakožto zpracovatele analýzy rizik, která se konala dne 13. 07. 2005 v budově ústředí ÚZSVM za účasti zástupců Ministerstva životního prostředí ČR, České inspekce životního prostředí a zástupců obce Vinařice:

Odval Barré nepředstavuje riziko

Odval Barré ve Vinařicích na Kladensku nepředstavuje riziko pro zdraví obyvatel žijících v jeho okolí a životní prostředí. Vyplývá to z výsledků závěrečné odborné zprávy průzkumných prací, kterou pro ÚZSVM na základě prováděných měření v této lokalitě vypracovala v uplynulých týdnech odborná firma ECO - F, a. s.

Měřením a výzkumy bylo zjištěno, že nedochází k posunům zeminy odvalu, jílové těsnění na povrchu haldy je vyhovující, hoření uvnitř haldy je utlumeno a do okolního ovzduší neuniká nadlimitní množství znečišťujících látek. Ani vlastní těleso odvalu neobsahuje materiál, který by vykazoval nebezpečné vlastnosti.

ÚZSVM v návaznosti na závěry odborné analýzy firmy ECO - F, a. s. navrhuje, že v lokalitě haldy Barré zajistí v následujících letech provádění termického monitoringu, v případě vzniku trhlin ÚZSVM ihned provede nezbytné opravy jílového těsnění na povrchu haldy a sledování stability půdní hlušiny. Navrhovaná opatření mají zajistit dostatečnou kontrolu stavu haldy.

ÚZSVM v těchto chvílích čeká na stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR, ve kterém se vyjádří k výše navrhovanému řešení zajištění odvalu Barré.

ÚZSVM bude dále v této záležitosti aktuálně informovat veřejnost prostřednictvím České tiskové kanceláře. Informace poskytujeme rovněž zástupcům obce Vinařice.

Legenda průzkumu:

Termický monitoring*, který byl proveden měřením ve 149 bodech lokality vymezil oblast se zvýšenou tepelnou aktivitu o rozloze cca 1500 metrů čtverečních. V rámci aktivní oblasti byly zjištěny tři anomálie s teplotami až 50 °C. Prohořívání haldy přetrvává, stav lokality je srovnatelný s rokem 2001, nedochází však ke vzniku otevřených trhlin s výrony plynných látek a zjištěné podpovrchové teploty jsou prokazatelně nižší.

Atmogeochemický** průzkum analyzoval složení půdního vzduchu. Složení plynů unikajících z haldy odpovídá procesu hoření uhlí za nedostatku kyslíku. Nejvíce je zastoupen (kromě dusíku) oxid uhličitý (7 - 14 %), naopak obsah kyslíku je velmi nízký (0 - 1 %) v oblastech s vysokou teplotou povrchu. Půdní vzduch dále obsahuje vodní páry a v malých koncentracích i organické látky. Výsledky atmogeochemického průzkumu byly zohledněny při přípravě měření imisí (bylo rozšířeno o měření vybraných organických látek).

Měření imisí venkovního ovzduší prováděly 3 měřící vozy Zdravotního ústavu Kladno, Zdravotního ústavu Pardubice a Státního zdravotního ústavu Praha. Výsledky koncentrace látek ve venkovním ovzduší vyhodnotily základní parametry (SO2, NO, NO2, CO, O3), jejichž koncentrace jsou velmi nízké a ve velké většině nižší než na srovnávacích měřících stanicích ČHMÚ Kladno - střed a Kladno - Švermov.
Organické látky (BTEX, PAU, karbonylové sloučeniny) a jejich koncentrace je rovněž velmi nízká, pouze jedno měření zjistilo vyšší obsah BTEX (na stanovišti při silnici na návětrné straně haldy - vyloučen její vliv).

V materiálu vzorků odebraných z haldy nebyly identifikovány žádné nebezpečné látky a z hlediska zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech se jedná o inertní (nečinný) materiál.

Na základě inženýrsko-geologického průzkumu byly při prohlídce lokality zjištěny trhliny při okraji tělesa haldy, které patrně souvisí s poklesem způsobeným prohoříváním. Vegetace na vlastním svahu nevykazuje známky sesuvné činnosti.

*termometrie - metoda geologického průzkumu, která spočívá v měření podpovrchových teplot zemin; měření se provádí v zarážených sondách, jejichž hloubka je jednotná a je volena tak, aby byl vyloučen vliv vnějších faktorů (změny venkovní teploty v průběhu dne). V případu haldy Barré metoda sloužila vyhledání oblastí, kde halda dosud prohořívá.

**atmogeochemie - metoda geologického průzkumu, která spočívá v odběru vzorků půdního vzduchu. Odběr probíhá odsátím vzduchu z cca 1 m hlubokých zarážených sond. Odebrané vzorky jsou potom analyzovány na potřebné parametry. Zde bylo těmito vzorky určeno složení koncentrovaných zplodin unikajících z tělesa haldy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist