https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ohnivych-katastrof-ve-svete-pribyva-vinou-klimatickych-zmen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Ohnivých katastrof ve světě přibývá vinou klimatických změn

25. července 2016 | Agentura J.L.M.
Autor: Agentura J.L.M.
Na tom, že hlavní příčinou probíhajícího oteplování Země jsou důsledky lidské činnosti, zejména produkce skleníkových plynů při výrobě energií a provozu dopravních prostředků, se shoduje většina odborníků. Úplně všichni jsou ale zajedno, že klimatické změny způsobují rostoucí počet i rozsah zničujících požárů lesů a dalších porostů na celém světě.

Požáry loni v USA zasáhly území o rozloze 40 500 kilometrů, nejvíce v historii této země. Letošní rok začal špatně, když lesní oheň propukl ve státech Oklahoma a Kansas, v červnu musela rozsáhlým požárům čelit Kalifornie. A předtím západokanadská provincie Alberta, bohatá na ropu.

"V prvním květnovém týdnu jsme naměřili teplotu přesahující pětatřicet stupňů Celsia. To dosud bylo v severní Kanadě cosi nevídaného," poznamenává Mike Flannigan, který na Albertské univerzitě zkoumá příčiny lesních požárů.

"Právě lesní požáry v provincii Alberta podávají přesvědčivý důkaz toho, co pozorujeme už delší dobu. Kvůli globálnímu oteplování dříve taje sníh, půda a rostlinstvo záhy vysychají, a proto také samovolně propuká oheň," dodává Jonathan Overpeck, expert Arizonské univerzity, který se zabývá změnami klimatu. To znamená, že lesní požáry stále častěji vznikají už na jaře, nikoli uprostřed horkého léta, jako tomu bývalo v minulosti. Jejich "sezóna" se například v Brazílii prodloužila o měsíc.

Ničivý živel pravidelně řádí také na Sibiři, v Mongolsku nebo Číně. Hasicí technika se sice modernizuje, takže je předpoklad, že se podaří lesní plochy zničené ohněm ve světě omezit. "Ale proti tomu stojí fakt, že požárů rychle přibývá hlavně v Severní Americe a na Sibiři," konstatuje americký výzkumník a ekolog Park Williams.

Zdroj:
http://www.handelsblatt.com/technik/energie-umwelt/grossfeuer-in-alberta-wie-der-klimawandel-waldbraende-befeuert/13593258.html


Agentura J.L.M. tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist