Tomáš Salov "> Ohrožené druhy ptáků obsazují svá hnízdiště v Českém Švýcarsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ohrozene-druhy-ptaku-obsazuji-sva-hnizdiste-v-ceskem-svycarsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Ohrožené druhy ptáků obsazují svá hnízdiště v Českém Švýcarsku

28. února 2014 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Čápi černí, sokoli stěhovaví a výři velcí. To jsou ohrožené druhy ptáků, které v současnosti obsazují svá hnízdiště v Českém Švýcarsku. Správa národního parku České Švýcarsko jejich šance na úspěšné vyhnízdění každoročně podporuje omezením vstupu do okolí hnízdišť, které začíná platit od 1. března a končí nejpozději 31. července. Vyhlášené omezení vstupu se letos týká 16 lokalit, 6 lokalit se nachází v první zóně a 10 lokalit ve druhé zóně národního parku. Opatření nemá dopad na pohyb po značených turistických cestách, které jsou návštěvníkům nadále bez omezení k dispozici.

„V době hnízdění jsou čápi, sokoli i výři na rušení velice citliví, stačí přitom pouhá přítomnost neznalého člověka v okolí hnízdiště,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Obvykle tito ptáci reagují opuštěním hnízda a hrozí zastydnutí vajec nebo ještě hůře úhyn již vylíhnutých mláďat. Proto také jakékoli rušení nebereme na lehkou váhu.”

Jak vyplývá ze zkušeností z uplynulých let, mají návštěvníci národního parku pro omezení vstupu pochopení a respektují je. Přístupové cesty do hnízdních lokalit jsou přímo v terénu opatřeny informačními tabulkami, orientační polohu hnízdišť návštěvníci najdou také na internetovách stránkách správy parku. Účinnost a smysluplnost přijímaných opatření do značné míry dokumentují vysoké počty úspěšně vyváděných mláďat v předchozích letech. V případě sokolů stěhovavých byly roky 2011 a 2012 přímo rekordní, neboť v oblasti vyvedli vždy více než dvě desítky mláďat. Také počty vyvedených mláďat čápů černých se pohybovaly okolo patnácti jedinců. Loňský rok 2013 natolik úspěšný nebyl, a to především pro nepříznivé počasí, díky kterému sokoli vyvedli “pouze” 14 mláďat a hnízdění čápů černých bylo kvůli dešti, chladu a nedostatku potravy neúspěšné zcela. Pokud se však nebudou loňské extrémní povětrnostní podmínky opakovat, mají vzácné druhy ptáků v Českém Švýcarsku opět dobrou šanci na početné potomstvo.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist