https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/omezeni-verejne-kontroly-usnadni-korupci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika, Přátelé přírody, Calla a Zelený kruh: Omezení veřejné kontroly usnadní korupci

Ekologické organizace varují před novelou, která omezuje účast veřejnosti v řízeních podle stavebního zákona. Omezení veřejné kontroly u velkých projektů by usnadnilo korupci a předražování veřejných zakázek.

Zítra poslanci rozhodují o senátním návrhu, který zkracuje a zjednodušuje povolování velkých elektráren či přehrad (1). Naprosto nesystémově tak rozšiřuje skupinu „privilegovaných“ projektů, které – přestože patří mezi největší a neproblematičtější – budou mít nestandardně omezený prostor pro vyjádření orgánů veřejné správy i veřejnosti. „Například na dokumentaci EIA pro Plavební stupeň Děčín odeslalo připomínky 88 jednotlivých občanů a 22 nevládních neziskových organizací. Znamená to jedno - veřejnost má o velké a zásadní stavby zájem a využívá možnost vyjádřit svůj názor. Brát lidem možnost podílet se na rozhodování je nedemokratický krok zpátky“, říká Jana Vitnerová z organizace Arnika.
"Pokud by měla být schválena novela zákona, na níž spolupracoval ČEZ, budou zásadně omezena práva obcí a vlastníků pozemků, nad nimiž se poklenou stožáry s dráty elektrického vedení z Temelína, Prunéřova a dalších elektráren. Ve zjednodušeném a zkráceném řízení by pak byly schvalovány dokonce i nové atomové reaktory a další velké elektrárny.", upozorňuje Edvard Sequens z organizace Calla. V důsledku schválení takového návrhu hrozí České republice sankce ze strany EU (2).

Nesystémová novela omezuje možnost účinné veřejné kontroly a uvolňuje tak další prostor pro korupci a předražování veřejných zakázek. Přitom vůbec neřeší hlavní příčinu prodlužování přípravy staveb – příliš roztříštěný a komplikovaný systém povolování, chyby v rozhodování úřadů, absenci služebního zákona a pomalost soudních procesů. V blízké době by navíc měla vláda projednávat vlastní návrh novely stavebního zákona, který je dalším pokusem omezit účast veřejnosti v rozhodování pod záminkou větší konkurenceschopnosti ekonomiky.


Poznámky:
1)Jde o senátní návrh novely zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&T=24.
2)Aarhuská úmluva a legislativa EU musejí být podle českého právního řádu naplňovány fakticky, nikoliv pouze formálně. V případě přijetí návrhu ČEZu, a.s. by stát své mezinárodní závazky porušil. Vláda k návrhu vydala negativní stanovisko, přesto jej loni v září v prvním čtení podpořili - až na několik výjimek - poslanci ODS, TOP 09, VV a KSČM. Proti novele se postavil jen poslanecký klub ČSSD.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist