Eva Jouklová "> Opatření proti kůrovci: Lesy ČR posílily lesnický personál, chtějí zřídit mokré skládky dříví, instalují lapáky a lapače, povolaly na Moravu vlastní dělníky z lesních závodů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/opatreni-proti-kurovci-lesy-cr-posilily-lesnicky-personal-chteji-zridit-mokre-skladky-drivi-instaluji-lapaky-a-lapace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lesy ČR: Opatření proti kůrovci: Lesy ČR posílily lesnický personál, chtějí zřídit mokré skládky dříví, instalují lapáky a lapače, povolaly na Moravu vlastní dělníky z lesních závodů

5. dubna 2018 | Lesy ČR
Autor: Eva Jouklová, tel: 725 257 900
Také letos chrání podnik Lesy České republiky spravované porosty před škůdci. Zejména před lýkožroutem zvaným kůrovec. Jen na jaře se letos položí v celé republice více než 200 tisíc lapáků a instaluje asi 40 tisíc lapačů. Na opatření je vyčleněno 192 milionů korun. Loni bylo vyčerpáno 153 milionů korun.

Stromy usychají v celé střední Evropě. Problémy s kůrovcem mají v Polsku, Německu a dlouhodobě i na Slovensku. Porosty hynou kvůli dlouhodobému nedostatku srážek, výkyvům teplot i druhové skladbě porostů v některých lokalitách, dědictví po předcích. Situace je nejsložitější na severní Moravě v okolí Bruntálu, Města Albrechtic, Šternberku a Opavy. Podnik loni zadal ke zpracování 4,77 milionů metrů krychlových dříví v rámci tak zvané nahodilé těžby. Z toho souviselo celkem 1,11 milionů metrů krychlových dříví s větrnými epizodami a zbytek šlo na vrub doznívajícímu suchu, tedy i dříví napadené kůrovcem, jehož se vytěžilo přes 2,57 milionů metrů krychlových.

Na severní Moravě a ve Slezsku problém s kůrovcem trvá. Především tam lesníci letos soustředí nejvíce obranných opatření. Podstatných změn je ale víc. „Každý z našich čtyř lesních závodů zřídil na severní Moravě, tedy v nejvíce postižené oblasti kůrovcovou kalamitou, vlastní polesí neboli detašované pracoviště. Na tamějších lesních správách jsme významně posílili personál, přijali jsme více než sto lidí, kteří se starají o ochranu lesa a vyhledávají a vyznačují kůrovcovou hmotu,“ uvedl generální ředitel podniku Lesy ČR Daniel Szórád. Podle kůrovcové situace se letos rozdělily také revíry na standardní, kde je kůrovec v základním nebo lehce zvýšeném stavu, dále lokálně kalamitní, kde se obranná opatření přizpůsobují provozním možnostem, a kalamitní s kůrovcovými těžbami, které výrazně přesahují běžný objem vytěženého dřeva. Celkem 112 z 850 revírů je kalamitních nebo lokálně kalamitních.

Podnik připravuje také nákup dvou harvestorových uzlů. Na Moravu přemístil i techniku z lesních závodů. Připravují se i vlastní mokré sklady, a to na lesních správách Město Albrechtice, Bruntál a také v Karlovicích. „Dřevo ochrání postřik. Umožní skladovat kulatinu dlouhodobě bez znehodnocení trhlinami nebo houbami,“ pokračoval Szórád a dodal: „I letos bude záležet na počasí. Čekáme další z krizových roků a děláme maximum pro to, abychom situaci zvládli.“ Vyhledávat kůrovce a včas postižené stromy z lesa odvézt musí všichni vlastníci lesů. Na to upozorňují Lesy ČR, coby správci necelé poloviny lesů v zemi, opakovaně.
Eva Jouklová, tel: 725 257 900
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist