RNDr. Jindřich Petrlík, Lenka Daňhelová "> Ostrava v zajetí polychlorovaných bifenylů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ostrava-v-zajeti-polychlorovanych-bifenylu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Ostrava v zajetí polychlorovaných bifenylů

V Ostravě musí být významný zdroj znečišťování životního prostředí velice nebezpečnými polychlorovanými bifenyly. Na přelomu května a června letošního roku byla v Ostravě - Přívoze naměřena v ovzduší nejméně 20x vyšší koncentrace polychlorovaných bifenylů (PCB) nežli v jiných městech a obcích České republiky(1). Šlo o náhodné měření provedené v létě tohoto roku firmou Axys Varilab(2) a publikované na včerejší oponentuře odborné studie o perzistentních organických látkách v České republice. Zdrojem PCB v ostravském ovzduší mohl být (podle vyjádření odborníků) volně se odpařující delor – čili látka, která se používala dříve do transformátorových olejů. Vyšší koncentrace PCB byla v Ostravě – Přívoze naměřena i v zimních měsících.

„Zajímavé je, že ve spalovně nebezpečných odpadů Aliachem-MCHZ Ostrava se spalují odpady obsahující PCB (včetně deloru). Naměřená vysoká koncentrace těchto látek nebezpečných již ve stopových množstvích by měla být pro orgány státní správy podnětem k vyhledání zdroje znečištění,“ říká vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů, Dr. Jindřich Petrlík. „Spalování polychlorovaných bifenylů nepovažujeme za bezpečnou cestu likvidace polychlorovaných bifenylů, vznikají při něm další nebezpečné látky – dioxiny,“ dodává Petrlík.

„Manipulace s odpady obsahujícími PCB by měla být velice dobře zabezpečena. Jinak dochází k únikům těchto nebezpečných látek do životního prostředí a ty se pak objeví v našich potravinách. Jde o látky dlouho přetrvávající v přírodě. Svědčí o tom, že byly nalezeny i v tělech hermafroditních ledních medvědů a označeny jako původci jejich neštěstí. Je tedy vidět, že mohou putovat i daleko od místa svého zdroje,“ doplňuje informace o PCB Petrlík. Podobný efekt způsobený negativním vlivem PCB na hormonální systém byl zjištěn i v České republice v podobě hermafroditních pstruhů u města Králíky.

Ostrava a Moravskoslezský kraj obecně patří k jedné z nejvíce znečištěných oblastí PCB a dioxiny. Obě jmenované skupiny látek způsobují poškození imunitního a hormonálního systému člověka a některé z nich jsou také rakovinotvorné. V České republice je již po několik let překračován doporučený limit obsahu látek s dioxinovým efektem v potravinách.

Sdružení ARNIKA předalo dnes kopii výsledků měření Magistrátu města Ostravy se žádostí o vypátrání zdroje znečištění.


(1) Naměřená koncentrace polychlorovaných bifenylů v ovzduší v Ostravě – Přívoze činila 18.756 pg/m3 (v Ostravě – Porubě to bylo 1.682, v ostatních městech s výjimkou Hradce Králové a Uherského Hradiště se letní hodnoty PCB v ovzduší pohybovaly mezi 300 – 900 pg/m3).

(2) – L. Jech, J. Minářová, V. Bencko, M. Černá: Studie výskytu perzistentních organických látek v ovzduší a jejich depozice na území České republiky. Axys Varilab s.r.o. a Ústav hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty University Karlovy v Praze 2001. Závěrečná zpráva o průběhu řešení projektu programu vědy a výzkumu Ministerstva životního prostředí ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist