https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/p.poc-chci-z-eu-ziskat-dalsi-prostredky-na-to-abychom-zemedelcum-dali-bezpecne-nastroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: P. Poc: Chci z EU získat další prostředky na to, abychom zemědělcům dali bezpečné nástroje

7. května 2019 | ČSSD
Europoslanec Pavel Poc s Evropskou komisí vyjednává příspěvek ve výši 38,4 milionů korun. Částka bude putovat na jeho projekt poskytující zemědělcům bezpečné nástroje na boj proti škůdcům. Ty by měly nahradit nebezpečné chemické pesticidy, které jsou dnes masivně používány. Projekt má pomoci členským státům včetně České republiky zlepšit dodržování legislativy v oblasti bezpečného a udržitelného používání pesticidů.

Nedávné hodnocení dodržování legislativy v oblasti pesticidů totiž ukázalo, že členské státy zásady jejich udržitelného používání nedodržují, což má negativní dopad na veřejné zdraví i životní prostředí. Projektem Pavel Poc navazuje i na své dlouhodobé úsilí zjednodušit autorizaci nízkorizikových pesticidů v EU, po kterém volají i sami zemědělci.
„Cílem našeho projektu je vytvořit soubor nástrojů, které zemědělci mohou používat k bezpečnému boji proti škůdcům. Chceme rozptýlit jejich obavy z nedostatku možností, jak nahradit chemické pesticidy, i jim pomoci zbavit se závislosti na jejich používání. V žádném případě jim nechceme vzít z rukou všechny nástroje, které zaručují úroveň produkce a tedy i jejich zisky. Právě naopak. Dáme jim alternativy šetrné ke krajině, vodě i půdě, která je zdrojem jejich obživy. Nadužívání pesticidů a jiných chemikálií je dlouhodobě neudržitelné, protože půdu vyčerpává. Nechci, abychom se dostali do stavu, kdy nám zbude jen mrtvá půda, na které nevypěstujeme už vůbec nic,“ říká Pavel Poc a dodává: „Důležité je však i to, že sami farmáři, vinaři a další lidé, kteří jsou pesticidům neustále vystaveni, budou lépe chráněni.“

„Nepřestávám usilovat o zjednodušení autorizace nízkorizikových látek biologického původu, kterým jsou dnes kladeny zbytečné překážky. Na trhu máme skoro pět set autorizovaných aktivních látek, pouze třináct z nich představují nízké riziko. Opakovaně proto intervenuji Evropskou komisi. Naposledy na konci dubna.“

Podle europoslance Poce Evropská komise dokončuje zprávy, které hodnotí to, jak se členským státům daří zavádět pravidla udržitelného používání pesticidů. V druhé polovině roku 2019 má Komise přijít s návrhy, jak zlepšit implementaci v členských státech i celý systém autorizace pesticidů. „V následujících měsících se bude rozhodovat o jeho podobě a o podobě evropského zemědělství a já chci nadále formovat jejich obsah. Můj nový projekt pomůže identifikovat problémy, které členské státy mají a najít vhodná řešení. Evropa potřebuje takové zemědělství, které bude životaschopné, sociálně odpovědné a šetrné k životnímu prostředí. Můj projekt, který bude letos spuštěn, tomu přispěje.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist