https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pasivni-dum-lze-postavit-uz-za-ctyri-dny-ukazal-stavebni-veletrh
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pasivního domu: Pasivní dům lze postavit už za čtyři dny, ukázal stavební veletrh

2. května 2012 | Centrum pasivního domu
Zhruba šedesát tisíc návštěvníků zavítalo na konci dubna do Brna na tradiční stavební veletrhy. Kromě nových stavebních trendů zde mohli na vlastní oči vidět i stavbu pasivního domu. Centrum pasivního domu tu totiž se svými partnery jeden plně funkční pasivní dům postavilo za pouhé čtyři dny. Výslednou stavbu si nyní bude možné až do podzimu, kdy půjde za 1 Kč do veřejné aukce, prohlédnout v brněnském Národním stavebním centru.

Evropská unie již za osm let nepovolí stavbu jiných domů než s téměř nulovou spotřebou energie. Přesto se mnoho Čechů na úsporné domy stále dívá skrz prsty jako na drahé a složité. O tom, že tyto obavy jsou zbytečné, se mohli na vlastní oči přesvědčit návštěvníci brněnských stavebních veletrhů. Centrum pasivního domu zde totiž spolu se svými členy dokázalo v průběhu veletrhu nejen postavit mobilní pasivní domek, ale vybavit jej i kuchyňskou linkou, nábytkem a sociálním zařízením. Využili přitom technologie a postupy, které se již dnes běžně používají při stavbě pasivních domů. Hotovou stavbu o rozměrech 3,5 x 7,5 m si nyní můžete až do září prohlédnout v Národním stavebním centru v Brně. V rámci podzimního veletrhu ForArch pak stavba, včetně interiérového vybavení, půjde do dražby za 1 Kč.

„Celou akcí jsme chtěli ukázat, že stavba pasivních domů nemusí být o mnoho náročnější než stavba běžných domů. Výsledkem je však až 90 % úspora nákladů na vytápění. Základní konstrukci z panelů NOVATOP se nám přitom podařilo postavit za jedno odpoledne. Díky jejich prefabrikaci je totiž velká část práce přesunuta již do výroby. Na místě stavby se tak šetří nejen čas, ale především výdaje investora,“ říká ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Během prvního dne veletrhu se zároveň podařilo konstrukci částečně zaizolovat minerální vlnou a dokonce i nainstalovat velkoformátová dřevěná okna a vzduchotechniku. Právě ta je pro fungování pasivních domů zcela zásadní. Stará se totiž o neustálý přísun čerstvého vzduchu. „Díky systému rekuperace tepla navíc vzduchotechnika pomáhá šetřit výdaje za topení. Odpadní vzduch totiž na výstupu z domu předává cenné teplo nasávanému čerstvému vzduchu,“ vysvětluje Bárta. Specialitou domu a jediným nadstandardním prvkem je využití systému inteligentní elektroinstalace iNELS, který umožňuje ovládat veškerou elektroniku z jednoho místa a zároveň i měřit teplotu a optimalizovat množství CO₂ v interiéru.

Návštěvníci veletrhu mohli dále vidět práci s dřevovláknitou izolací, minerální a skelnou vlnou, s foukanou celulózou, ale také třeba montáž konstrukce střešního pláště, který je krytý trapézovým plechem. Po vyřešení vnější obálky domu přišly na řadu také venkovní žaluzie, které zabrání přehřívání interiéru v letních měsících. Spolu s obložením domku modřínovými palubkami pak začaly i práce na interiéru. Ten kromě kuchyňské linky a sprchového koutu tvoří především modulový nábytek na míru. Designéři z Bytového ateliéru navrhli šedý modulový nábytek z vysoce kvalitního umělého ratanu, díky kterému je možné jej bez problémů použít i venku. Spolu s velkými posuvnými dveřmi tak umožňuje propojit interiér se zahradou. „Již za pouhé čtyři dny se nám podařilo domek dokončit tak, aby byl nejen obyvatelný, ale především komfortní pro jeho uživatele. V průběhu stavby jsme navíc odpověděli na stovky dotazů, které se týkaly úsporných domů. Věříme, že se nám tak opět podařilo českou veřejnost posunout o další krok směrem k menší energetické závislosti, nižším výdajům za vytápění a komfortnějšímu a zdravějšímu bydlení,“ dodává Bárta.

Autorem projektové dokumentace mobilní buňky byla společnost H. L. C. spol. s.r.o ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka s.r.o. Konstrukční dřevěný systém NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s., okna pak společnost SLAVONA, s.r.o. Více o partnerech, kteří se do projektu zapojili, i o celé akci najdete na http://www.pasivnidomy.cz/ibf-2012/.

Mediálními partnery akce byly časopisy Můj dům, Dřevo a stavby, Pěkné bydlení, Stavebnictví, Fairherald, Energeticky soběstačné budovy, Stavitel, Konstrukce a Moravské hospodářství a internetové servery www.dumazahrada.cz, www.ceskestavby.cz, www.enuby.cz, www.tzb-info.cz a www.ekobydleni.eu.


Centrum pasivního domu (CPD) je neziskovou organizací, která vznikla za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů a prvků a další odborníci se zájmem o pasivní domy. Sdružení CPD tak představuje nejrozsáhlejší odbornou platformu v České republice, která aktivně podněcuje, spoluvytváří a moderuje odbornou diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejnosti, nevyjímaje českou politickou reprezentaci.

Kontakt:
Iva Doležalová, Centrum pasivního domu
tel.: 732 798 348
e-mail: iva.dolezalova@pasivnidomy.cz
http://www.pasivnidomy.cz/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist