https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-odeslali-zavazna-odhaleni-v-kauze-energetickeho-holdingu-malina-na-vrchni-statni-zastupitelstvi-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti odeslali závažná odhalení v kauze energetického holdingu Malina na Vrchní státní zastupitelství v Praze

27. dubna 2023 | Česká pirátská strana
Analytický tým Pirátů mapuje kauzu energetického holdingu Malina. Ten přijal od klientů téměř pět tisíc zakázek na dodávku solárních panelů a tepelných čerpadel, nicméně dokončil pouze část z nich a následně přestal komunikovat. Na zálohách od zákazníků vybral přitom téměř 1,5 miliardy korun a není zcela zřejmé, jaký byl další osud těchto prostředků. Naštvaní klienti tak začali podávat na společnost žaloby. Piráti shromáždili řadu podkladů o podle všeho nestandardním hospodaření firmy, možném účelovém vyvádění majetku a klamavé reklamě. Všechny podklady odeslali na Vrchní státní zastupitelství v Praze, případu se budou dále věnovat.

„Pro řadu domácnosti mohou být investované prostředky celoživotními úsporami a nyní si ještě někteří zákazníci musí najímat právníky, aby se bránili. Náš analytický tým se bude kauze dál podrobně věnovat a snad již brzy bude možné začít používat pro podobné případy institut hromadné žaloby, jehož prosazení jsem se v posledním roce intenzivně zabýval.“ – Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů

Společnost přijala téměř 4200 objednávek na dodávku solárních panelů. Průměrná záloha činila 300 tisíc korun. Kromě solárních panelů společnost přijala objednávky i na téměř 800 tepelných čerpadel se zálohou kolem 200 tisíc korun na zákazníka. Dle získaných podkladů od zaměstnanců a externích spolupracovníků holdingu Malina skoro dva tisíce zakázek z celkového počtu pěti tisíc nebylo vůbec realizováno. Právě tito klienti se nyní prozatím marně snaží domáhat svých práv.

„V tomto kontextu bylo alarmující naše zjištění, že letos došlo k převodu všech nemovitosti Jana Urbana, akcionáře Maliny, na jeho příbuzné. Aby Piráti varovali klienty a další věřitele, předali tuto informaci médiím, která následně toto zjištění zveřejnila. Stejně tak Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze spolu s dalšími podklady o možném problematickém hospodaření společnosti, kdy šlo mimo jiné i o různé podivné nákupy, vystavování přepálených faktur,“ řekl analytik Pirátů Janusz Konieczny. Otázkou je rovněž role – dnes již bývalého – ředitele Maliny Daniela Krafta, který je trestně stíhaný v jiné kauze.

„Pohledávky vůči společnosti Malina neuplatňují pouze klienti, ale rovněž montážní firmy, externí spolupracovníci, obchodní zástupci, pronajímatele nemovitosti či počáteční investor. Někteří ovšem mají své pohledávky jištěné. S řadou z nich jsem v kontaktu a nejčastěji si stěžují zejména na to, že zástupci Maliny s nimi nekomunikují,“ nastínil Konieczny.

Problémem je i podezření na možnou klamavou reklamu. Klientům byla totiž slíbena garance instalace do 120 dnů ode dne obdržení zálohy, což se v řadě případů nestalo. Nyní společnost prověřuje živnostenský úřad pro šíření klamavé reklamy.

„Společnost ve svých reklamních akcích bohužel podle všeho neuváděla občanům pravdivé informace a tvrdila, že je nejrychlejší na trhu. Dle mého názoru sdělování nepravdivých informací ve spojení s masivní kampaní může mít znaky podvodu. Do marketingu dle několika svědectví holding investoval v minulém roce 150 milionů korun a sponzoroval například i německý fotbalový klub,“ popsal analytik Pirátů.

Hlavní akcionáři holdingu Malina Cyril Regner a Jan Urban, kteří měli klíčový vliv na nakládání s prostředky firmy, se i přes výzvu Pirátů ke kauze nevyjádřili.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist