Tiskové zprávy
Arnika - Budoucnost bez jedů: Plánovaná spalovna v Pardubicích je příliš velká a zbytečná
Z dokumentace vyplývá, že spalovna zredukuje odpady jen na 30 - 40% z původní hmotnosti. „Toho lze dosáhnout i technologiemi šetrnějšími vůči životní prostředí. Záměr na obnovu spalovny s nimi nebyl porovnán, přestože to vyžaduje Stockholmská úmluva o perzistentních organických látkách (2) ratifikovaná i Českou republikou. Řadu odpadů z chemických výrob lze například vyčistit a vrátit jako suroviny anebo je lze chemicky rozložit na jednodušší sloučeniny,“ shrnul hlavní námitky Arniky vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.
Dokumentace předložená rakouskou-českou společností AVE CZ také podceňuje možné havárie, přestože v České republice už došlo i k explozi a úplnému shoření celé spalovny nebezpečných odpadů (3), což by v sousedství chemického podniku mohla být značně nebezpečná situace. Autoři dokumentace také nevyhodnotili příspěvek úniků dioxinů (4) v odpadních vodách k zatížení Labe těmito látkami a jejich obsah v odpadech produkovaných spalovnou. „Při hodnocení dioxinů navíc vycházeli ze zastaralých informací. Ale problémy se spalovnou se zdaleka netýkají jenom dioxinů. Patří k nim podle nás i nedostatečné skladování odpadů určených ke spálení,“ doplnil Petrlík.
S výstavbou spalovny nesouhlasí také okolní obce, město Pardubice i další občanská sdružení.
Poznámky:
(1) Jsou ke stažení na http://bezjedu.arnika.org/downloads/EIA_Pardubice_pripominky.pdf
(2) Stockholmská úmluva – mezinárodní dohoda, jejíž ratifikací se signatářské státy zavazují k eliminaci 12 nejvýznamnějších persistentních organických látek (POPs). Jde o látky jako DDT, dioxiny či polychlorované bifenyly. Úmluva vstoupila v platnost dne 17. května 2004. Ke konci roku 2007 ji ratifikovalo již 151 států. ČR tuto mezinárodní dohodu ratifikovala dne 6. srpna 2002. Další informace o této úmluvě najdete na: http://bezjedu.arnika.org/clanky.shtml?x=208406 Více informací o POPs najdete na: http://bezjedu.arnika.org/clanky.shtml?x=208407
(3) Šlo o havárii spalovny nebezpečných odpadů Emseko ve Zlíně, ke které došlo 7. března 1997. Seznam dalších havárií ve spalovnách odpadů v ČR obsahuje Příloha 1.
(4) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - “Dioxiny v potravinách”). Více informací o dioxinech najdete na: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=587130
Příloha 1. Havárie související se spalováním odpadů v České republice
1993 - velký požár ve spalovně nebezpečných odpadů Motorpal Jihlava (kraj Vysočina)
7. 3. 1997 - exploze a posléze požár ve spalovně nebezpečných odpadů Emseko Zlín, spalovna zcela lehla popelem - důvodem byla výbušná látka přimíchaná neopatrností do zdravotnických odpadů (Zlínský kraj)
2. 11. 2000 - exploze, která částečně poničila pec ve spalovně nebezpečných odpadů v Plzni, k explozi došlo v důsledku pálení kyseliny chloristé (Plzeňský kraj)
14. 11. 2001 - ve spalovně Ekotermex Vyškov došlo při přečerpávání z cisterny k úniku rozpouštědel kanalizací do říčky Marchánky (Jihomoravský kraj)
21. 6. 2002 - požár upotřebených olejů, které se vzňaly od vysokozdvižného vozíku ve spalovně ELO HK (v Hradci Králové) (Královéhradecký kraj)
5.1.2003 - ve spalovně nebezpečných odpadů Destra Chropyně došlo k chemickému samovznícení odpadů (Zlínský kraj)
12.9.2003 - ve spalovně komunálních odpadů v Praze - Malešicích se vzňaly odpady (nikoliv v peci, ale mimo ni); (Hl. m. Praha)
29.4.2004 - požár ve spalovně komunálních odpadů TERMIZO Liberec, kdy se v zásobníku spalovny vzňaly odpady určené ke spálení (Liberecký kraj)
26.5.2004 - požár skladu ve spalovně Ekotermex Vyškov (Jihomoravský kraj)
4.4.2005 - požár odpadů a kontejnerů s práškovým sodíkem ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov (Jihomoravský kraj)
2.5.2005 - další požár ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov. Oheň zasáhl skladovací halu z hliníku, ve které hořela ředidla, barvy, oleje a zbytky léčiv určených k likvidaci. Část nebezpečných látek unikla do Marchanického potoka. (Jihomoravský kraj)
15.-16.7.2005 - ve spalovně nebezpečných odpadů ve Chropyni došlo k rozsáhlému požáru v důsledku vyšlehnutí ohně z pece (více viz http://bezjedu.arnika.org/media/aktualita.shtml?x=318493). (Zlínský kraj)