https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/plzenske-ovzdusi-uz-vycerpalo-kvotu-pro-znecisteni-prachem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro životní prostředí a zdraví: Plzeňské ovzduší už vyčerpalo kvótu pro znečištění prachem

24. března 2011 | Centrum pro životní prostředí a zdraví
Zdraví Plzeňanů ohrožuje i ozón nebo rakovinotvorný benzo-a-pyren.

Znečištění ovzduší v Plzni už vyčerpalo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach (PM10). Plzeňská čtvrť Lochotín se tak letos zařadila mezi oblasti, kde jsou obyvatelé nuceni dýchat ovzduší znečištěné prachem více než připouští platná směrnice o ovzduší. V Plzni ale představuje problém i znečištění rakovinotvorným benzo-a-pyrenem a k překračování limitů dochází i u ozónu (viz příloha).

„Plzeňané dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že jsou překračovány nejen doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), ale i platné limity stanovené evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší. Znečištění ovzduší dosahuje hodnot, které ohrožují zdraví obyvatel města,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (1) a dodal: „Denní limit pro znečištění prachem činí 50 μg/m3 a je povoleno ho překročit 35-krát za rok. Monitorovací stanice Plzeň-Lochotín ale podle ČHMÚ zaznamenala překročení limitu po 36. už 16. března.“ (2)

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

„Benzo-a-pyren je rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování,“ uvedl MUDr. Šuta. Roční limitní hodnota pro benzo-a-pyren činí 1 ng/m3 (3) a v roce 2009 byla překročena na stanicích Plzeň-Roudná a Plzeň-Slovany. V roce 2010 pak byl limit znovu překročen v Plzni na Roudné (viz příloha).

Hodnota cílového imisního pro ozón činí 120 μg/m3 v 8-hodinovém průměru (4). V roce 2010 byla na stanici Plzeň-Bory limitní hodnota překročená 26-krát, přičemž nejvyšší naměřená hodnota limit překročila o více než 35% (viz příloha). „Ozón je součást tzv. letního neboli fotochemického smogu. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by jeho koncentrace neměla překročit 100 µg/m3 v 8-hodinovém průměru, ale vzestup denní úmrtnosti se může objevit už při nižších koncentracích. Riziko spojené s vystavením ozónu znamená podle WHO vzestup celkové úmrtnosti o 0,3 až 0,5% při zvýšení 8-hodinové koncentrace o každých 10 μg/m3 nad 70 µg/m3,“ uvedl MUDr. Šuta.


Poznámky

(1) Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(2) Doba 35 dní s překročeným limitem vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES ze dne 21. května 2008 o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu a je závazná i pro ČR.

(3) Cílový roční imisní limit pro benzo-a-pyren vychází ze nařízení vlády 597/2006 Sb.

(4) Limit pro ozón je definován jako 8-hodinovým maximální klouzavý průměr, který smí být překročen 25x v průměru za 3 roky. Vychází z nařízení vlády 597/2006 Sb.


Kontakty:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika, Centrum pro životní prostředí a zdraví, tel.: 608 775 754, e-mail: miroslav.suta (zavináč) centrum.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist