https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/plzenske-zakladni-skoly-maji-nove-kompostery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek Ametyst: Plzeňské základní školy mají nové kompostéry

8. července 2020 | Spolek Ametyst
Autor: Venuše Makrlíková, tel: 722186578
Na jaře se plzeňská nezisková organizace Spolek Ametyst věnující se ochraně přírody a environmentální výchově naplno opřela do svého nového projektu. Ten si klade za cíl motivovat žáky i učitele k třídění a kompostování bioodpadu a celkem se do něj zapojilo devět plzeňských základních škol. Zapojením do projektu získávají školy nejen dřevěný kompostér, ale také výukový program pro vybranou třídu, plakát, nádobu pro sběr bioodpadu a metodický list, který učitelům poskytne množství tipů, jak využívat školní kompost v různých předmětech.
Na zapojených školách proběhne celkem čtrnáct výukových programů. Lektorka Venuše Makrlíková vysvětluje: “Žáci během programů pomocí lup a určovacích klíčů prozkoumají rozkladače a jejich úlohu v kompostu. Zjistí, s čím si příroda v kompostu poradí a s čím ne, a ozdobí si nádobu pro sběr zbytků z ovoce, zeleniny a dalšího rozložitelného odpadu. Žáci prvního stupně si také zahrají na krtky a žížaly a starší žáci z druhého stupně si pomocí hry ujasní, jak funguje koloběh látek v přírodě.”
Spolek Ametyst zajistil také výrobu a rozvoz kompostérů do plzeňských základních škol, aby učitelé a žáci měli možnost nově získané poznatky a dovednosti z výukových programů plynule převádět do své každodenní praxe. Na výrobě čtrnácti dřevěných kompostérů se podílely i lektorky ekovýchovy. Jana Vondráčková, která je vedoucí lektorkou, říká: “Bavilo nás pracovat se dřevem, brousit a vrtat a vlastníma rukama tak vytvářet užitečnou věc, která bude zároveň i praktickou pomůckou pro žáky i učitele.”

Projekt Biopoklad do školních zahrad finančně podpořilo město Plzeň.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist