Karel Dolejší "> Počítačová firma Lenovo je v čele Průvodce Greenpeace zelenější elektronikou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pocitacova-firma-lenovo-je-v-cele-pruvodce-greenpeace-zelenejsi-elektronikou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Počítačová firma Lenovo je v čele Průvodce Greenpeace zelenější elektronikou

3. dubna 2007 | Greenpeace
Autor: Karel Dolejší
Výrobci elektroniky začínají soupeřit o čelná místa v dnes vydané aktualizované verzi Průvodce Greenpeace zelenější elektronikou [1].

Konkurenční tlak, pokračující dialog s Greenpeace a očekávání spotřebitelů přiměly výrobce k výraznému zlepšení oproti předchozímu vydání z prosince 2006. Devět ze čtrnácti hodnocených společností obdrželo více než pět bodů z deseti.

Poslední vydání Průvodce, hodnotícího přístup elektronických společností k chemickým látkám a odpadu, představuje čínského výrobce počítačů Lenovo na vedoucí pozici. Z tohoto místa byla vytlačena nyní druhá Nokia. Sony a LG Electronics obdržely trestné body za uplatňování dvojího přístupu ke zpětnému odběru elektronického odpadu v různých částech světa. Z tohoto důvodu ztratily pozice v první pětce. Apple, který od prvního vydání průvodce v srpnu 2006 neučinil žádný pokrok, se stále potácí na poslední příčce, daleko za ostatními.

„Je povzbudivé, že se do vedení v žebříčku probojovala čínská společnost a přijala odpovědnost přinejmenším za vlastní odpad - zvláště pokud přihlédneme k faktu, že se v Číně stále zvětšují hory elektronického odpadu, dovezeného i domácího původu,“ podotkla Iza Kruszewska z Greenpeace International. Kdo uvede na trh skutečně „nejzelenější“ výrobek? To je další výzva, před kterou elektronický průmysl stojí.

Lenovo, které v roce 2005 odkoupilo od IBM divizi spotřební elektroniky, získalo nejvyšší známky za politiku ohledně elektronického odpadu a její uplatnění; společnost nabízí zpětný odběr a recyklaci svých produktů ve všech zemích, kde je značka prodávána. Lenovo také oznamuje objem elektronického odpadu, který recykluje v percentuálním poměru k odbytu zboží [2]. Nicméně dosud neuvedlo na trh produkty zbavené nejhorších chemikálií.

Dalšími společnostmi v první pětce jsou Nokia (2), Sony Ericsson (3), Dell (4) a Samsung (5).

Sony Ericsson se opět vrátila do čela (v srpnovém vydání byla třetí) a je první společností, která přijala závazný termín (1.leden 2008) k odstranění nebezpečných látek nad rámec evropské směrnice RoHS – a to včetně ftalátů, berylia a antimonových sloučenin. [3]

Sony a LG Electronics byly penalizovány za používání dvojích standardů pro svou regionální a národní politiku recyklace vlastních výrobků. Zatímco v mezinárodním obchodě obě společnosti podporují IPR-individuální odpovědnost výrobce, ve Spojených státech jsou součástí koalice [4], která požaduje, aby za recyklaci elektronického odpadu platili místo výrobců spotřebitelé.

„Očekáváme od společností, že budou mít důslednou globální politiku a budou zacházet ze všemi zákazníky rovnocenně,“ říká Kruszewska. Nové vydání Průvodce přináší i pozitivní zjištění - u některých společností pozorujeme posun od slibů ke skutečným činům. Jedná se o rozvinutí dobrovolného programu zpětného odběru a poskytování detailních informací spotřebitelům. Ale společnosti musejí udržet krok s trhem. Existující závazky společností již nejsou tak působivé jako před několika měsíci, pokud konkurence zvedne laťku o třídu výše,“ zakončila Kruszewska.


Poznámky

1. Text Průvodce v angličtině si můžete stáhnout zde: http://www.greenpeace.org/international/press/reports/greener-electronics-guide

2. Viz http://www.pc.ibm.com/ww/lenovo/about/environment/EnvReport.html

3. Berylium se používá hlavně v elektrických spojích. Recyklace materiálů, které ho obsahují, může produkovat beryliový prach, jenž i během krátké expoziční doby způsobuje ochabnutí plic známé jako chronická berylióza.
Ftaláty se primárně používají jako změkčovadla plastů, především pak PVC. Některé ftaláty jsou toxické pro reprodukci a mohou poškodit vývoj rozmnožovacího systému.

4. Koalice výrobců elektroniky pro odpovědnou recyklaci (Electronic Manufacturers’ Coalition for Responsible Recycling): www.productstewardship.net/PDFs/libraryElectronicsARFCoalitionWhitePaper03-2005.pdf

Pro více informací:

Iza Kruszewska, Greenpeace International toxics campaigner, +447 801 212 992
Jan Freidinger, Greenpeace ČR, vedoucí toxické kampaně 608 729 071
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist