https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podilu-na-znecistovani-ovzdusi-vevodi-doprava-a-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Podílu na znečišťování ovzduší vévodí doprava a domácnosti

16. března 2012 | MŽP ČR
Během jediného kalendářního roku vyprodukují české domácnosti, topící tuhými palivy, více jak 19 kilotun prachu. Na celkovém znečištění ovzduší se tak podílejí více než třiceti procenty. Optimální způsob topení, který představují vysoká účinnost, nízké emise škodlivin a co nejnižší finanční náklady, dokáže snížit znečištění o výraznou část. Průvodce správným topením je jedním z hlavních pilířů odborných seminářů, které v pondělí startují v Moravskoslezském kraji.

Tradičně největším znečišťovatelem ovzduší jsou dopravní exhalace, které se na celkovém vypouštění škodlivin podílejí 49%. Samotné domácnosti s 31% jsou na druhém místě v České republice. Podle průzkumu Výzkumného energetického centra Technické univerzity Ostrava by se v případě monitorování pouze stacionárních zdrojů znečištění podílely české domácnosti na celkové produkci prachu více jak 60%. Průmysl znečišťuje ovzduší 27%.

„Víme, jak škodliviny vznikají a jakým způsobem ohrožují naše zdraví, známe ale také vliv nesprávného postupu při topení na spalovací zařízení, který snižuje jeho účinnost a životnost. Zda přispěje ke zdravějšímu prostředí v místě svého bydliště, však záleží na osobní odpovědnosti každého jedince,“ uvedl v této souvislosti Jiří Horák z Technické univerzity Ostrava. Právě on je jedním z hlavních aktérů odborných seminářů, které se konají příští týden v Třinci a Havířově.

Podle údajů americké agentury pro životní prostředí (EPA) vznikají při spalování papíru, plastů, odpadů z potravin nebo chemicky ošetřeného dřeva látky jako například benzen, aceton, styren, naftalen, fenol a především polychlorované dibenzo-dioxiny a dibenzofurany, které již při své nízké koncentraci poškozují periferní nervy, játra, způsobují poruchy metabolismu a jsou silně mutagenní a karcinogenní. Vysoká koncentrace oxidu uhelnatého, kyselých aerosolů a oxidů dusíku, které v sobě obsahuje například PET láhev, má zase za následek akutní bronchitidu, zvýšení respiračních chorob a astmatických onemocnění. Různé druhy alergií jsou přitom v Moravskoslezském kraji diagnostikovány u třetiny dětí - nejčastěji se vyskytuje alergická rýma, astma a atopický ekzém.

Odborné semináře se uskuteční v pondělí 19. března v zasedací místnosti třinecké radnice a v úterý 20. března v prostorách kulturního domu Radost v Havířově. Oba začínají v 16 hodin a uzavřou tak dvouměsíční kampaň Ministerstva životního prostředí „Dýcháme to, čím topíme“, která je primárně určena obyvatelům Moravskoslezského kraje. Celá kampaň je realizována v rámci Operačního programu Životní prostředí, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a Fondu soudržnosti.
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist