https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podpora-spalovani-uhli-je-cestou-zpet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Podpora spalování uhlí je cestou zpět

11. ledna 2012 | Strana zelených
Straně zelených se nelíbí nová podpora vyhlášená ministrem Chalupou na výměnu kotlů na pevná paliva v Moravskoslezském kraji. Podporovány totiž mají být sice nízkoemisní kotle, ale jen na uhlí nebo přinejlepším na společné spalování uhlí a biomasy. Na dotaci až 60 tisíc korun nemají šanci dosáhnout ti, kdo si pořídí moderní kotel na spalování dřeva, briket nebo pelet.

„V podstatě se jedná o podporu spalování černého a hnědého uhlí v lokálních topeništích,“ říká člen předsednictva Strany zelených Ladislav Vrchovský.

Pro odmítnutí takto nastavené podpory hovoří hned několik aspektů:
- Spalování uhlí výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů. Ty má Česká republika v přepočtu na hlavu jedny z nejvyšších v Evropě.
- Uhlí je zatíženo obsahem síry, přičemž v lokálních topeništích není možnost odsíření unikajících spalin jako u velkých zdrojů.
- Vzhledem k existenci drtiček odpadů trvá i u dotovaných automatických kotlů riziko spalování plastů. Odstranění možnosti jejich nepovoleného pálení je jedním z argumentů pro Chalupův program.
- Náklady na vytápění jsou dnes u uhlí i pelet z biomasy zhruba srovnatelné, ale u uhlí bude do budoucna hrát nepříznivou roli zpoplatnění emisí.

"Pokud chce vláda investovat ve snaze zlepšit ovzduší v ČR, měla by prostředky směřovat spíše do plošného zateplování budov. Finance na takové opatření lze získat z prodeje emisních povolenek. Takový krok by reálně snížil znečištění, omezil závislost na neobnovitelných zdrojích, snížil účty za teplo domácností a zároveň podpořil české firmy,“ uvedl energetický expert SZ Edvard Sequens.

„Stav ovzduší v České republice vyžaduje koncepční řešení, nikoliv populární, lokálně omezené kroky, jako představují dotace do uhelných kotlů. Strana zelených od Ministerstva životního prostředí očekává, že s takovým uceleným konceptem přijde,“ říká člen předsednictva SZ Ondřej Mirovský.

„Členské státy EU zvolily jinou strategii, než s jakou přichází česká vláda. Podporují snižování spotřeby energie na vytápění budov a rovněž využívání dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů. Tam bezesporu patří vytápění pomocí slunce a biomasy v domácnostech. Namísto toho, aby Česká republika tuto cestu následovala, vracíme se opět k podpoře spotřeby špinavých neobnovitelných zdrojů,“ dodává Ladislav Vrchovský.

Kontakty:
Ladislav Vrchovský, e-mail: ladislav.vrchovsky@zeleni.cz
Ondřej Mirovský, email: ondrej.mirovsky@zeleni.cz
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist