Jakub Kašpar "> Politika ochrany klimatu: příležitost pro českou ekonomiku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/politika-ochrany-klimatu-prilezitost-pro-ceskou-ekonomiku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Politika ochrany klimatu: příležitost pro českou ekonomiku

7. května 2009 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
<p>
Při naplnění ambiciózních cílů navrhované Politiky ochrany klimatu ČR by v roce 2020 měla Česká republika vypouštět ročně do ovzduší o 30 milionů tun emisí skleníkových plynů méně než v roce 2005, tedy o celou pětinu méně. Podle analýz mezinárodního expertního týmu MŽP, který připravil návrh nové Politiky ochrany klimatu ČR je 20% snížení skleníkových emisí reálné i bez výstavby nového jaderného zdroje. Návrh Politiky ochrany klimatu ČR dnes novinářům představil ministr životního prostředí Martin Bursík.
</p><p>
„Snižování emisí skleníkových plynů je nejen cestou k řešení klimatické krize, ale také příležitost k řešení krize ekonomické. Na tom se shodují prakticky všichni a ukazují to i výsledky práce našeho mezinárodního týmu expertů,“ říká Martin Bursík. „Energetická náročnost českého hospodářství je o 45 % vyšší než ve vyspělých státech EU, v produkci skleníkových plynů na hlavu patříme mezi evropské rekordmany. Politika ochrany klimatu přináší konkrétní recept na změnu. Energetické úspory, obnovitelné zdroje energie a čisté technologie povedou k nízkouhlíkové ekonomice a zároveň přinesou větší konkurenceschopnost a nová pracovní místa,“ konstatuje ministr Bursík.
</p><p>
Politika navazuje na evropský klimaticko-energetický balíček. Obsahuje sadu konkrétních nástrojů a opatření, které povedou ke snižování produkce skleníkových plynů. Vyčísluje potenciál úspor emisí v jednotlivých odvětvích:
</p><ul><li>
V sektoru energetiky existuje potenciál snížení o 13 milionů tun díky dalšímu využití obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla (9 milionů tun) a výrobě elektřiny ze zemního plynu (4 miliony tun).
</li><li>
V oblasti konečné spotřeby energie (v domácnostech a komerční sféře) existuje potenciál snížení emisí o 6 milionů tun. Největší potenciál je ve snižování energetické náročnosti budov, použití úspornějších spotřebičů a instalaci efektivnějších svítidel.
</li><li>
V průmyslu existuje potenciál snížení emisí o 4 miliony tun. Lze jej dosáhnout hospodárnějším nakládáním s teplem a elektrickou energií, jako je například využití pohonů s variabilní rychlostí, zavedení tepelného hospodářství apod.
</li><li>
V dopravě přináší rostoucí efektivita vozidel snížení emisí o 2 miliony tun. K tomu je třeba přičíst také snížení emisí o 1 milion tun díky dosažení 10% podílu biopaliv, což zajišťuje již schválený klimaticko-energetický balíček.
</li><li>
Další snížení emisí přináší zalesnění části nevyužívané zemědělské půdy (3 miliony tun) a opatření v zemědělství, jako je například poutání uhlíku v orné půdě a zvýšení efektivity (2 miliony tun).
</li></ul><p>
Navrhovaná opatření lze rozdělit také podle nákladů. Některá, například zvyšování energetické účinnosti v budovách, průmyslu a v dopravě, znamenají čistý ekonomický přínos. Náklady jsou více než kompenzovány úsporami z nižší spotřeby energií. Jiná opatření, například obnovitelné zdroje energie a plyn, vyžadují vyšší náklady. V praxi je třeba kombinovat obojí.
</p><p>
Příkladem opatření, které pomůže emise výrazně snížit, je dotační program Zelená úsporám. České roční emise CO2 budou o víc než milion tun nižší, ale lidé také ušetří každoročně tři miliardy korun za vytápění a budou dýchat čistší vzduch. Využití obnovitelných zdrojů soukromým sektorem je zase efektivně motivováno atraktivními tarify výkupních cen energie.
</p><p>
„Důležité je i naše každodenní chování. Výměna klasické žárovky za úspornou například ušetří až 80 % elektrické energie, zateplením domu se dá uspořit i více než polovina energie a tím i snížit účty za topení. Na státu je, aby lidem takovou volbu usnadňoval a ekologické chování se vyplácelo. S ochranou klimatu se musí počítat v každodenním rozhodování úřadů,“ konstatuje ministr Bursík.
</p><p>
„Hlavní odpovědnost za odvrácení razantních globálních změn podnebí přirozeně nesou vyspělé státy, které také vypoušt2jí nejvíce skleníkových plynů. Především samy musejí dále snižovat exhalace – a musejí také pomoci rozvojovým zemím adaptovat se na měnící se podnebí. Pro ilustraci: zatímco Česká republika produkuje přes 14 tun skleníkových plynů na obyvatele a rok, Čína vypouští v přepočtu dvaapůlkrát méně, Indie sedmkrát a Keňa třiadvacetkrát méně. Přitom právě tyto a další chudé země patří mezi nejohroženější, “shrnuje ministr Bursík.
</p>

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist