https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polska-elektrarna-elcho-ze-skupiny-cez-ziskala-oceneni-za-ekologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČEZ, a.s.: Polská elektrárna Elcho ze Skupiny ČEZ získala ocenění za ekologii

9. listopadu 2006 | ČEZ, a.s.
Elektrárna Elcho Skupiny ČEZ tento týden získala ocenění "Lídr Polské Ekologie 2006" udělované již od roku 1996 polským ministerstvem životního prostředí. Ocenění je udělováno společnostem, obcím a spolkům obcí, které se přičinily o zachování, ochranu či nápravu stavu životního prostředí a zlepšení kvality života.

V 9. ročníku ankety ocenilo ministerstvo minimální negativní působení elektrárny Elcho na své okolí, zvláště co se týče emisí oxidů dusíku, síry, oxidu uhličitého, prachu, ale i minimální hlučnost provozu elektrárny. Emisní limity elektrárny jsou na takové úrovni, že bez problémů splní implementaci západoevropských limitů v Polsku v roce 2008 i další zostření požadavků na emise v roce 2015, které budou muset splňovat všechny členské státy Evropské unie.

Elektrárna Elcho v jižním Polsku, kterou ČEZ koupil v letošním květnu je nejmladší a také nejmodernější elektrárnou nejen ve Skupině ČEZ, ale i v celé střední Evropě. Elektrárna byla uvedena do komerčního provozu po tříleté výstavbě v listopadu roku 2003. Elektřinu a teplo vyrábí ve dvou tepelně-kondenzačních blocích o celkovém výkonu 238 MW.

„Technologii, která je použitá v elektrárně Elcho, v Čechách nenajdete. Fluidní kotle jsou ještě o generaci výš než ty, které Skupina ČEZ jako ve své době nejmodernější v 90. letech postavila ve svých elektrárnách Hodonín, Poříčí, Ledvice, Tisová či Teplárna Dvůr Králové,“ říká Jan Mikulka, ředitel pro strategii elektrárny Elcho, a dodává: „I když o svůj statut nejmodernější elektrárny Elcho do několika let přijde v rámci výstavby nové elektrárny Skupiny ČEZ v Ledvicích, již teď je možné čerstvých zkušeností nabytých při výstavbě Elcha využít v rámci programu obnovy zdrojů v České republice.“

Elektrárna Elcho v jižním Polsku leží v severovýchodní části města Chorzów a rozkládá se ploše o rozloze 12.4 hektarů. Vyrábí elektřinu a teplo ve 2 fluidních kotlích firmy Foster Wheeler a dvou tepelně – kondenzačních turbínách. Technologie byla zvolena tak, aby Elcho mohlo pružně reagovat na spotřebu tepla a teplé vody, jímž zásobuje západní část aglomerace okolo průmyslových Katovic. Elektrárna je tak schopná vyrábět pouze elektřinu, přizpůsobit se nízkému odběru tepla v létě či jet v zimním období naplno na tepelný výkon.

Účinnost kotle je 93,26 %, čistá účinnost bloku při výrobě elektřiny dosahuje úrovně 35 %, je tedy o několik procent vyšší než u předchozí generace elektráren, při maximální dodávce tepla se čistá účinnost bloku zvyšuje na 78,6 %.

Elektrárna Elcho odebírá černé uhlí v 50 km vzdálených dolech Nadwiślańskiej Spółki Węglowej Janina a Ziemowit v rámci dlouhodobého dvacetiletého kontraktu. Skládka uhlí v objektu elektrárny je schopná pojmout 100 000 tun.

Elektrárna Elcho má i jednu zvláštnost. Voda totiž není čerpána z přírodního zdroje, ale přímo z vodovodního řadu, a cirkuluje v uzavřeném cyklu tak, aby byla maximálně zužitkována. Do systému je tak přičerpáváno pouze minimální potřebné množství vody.

Elcho byla vůbec první elektrárna v Polsku, která obdržela licenci Integrované prevence znečištění. To, že je zdejší technologie opravdu na výši, potvrzuje i skutečnost, že fluidní kotle jsou schopny pálit kvalitativně horší paliva až do 2% obsahu síry a plnit přitom přísné emisní limity. Palivo se spaluje za teplot dosahujících 850 – 900˚ C. Elcho je přímo připojena do lokální 110 kV distribuční soustavy společnosti GZE (Górnoslaski Zaklad Elektroenergetyczny S.A.).

Uhelné zdroje Skupiny ČEZ čeká v příštích patnácti letech rozsáhlá obnova, která počítá i s výstavbou nových bloků. Ve Skupině ČEZ byl jako optimální vybrán blok o instalovaném výkonu 660 MW. S instalací 660MW bloků se počítá v elektrárnách Ledvice a Počerady. Půjde o nejmodernější bloky nejen v rámci ČEZ, ale i v rámci České republiky. Projekt využije tzv. nadkritických parametrů, a tak dojde k dalšímu skokovému zvýšení účinnosti. Hrubá účinnost nového bloku dosáhne cca 47 %, přičemž současné bloky mají účinnost 37 %. Spotřeba uhlí na MWh se oproti původním blokům sníží u nového bloku 660 MW o 26 %. Stejné snížení zaznamenají emise CO2. Výstavba prvního z nich se uskuteční v ledvické elektrárně v následujících čtyřech letech.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist