Karel Dolejš "> Postaví bezjaderná Itálie dva zastaralé sovětské reaktory na Slovensku? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/postavi-bezjaderna-italie-dva-zastarale-sovetske-reaktory-na-slovensku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Postaví bezjaderná Itálie dva zastaralé sovětské reaktory na Slovensku?

17. dubna 2007 | Greenpeace
Autor: Karel Dolejš, tel: 606 175 602
Greenpeace dnes zorganizovalo sérii protestů před velvyslanectvími Italské republiky. Aktivisté z několika evropských zemí vyzvali italskou vládu, aby ukončila svou účast na riskantním projektu dostavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny ve slovenských Mochovcích. Projekt počítá s použitím reaktorů zastaralé sovětské konstrukce ze sedmdesátých let minulého století. Greenpeace zdůraznilo, že Itálie se sama rozhodla své jaderné elektrárny odstavit a považuje za nepřijatelné, aby jaderná rizika vyvážela do zahraničí.

Protestní akce u italských ambasád se uskutečnila na Slovensku, v České republice, Polsku, Maďarsku a Bulharsku. Protestující v Bratislavě, Praze, Varšavě, Budapešti a Sofii předali velvyslancům dopisy adresované italské vládě. Hlavními důvody ke kritice projektu jsou jeho nedostatečné bezpečnostní standardy a pochybnosti o legalitě i legitimitě dvacet let starého rozhodnutí o výstavbě elektrárny.

Plány na dostavbu JE Mochovce počítají se spuštěním dvou zastaralých sovětských reaktorů VVER-440/213. Tato technologie výrazně zaostává za současnými bezpečnostními standardy a předpisy většiny států Evropské unie by dnes již neumožnily uvést podobné zařízení do provozu. Modernější reaktory 3. generace jsou vybaveny dvojitou ochrannou obálkou (kontejnment), která má v případě havárie bránit úniku radioaktivity. Tento prvek současně chrání reaktor před poškozením zvnějšku, například pádem menšího letadla. Reaktory v Mochovcích však kontejnment nemají a dispozice již existujících objektů jejich použití znemožňuje.

Greenpeace upozornilo italskou vládu, že projekt má být realizován na základě stavebního povolení vydaného komunistickými úřady v roce 1986. V té době ovšem neexistoval proces hodnocení možných rizik ani veřejná kontrola rozhodování státních úřadů. Slovenské ministerstvo životního prostředí dosud odmítá zahájit řádný proces hodnocení vlivu záměru na životní prostředí (EIA).

Poslední výhrada se týká ekonomické stránky projektu. Existuje podezření, že slovenský stát elektrárnu aktivně finančně zvýhodňuje. To vede k poškozování hospodářské soutěže, které legislativa EU jednoznačně zakazuje. Pokud by Evropská komise zahájila vyšetřování a slovenský protekcionismus zastavila, elektrárna v Mochovcích by patrně skončila ve ztrátě.

Výstavba mochoveckých bloků č. 3 a 4 byla zahájena na konci 80. let a byla zastavena v roce 1992. Italská společnost ENEL uvažuje o obnovení stavby od května 2006, kdy v privatizaci získala 66% podíl ve společnosti Slovenské elektrárne. Očekává se, že vedení ENELu přijme konečné rozhodnutí na začátku května.

„Jsme si vědomi skutečnosti, že italská vláda je největším akcionářem ENELu, který kontroluje takřka třetinový podíl akcií. Proto vyzýváme premiéra Prodiho a jeho vládu, aby uplatnili svá vlastnická práva a přijali všechna dostupná opatření k zastavení tohoto riskantního jaderného projektu. Zvláště s ohledem na národní referendum, které rozhodlo o uzavření všech italských rektorů, by se jednalo o extrémní případ dvojitých standardů a vývozu rizik,“ řekl Jan Beránek, vedoucí energetické kampaně Greenpeace Slovensko.

„Nesouhlas s rozšířením JE Mochovce není ani zdaleka jen věcí Greenpeace. Rizika tohoto projektu musejí být zřejmá i příznivcům jádra, kteří se dokáží na svět kolem dívat kriticky. K tomu, aby se vám nelíbil provoz 40 let starých žigulíků na našich silnicích, také nemusíte být zarputilým odpůrcem automobilismu,“ doplnil Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR.


Kontakt:

Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR
telefon: 723 623 238
e-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
telefon: 606 175 602
e-mail: karel.dolejsi@cz.greenpeace.org

Jan Beránek, vedoucí energetické kampaně Greenpeace Slovensko
telefon: 604 207 305 (pro volání z ČR)
e-mail: jan.beranek@greenpeace.sk
Karel Dolejš, tel: 606 175 602
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist