https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/potvrzeno-v-brdech-hnizdi-vzacny-datlik-triprsty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Potvrzeno: v Brdech hnízdí vzácný datlík tříprstý

26. srpna 2019 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Tento opeřenec potřebuje k životu jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, zlomy a vývraty, kterých v naší krajině mnoho nezbylo.

Vyskytuje se proto jen vzácně, především na Šumavě a v Beskydech. Potvrzení jeho hnízdění v jižní části Brd dokládá jedinečnost tohoto území i vhodný způsob hospodaření ve zdejších lesích, kdy se tu ponechávají stromy různého stáří i druhů.

„První zprávy o výskytu datlíka tříprstého v Třemšínských Brdech jsou z let 1985 až 1989, kdy bylo jeho hnízdění předpokládáno poblíž obce Chynín. Další zpráva je z přelomu září a října roku 2015, kdy byl zahlédnut v lokalitě Marásek, také v jižní části Brd. Následovalo pozorování od Josefa Vrány v roce 2016 poblíž obce Chynín. Stále jsme ale neměli jasný důkaz, že u nás datlík skutečně hnízdí. Ten příšel až letos - pan Přemysl Vacek nalezl hnízdní dutinu s mláďaty poblíž Marásku. Máme radost, že předchozí pozorování nebyla náhodná a že se datlík u nás zabydlel,“ komentuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Datlík tříprstý je středně velký druh šplhavce (vel. 21–24 cm). Je podobný strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, záda jsou bílá s jednotlivými černými skvrnami. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno, samice má temeno šedé. Je stálý a celý život tráví v jednom páru. Hnízdí jednou ročně v dubnu až květnu v hnízdní dutině, kterou si sám tesá. Samice snáší 3–4 bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče. Ti se také starají i o vylíhlá mláďata, která dospívají po 2 měsících. Potravou jsou různé druhy brouků, motýlů a mravenců.

Právě za přírodě blízké hospodaření v rožmitálských lesích, které vyhovuje i datlíkovi tříprstému, dostalo letos Arcibiskupství pražské Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Zdejší lesy jsou pestré, pro jejich obnovu se využívá přirozeného zmlazení, stromy se nekácejí plošně, ale pečlivě se vybírají stromy a jejich skupiny. V lesích jsou stromy různého staří i druhů, což vyhovuje řadě rostlin a živočichů. Zdejší hospodaření ukazuje, že ochrana přírody i ekonomický zájem hospodářů mohou být v souladu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist